Emerytury pomostowe. Prezydent podpisał nowelizację
REKLAMA
REKLAMA
Emerytury pomostowe to nie jedyny przedmiot regulacji ustawy podpisanej przez prezydenta. Ustawa zapewnia ponadto ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy. Zapisy nowelizacji wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ „Solidarność” z 7 czerwca 2023 r.
REKLAMA
Emerytury pomostowe – nowelizacja
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 7 czerwca 2023 r. Prace legislacyjne w niższej izbie parlamentu trwały tylko dziewięć dni – już 16 czerwca Sejm ustawę uchwalił, a cztery dni później została przekazana Senatowi. Wróciła do Sejmu z poprawkami izby wyższej w połowie lipca. Ostatecznie Sejm uchwalił ją 28 lipca, a następnie trafiła na biurko prezydenta.
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych 16 sierpnia podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Emerytury pomostowe nie będą wygasać
Obecnie emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Oznacza to, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający. Nowelizacja to znosi.
Ustawa podpisana przez prezydenta zapewnia też ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy i wyłącza z płacy minimalnej dodatek za szczególne warunki pracy. Przepisy podwyższają też roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.
(PAP, INFOR)
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw – podpisana przez Prezydenta dnia 16 sierpnia
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat