reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Obliczanie wysokości "trzynastki"

Obliczanie wysokości "trzynastki"

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, zwane popularnie „trzynastką”, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Po ustaleniu, którym pracownikom należy się „trzynastka”, trzeba ją prawidłowo obliczyć. Co do zasady dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

Uwzględnia się w nim zarówno wynagrodzenie, jak i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, zwanej dalej ustawą).

Gdy pracownik otrzymuje stałą pensję miesięczną bez żadnych składników dodatkowych, obliczenie „trzynastki” jest proste. Natomiast w przypadku podwładnych otrzymujących różną wysokość pensji co miesiąc kwestia ta staje się bardziej skomplikowana. Aby wiedzieć, które dokładnie składniki bierze się pod uwagę, obliczając wysokość „trzynastki”, należy sięgnąć do przepisów dotyczących ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Rozlicz: PIT-y 2015 (książka + CD)

W podstawie wymiaru „trzynastki” uwzględniamy wszystkie świadczenia ze stosunku pracy wypłacone pracownikowi z wyłączeniem:

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

Pracownik został zatrudniony 1 lutego 2009 r. na stanowisku asystenta. Otrzymuje wynagrodzenie stałe w wysokości 4000 zł oraz dodatek z tytułu znajomości języków obcych w wysokości 15% (600 zł miesięcznie). W październiku na mocy dodatkowej umowy o dzieło wykonał dla pracodawcy dodatkową pracę, która nie mieściła się w zakresie jego obowiązków. Za to zadanie otrzymał 750 zł wynagrodzenia. Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika wyniesie:

8,5% x [11 miesięcy x (4000 + 600)] = 4301 zł.

W wynagrodzeniu nie bierzemy pod uwagę dodatkowego wynagrodzenia za jednorazową pracę w październiku wypłaconego na podstawie umowy o dzieło.

  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych.

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracownik został zatrudniony od 1 czerwca 2009 r. na czas nieokreślony. Miesięczne wynagrodzenie tego pracownika wynosi 3200 zł (wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości), dodatek za wysługę lat (15%) – 480 zł. W październiku pracownik otrzymał także nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy w wysokości 2300 zł. Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2009 r. obliczamy następująco:

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 13.01.2016

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama