reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę

Odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę

Odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę – to świadczenie przysługujące pracodawcy od pracownika, gdy ten w sposób nieuzasadniony rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Odszkodowanie nie jest uzależnione od szkody poniesionej przez pracodawcę. Przysługuje w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy – za okres 2 tygodni.

Pracodawca musi jedynie wykazać, że rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy było nieuzasadnione.

Roszczenia pracodawcy przedawniają się z upływem 1 roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o fakcie wypowiedzenia, nie później jednak niż z upływem 3 lat od wypowiedzenia.

W razie orzeczenia przez sąd pracy o odszkodowaniu wykluczone jest uznanie, że doszło do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Odszkodowanie oblicza się według zasad ustalonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania oraz prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.) w § 7 przewiduje ponadto, że w razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie tego przepisu pracownik jest zobowiązany przedstawić pracodawcy świadectwo pracy w celu uzupełnienia jego treści o informację o wydanym orzeczeniu sądu pracy. W razie niespełnienia tego obowiązku przez pracownika pracodawca ma prawo wezwać go do niezwłocznego przedstawienia świadectwa pracy w celu zamieszczenia informacji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama