REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.
rozwiń >

Co jest ważne dla Polek?

Okazuje się, że istotne zdaniem kobiet sprawy, które powinny znaleźć się w programach wyborczych i które w najbliższych latach powinny być urzeczywistniane, przez odpowiednie przepisy prawa, dotyczą wielu kwestii, tych związanych z pracą, rodziną, zdrowiem, ochroną środowiska i generalnie przestrzeganiem praw.

REKLAMA

Autopromocja

Kampania Wspieram Sukces Kobiet

Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet, zorganizowana przy merytorycznym wsparciu Uniwersytetu SWPS, która ma na celu pokazać, że głos kobiet jest bardzo ważny!

Ważne
Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. - to ważny dzień dla przyszłości Polek i Polaków!

Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Kampania Fundacji SPS ma na celu zachęcenie kobiet do udziału w wyborach.

Jak podaje Fundacja SPS akcją #WspieramSukcesKobiet chcą zwrócić uwagę na wyzwania większości głosujących i wymóc na kandydatkach i kandydatach do Sejmu deklaracje na piśmie. "Polityka ma odpowiadać na nasze potrzeby, a nie ich cele. Dlatego realizujemy audyt przekonań kandydatek i kandydatów starających się o mandat posłanki/posła, by ocenić ich stosunek do zagadnień istotnych dla życia i sukcesu kobiet.".

Ankieta - co trzeba zmienić w życiu kobiet

Jak podaje PAP: w ramach akcji Wspieram Sukces Kobiet we wrześniu br. przeprowadzono badanie na ponad 18 tys. respondentek, którym zadano pytanie o najważniejsze ich zdaniem kwestie dotyczące kobiet. Wynika z niego, że:

 • najważniejszym problemem, zdaniem ankietowanych, jest przemoc wobec kobiet - kwestia ta jest bardzo istotna dla aż 89 proc;
 • Ponad 3/4 respondentek (77 proc.) wskazuje również na problem braku żłobków i przedszkoli w wielu gminach;
 • 72 proc. - badanych określa jako bardzo istotne ubóstwo starszych kobiet oraz kwestię wsparcia dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka;
 • Kolejno 69 proc. respondentek uważa, że bardzo istotnym problemem są ograniczone możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi;
 • Dwie na trzy badane sądzą, że bardzo istotna jest ochrona środowiska;
 • 64 proc. - urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie;
 • 63 proc. - wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Dlaczego kobiety nie głosują w wyborach?

Z badania wynika, że kobiety nie głosują w wyborach, ponieważ:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • nie odpowiada im program żadnej partii - deklaruje to 29 proc. badanych;
 • blisko 1/4 (23 proc.) deklaruje, że brak im czasu, możliwości dojazdu itp.;
 • 14 proc. jest niezainteresowana polityką lub nie zna programów wyborczych;
 • 11 proc. - rozczarowana politykami, na których głosowała w przeszłości.

Wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci

W Polsce prawie 2 miliony kobiet samotnie wychowuje swoje dzieci. Jest to prawie 1/5 wszystkich rodzin. Wsparcie ze strony Państwa dla wielu kobiet jest niewystarczające. W skali całej UE jedna samotna matka na cztery pozostaje bez pracy. 

Kobiety mniej zarabiają od mężczyzn

Różnice w wynagrodzeniu są jednymi z najważniejszych problemów dla Polek. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że luka wynagrodzeń pomiędzy kobietami a mężczyznami pracującymi na tych samych stanowiskach sięga w Polsce 10,4 procent.  Jest to mniej niż średnia unijna, ale dla porównania w Niemczech wynosi ona 5,7 proc.

Opieka nad dzieckiem a praca

Narodziny dziecka mają ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej kobiety i jej sytuacji na rynku pracy. Dane wskazują, że kobietom w Polsce wciąż jest o wiele trudniej pracować i opiekować się potomstwem. Okazuje się, że nawet 30 proc. matek z dziećmi do 9. roku życia, ma problem z zatrudnieniem. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN zapowiada kontrole w szkołach z niską zdawalnością. Nauczyciele: Zapraszamy min B. Nowacką na lekcję matematyki w klasie liczącej 37 uczniów

MEN: Kuratorzy będą kontrolowali realizacja zadań w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Nauczyciele pytają się: jak mamy "robić" wyniki ucząc w zbyt licznych i niedoinwestowanych klasach.

ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

REKLAMA