REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można dorobić do emerytury lub renty? Limit od marca 2023

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
emerytura renta limit dorabiania
emerytura renta limit dorabiania
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emeryci i renciści mogą osiągać dochody z pracy jednak obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie ogranicza lub zawiesza świadczenie ZUS-u. Ile można dorobić do emerytury lub renty?

Ile można dorobić do renty – pierwszy limit, aby renta się nie zmniejszyła

Limit „dolny” dorabiania do renty jest ustalany jako 70% przeciętnego wynagrodzenia. Nie można ustalić tego limitu na cały rok z góry ze względu na jego aktualizację raz na trzy miesiące.

Autopromocja

Od 1 marca 2023 można dorobić do renty 4713,50 zł brutto. Jeśli miesięczny zarobek zmieści się w tym limicie, to renta nie ulegnie żadnemu zmniejszeniu.

Przekroczenie kwoty 4713,50 zł brutto miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia.

Ile można dorobić do renty – drugi limit, aby renta nie została zawieszona

Osiągnięcie miesięcznych zarobków większych niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ale mniejszego niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie wypłacanej renty. Jeśli miesięczny zarobek uzyska wyższą wartość niż 8753,60 zł brutto (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) to ZUS zawiesi wypłaty renty.

Podany „górny” limit dorabiania do renty w wysokości 8753,60 zł brutto obowiązuje od 1 marca do końca maja 2023. Podobnie jak limit „dolny” jest aktualizowany raz na trzy miesiące na podstawie danych o wynagrodzeniach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1 marca 2023 „dolny” limit dorabiania do renty zwiększył się o 177 zł, a „górny” limit został podwyższony o 328,70 zł.

Do jakich rodzajów renty można dorabiać bez limitu

Dorabianie do renty jest nieograniczone limitami, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana służbą wojskową, a uprawniony pobiera rentę wojenną lub rentę wojskową.

Uprawniony do renty, który osiągnął wiek emerytalny i uzyskał prawo do emerytury może dorabiać bez limitu.

Maksymalna kwota, która może zmniejszyć rentę przy przekroczeniu limitu dorabiania

Osiągnięcie miesięcznego wynagrodzenia w przedziale 4713,50 zł brutto - 8753,60 zł brutto (od 1 marca do końca maja 2023) spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia niższego z wymienionych progów.

Zmniejszenie kwoty renty jest ograniczone wartością maksymalną, która jest różna w zależności od rodzaju renty.

Kwota maksymalnego zmniejszenia renty od 1 marca 2023:

 • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba
 • 595,80 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy
 • 794,35 zł dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Jak już wspomniano, uzyskanie miesięcznego wynagrodzenia powyżej 8753,60 zł brutto spowoduje zawieszenie całości renty.

Limit dorabiania do emerytury

Limity dorabiania do emerytury dotyczą osób, które przeszły na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dolny i górny limit jest taki sam jak w przypadku renty tzn. zmniejszenie emerytury po przekroczeniu wynagrodzenia miesięcznego 4713,50 zł brutto oraz zawieszenie świadczenia po przekroczeniu 8753,60 zł brutto.

Osoba, która pobiera emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego może zarabiać bez limitów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mona
  2023-03-02 18:01:07
  Ja przeszłam na emeryturę w wieku 61 lat i nie chce mi się dorabiać, pozdro ;)
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA