reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Bezpieczeństwo i higiena pracy > Obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej (art. 237(6))

Obowiązek zapewnienia pracownikowi środków ochrony indywidualnej (art. 237(6))

Obowiązek dostarczenia środków ochrony indywidualnej dotyczy tych pracowników, którzy są narażeni na działanie niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników.

A zatem pracodawca ma przede wszystkim obowiązek:

  • nieodpłatnego dostarczenia środków ochrony indywidualnej - gdy pracownik narażony jest na działanie niebezpiecznych i szkodliwych czynników,
  • informowania o sposobie użycia tychże środków.

Nie wystarczy zatem samo dostarczenie pracownikowi np. odzieży ochronnej, trzeba go także poinformować jak należy go poprawnie używać i w jakich sytuacjach mieć na sobie. Pracodawca ma także uprawnienie do „pilnowania” pracownika, czy stosuje się do zaleceń w zakresie środków ochrony indywidualnej.

Zobacz: Szczegółowe zasady dotyczące szkoleń z zakresu BHP (art. 237(5))

Paragraf trzeci omawianego artykułu ponadto nałożył na pracodawcę obowiązek, aby dostarczone pracownikowi środki ochrony indywidualnej spełniały wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Przepisami, które regulują system oceny zgodności wyrobów z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa wyrobu dla życia i zdrowia ludzi, mienia i środowiska, są przepisy ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. Ustawa ta wdraża postanowienia dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących oceny zgodności różnych grup wyrobów z wymaganiami bezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzi, mienia i środowiska oraz oznaczania wyrobów znakiem bezpieczeństwa CE. Wykaz dyrektyw unijnych, które wdraża ustawa, jest zamieszczony w przypisie do tytułu ustawy.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie i inne świadczenia

Podstawa prawna: Art. 237(6) Kodeksu pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Środki ochrony indywidualnej dla pracownika.
Środki ochrony indywidualnej dla pracownika.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama