| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

Wynagrodzenie w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia

Jesteśmy firmą sprzedającą dekodery. Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę połączone ze zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy. Osoba ta poza stałą miesięczną pensją otrzymuje comiesięczną premię uzależnioną od wyników sprzedaży dekoderów (procent od wartości zawartych w danym miesiącu umów), a także dodatek za każdą godzinę montażu dekodera u klienta. Które świadczenia i w jakiej wysokości powinny być wypłacane w okresie wypowiedzenia?

RADA

Za okres zwolnienia ze świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie ustalone według zasad obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Do tego wynagrodzenia należy więc wliczyć wynagrodzenie zasadnicze, premię comiesięczną, a także dodatek za każdą godzinę montażu dekodera u klienta.

UZASADNIENIE

Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - pracownik ma prawo do 60% wynagrodzenia.

Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 2005 r. (sygn. akt I PK 260/04, OSNP 2006/9-10/145) wskazał, że pracownik zwolniony przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 Kodeksu pracy). Z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości określonej w tym przepisie. Sytuację taką reguluje wprost właśnie art. 81 § 1 Kodeksu pracy. Nie ma więc powodu do sięgania przez analogię do przepisów dotyczących wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Przyjęcie wykładni, zgodnie z którą do sytuacji pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy należy stosować art. 81 § 1 Kodeksu pracy, oznacza, że prawo pracownika do wynagrodzenia zostaje ograniczone do wysokości wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego m.in. stawką godzinową lub miesięczną.

Gdyby przyjąć ten sposób postępowania, oznaczałoby to, że za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wypowiedzenia pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie przestojowe. Państwa pracownik powinien otrzymywać w tym czasie wynagrodzenie obliczone na tych samych zasadach co ekwiwalent za urlop, z pominięciem dodatku za każdą godzinę montażu. Przyjęcie tego rozwiązania jest jednak krzywdzące dla pracownika. Powoduje ono pominięcie premii w wypłacanym wynagrodzeniu. Dlatego w celu obliczenia wynagrodzenia za okres wypowiedzenia należy przyjąć zasady obowiązujące przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

W rzeczywistości zastosowanie powinna znaleźć tutaj zasada, zgodnie z którą w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem wymaganego okresu, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 Kodeksu pracy). Należy przyjąć, że regulacja dotycząca przysługującego za ten okres wynagrodzenia dotyczy wszystkich przypadków odsunięcia pracownika od świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (uniemożliwienia mu świadczenia pracy). Wynagrodzenie musi być tu rozumiane jako kwota maksymalnie zbliżona do tej, jaką pracownik wypracowałby, gdyby w tym okresie świadczył pracę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »