REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rozszerzenie uprawnień emerytalnych niektórych zawodów artystycznych proponuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawody sceniczne wymagające bardzo dużej wydolności oddechowej lub koordynacji i sprawności ruchowej miałyby uzyskać status pracy w szczególnych warunkach. Niektóre grupy artystów otrzymałyby prawo do emerytur pomostowych, a w pewnych przypadkach obniżenie wieku wymaganego do otrzymania tego świadczenia.
Emerytury pomostowe utracą charakter świadczenia wygasającego. Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych, którą prezydent podpisał 16 sierpnia wejdzie w życie od początku 2024 r.
Emerytury pomostowe od 2024 r. tracą charakter wygasający. Według szacunków na to świadczenie przejdzie w 2024 r. około 7,3 tys. osób. Pod koniec czerwca 2023 r. emerytury pomostowe pobierało łącznie 40,8 tys. osób.
Emerytury pomostowe stracą charakter świadczenia wygasającego. To główne założenie nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 16 sierpnia. Kiedy nowa regulacja emerytur pomostowych wejdzie w życie?
REKLAMA
Szykują się duże zmiany co do emerytur pomostowych. Zmieniona będzie ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 164, dalej: ustawa). W dniu 20 czerwca 2023 r. ustawę zmieniającą przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.
Emerytury pomostowe będą przysługiwać nie tylko pracownikom pracującym w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy, który przewiduje uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych.
Emerytury pomostowe utracą charakter wygasający. Do Sejmu trafił projekt ustawy, która ma umożliwić otrzymanie emerytury pomostowej także tym pracownikom, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 r.
7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku) i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych.
REKLAMA
REKLAMA