REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.
rozwiń >

Co jest ważne dla Polek?

Okazuje się, że istotne zdaniem kobiet sprawy, które powinny znaleźć się w programach wyborczych i które w najbliższych latach powinny być urzeczywistniane, przez odpowiednie przepisy prawa, dotyczą wielu kwestii, tych związanych z pracą, rodziną, zdrowiem, ochroną środowiska i generalnie przestrzeganiem praw.

REKLAMA

Autopromocja

Kampania Wspieram Sukces Kobiet

Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet, zorganizowana przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu SWPS, która ma na celu pokazać, że głos kobiet jest bardzo ważny!

Ważne
Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. - to ważny dzień dla przyszłości Polek i Polaków!

Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Kampania Fundacji SPS ma na celu zachęcenie kobiet do udziału w wyborach.

Jak podaje Fundacja SPS akcją #WspieramSukcesKobiet chcą zwrócić uwagę na wyzwania większości głosujących i wymóc na kandydatkach i kandydatach do Sejmu deklaracje na piśmie. "Polityka ma odpowiadać na nasze potrzeby, a nie ich cele. Dlatego realizujemy audyt przekonań kandydatek i kandydatów starających się o mandat posłanki/posła, by ocenić ich stosunek do zagadnień istotnych dla życia i sukcesu kobiet.".

Ankieta - co trzeba zmienić w życiu kobiet

Jak podaje PAP: w ramach akcji Wspieram Sukces Kobiet we wrześniu br. przeprowadzono badanie na ponad 18 tys. respondentek, którym zadano pytanie o najważniejsze ich zdaniem kwestie dotyczące kobiet. Wynika z niego, że:

  • najważniejszym problemem, zdaniem ankietowanych, jest przemoc wobec kobiet - kwestia ta jest bardzo istotna dla aż 89 proc;
  • Ponad 3/4 respondentek (77 proc.) wskazuje również na problem braku żłobków i przedszkoli w wielu gminach;
  • 72 proc. - badanych określa jako bardzo istotne ubóstwo starszych kobiet oraz kwestię wsparcia dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka;
  • Kolejno 69 proc. respondentek uważa, że bardzo istotnym problemem są ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi;
  • Dwie na trzy badane sądzą, że bardzo istotna jest ochrona środowiska;
  • 64 proc. - urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie;
  • 63 proc. - wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Dlaczego kobiety nie głosują w wyborach?

Z badania wynika, że kobiety nie głosują w wyborach, ponieważ:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nie odpowiada im program żadnej partii - deklaruje to 29 proc. badanych;
  • blisko 1/4 (23 proc.) deklaruje, że brak im czasu, możliwości dojazdu itp.;
  • 14 proc. jest niezainteresowana polityką lub nie zna programów wyborczych;
  • 11 proc. - rozczarowana politykami, na których głosowała w przeszłości.

Wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci

W Polsce prawie 2 miliony kobiet samotnie wychowuje swoje dzieci. Jest to prawie 1/5 wszystkich rodzin. Wsparcie ze strony Państwa dla wielu kobiet jest niewystarczające. W skali całej UE jedna samotna matka na cztery pozostaje bez pracy. 

Kobiety mniej zarabiają od mężczyzn

Różnice w wynagrodzeniu są jednymi z najważniejszych problemów dla Polek. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że luka wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami pracującymi na tych samych stanowiskach sięga w Polsce 10,4 procent.  Jest to mniej niż średnia unijna, ale dla porównania w Niemczech wynosi ona 5,7 proc.

Opieka nad dzieckiem a praca

Narodziny dziecka mają ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej kobiety i jej sytuacji na rynku pracy. Dane wskazują, że kobietom w Polsce wciąż jest o wiele trudniej pracować i opiekować się potomstwem. Okazuje się, że nawet 30 proc. matek z dziećmi do 9. roku życia, ma problem z zatrudnieniem. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA