reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Pracownik i pracodawca mogą zawrzeć umowę wprowadzającą zakaz podejmowania działań konkurencyjnych względem pracodawcy po zakończeniu stosunku pracy. Za okres obowiązywania zakazu pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości określonej w umowie.

Pracownik, pozostając w stosunku pracy, co do zasady nie powinien prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, nie powinien też świadczyć pracy, w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie, na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zakaz podejmowania działań konkurencyjnych może być również zrealizowany w stosunku do pracownika, którego umowa o pracę uległa rozwiązaniu, a który w trakcie jej trwania miał dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Do stworzenia takiego zakazu jest konieczne zawarcie, w trakcie trwania stosunku pracy, przez pracownika i pracodawcę pisemnej umowy, która by taki zakaz wprowadzała. Musi ona wskazywać okres jego trwania oraz wysokość odszkodowania przysługującego pracownikowi w zamian za jego ustanowienie.

Wysokość odszkodowania

Za powstrzymanie się od podejmowania działań konkurencyjnych wobec pracodawcy pracownik powinien mieć zagwarantowane w umowie odszkodowanie. Nie chodzi tu jednak o faktyczne odszkodowanie będące ekwiwalentem za poniesioną przez pracownika szkodę spowodowaną ograniczoną możliwością podjęcia zatrudnienia, lecz raczej o ryczałtową rekompensatę takiego stanu rzeczy, która nie odzwierciedla wysokości poniesionego w ten sposób przez pracownika uszczerbku. Przepisy nie ustanawiają maksymalnej wartości takiego odszkodowania, ograniczając się jedynie do ustalenia jego minimum. Odszkodowanie nie może być bowiem niższe niż 25% wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymał przed ustaniem stosunku pracy za okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Przykład

Pracownik wręczył pracodawcy wypowiedzenie stosunku pracy. Umowa uległa rozwiązaniu 31 października 2011 r. Przed zakończeniem umowy o pracę strony zawarły umowę o zakazie konkurencji, który ma obowiązywać przez 1 rok od daty ustania stosunku pracy. Umowa przewiduje odszkodowanie w wysokości 25% wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymał u pracodawcy w okresie jej obowiązywania, co oznacza, że odszkodowanie powinno stanowić 25% wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w okresie od 1 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r.

Rozważając sposób ustalenia wysokości odszkodowania za okres obowiązywania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że podstawą jego określenia jest wysokość wypłaconych w okresie równym okresowi jego trwania składników wynagrodzenia. Do podstawy jego naliczenia przyjmujemy zaś nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wszelkie inne składniki mające charakter wynagrodzenia (będące ekwiwalentem za pracę, o których wypłatę pracownik ma roszczenie względem pracodawcy), takie jak np.: prowizje, premie regulaminowe (zarówno miesięczne, jak i za okresy dłuższe), wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe, dodatki za pracę w porze nocnej, dodatki stażowe, dodatki funkcyjne. Nie obejmuje to jednak nagród (uznaniowych), które mimo że są świadczeniem pieniężnym ze stosunku pracy, nie mają charakteru wynagrodzeniowego (pracownik nie ma roszczenia o ich wypłatę).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama