reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Leksykon kadrowca > Zabezpieczenie wekslowe

Zabezpieczenie wekslowe

Zabezpieczenie wekslowe – to jeden ze sposobów zabezpieczenia własnego roszczenia na przyszłość. Polega na wystawieniu (wydaniu) przez jedną ze stron stosunku prawnego drugiej stronie dokumentu w postaci weksla, który w przypadku niespełnienia świadczenia przez wystawcę będzie mógł zostać zrealizowany przez podmiot, który otrzymał weksel. Sposób realizacji weksla z reguły określa tzw. deklaracja wekslowa, która powinna być załączona do weksla.

Weksel odgrywa szczególną rolę w stosunkach z zakresu prawa prywatnego, np. pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Służy przede wszystkim zabezpieczeniu roszczenia pracodawcy z tytułu wyrządzenia szkody przez pracownika.

Niedopuszczalne jest zabezpieczenie wekslem roszczeń:

  • mogących powstać na skutek czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub ciążą,
  • o zwrot nadpłaty wynagrodzenia,
  • dotyczących szkód mogących powstać w wyniku nieuzasadnionego rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, czy jakichkolwiek innych na wypadek odejścia pracownika,
  • w kwocie wyższej niż przewidują to przepisy Kodeksu pracy (np. przez rozszerzenie odpowiedzialności ustalonej w granicy 3-miesięcznego wynagrodzenia do wysokości nieograniczonej).

W praktyce służy zabezpieczeniu roszczeń odszkodowawczych za mienie powierzone (pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu, które zostało mu powierzone z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, w szczególności za pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, narzędzia lub podobne przedmioty, środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze).

Wyróżniamy kilka rodzajów weksli. Najpopularniejszym z nich jest tzw. weksel własny in blanco, tzn. weksel pusty, bez podanej kwoty. Uprawnia pracodawcę do wpisania w nim dowolnej sumy (jeśli nie została do niego załączona deklaracja, która może określać limity i sposób wypełnienia weksla). Abstrakcyjny charakter zobowiązania z weksla in blanco nie zwalnia jednak sądu pracy – w razie ewentualnego sporu pracodawcy z pracownikiem – z obowiązku ustalenia, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w powierzonym mieniu, a w konsekwencji czy wypełnienie weksla jest zgodne z deklaracją. W odniesieniu do dłużnika, który cofnął zarzuty przeciwko nakazowi zapłaty, sprawę kończy wydanie postanowienia o utrzymaniu wobec niego nakazu zapłaty w mocy. Brak takiego postanowienia jest równoznaczny z zachowaniem przez cofającego zarzuty pozycji strony procesowej we wszystkich dalszych stadiach postępowania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama