Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczać wynagrodzenie przy wyjściach prywatnych

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Jak obliczać wynagrodzenie przy wyjściach prywatnych/fot.shutterstock
Jak obliczać wynagrodzenie przy wyjściach prywatnych/fot.shutterstock
Przepisy dopuszczają możliwość odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Jak obliczać wynagrodzenie, gdy pracownik skorzystał z wyjścia w celu załatwienia spraw prywatnych?

Pracownik jest zatrudniony na cały etat w podstawowym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na jego wynagrodzenie składa się wyłącznie płaca zasadnicza w kwocie 3000 zł. W poprzednim miesiącu skorzystał z wyjść prywatnych w celu załatwienia spraw osobistych i odpracował je w następnym miesiącu. Poskutkowało to niewielkimi różnicami w jego wynagrodzeniu – kwota niewypłaconego wynagrodzenia za godziny, w których pracownik nie pracował, nie jest równa kwocie wynagrodzenia, które otrzymał za odpracowanie tych godzin w innym miesiącu. Czy taka sytuacja jest prawidłowa – pyta Czytelnik z Konina.

Tego typu sytuacja jest prawidłowa. Wynika ona ze sposobu ustalania stawki godzinowej, uzyskiwanej wskutek dzielenia pełnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego przez liczb godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas nieświadczenia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy tak przewidują przepisy prawa pracy (art. 80 ustawy – Kodeks pracy, dalej: k.p.). Oznacza to, że czas nieprzepracowany z powodu opuszczenia zakładu w celach innych niż służbowe ma charakter nieodpłatny, chyba że kwestia ta została odmiennie uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Przepisy dopuszczają możliwość odpracowania zwolnienia od pracy w celu załatwienia spraw osobistych, które zostało udzielone zatrudnionej osobie na jej pisemny wniosek (art. 151 § 21 k.p.). Należy jednak pamiętać, że takie odpracowanie zwolnienia nie uznaje się za pracę w godzinach nadliczbowych.

Za prywatne wyjścia pracownika w godzinach pracy nie przysługuje mu wynagrodzenie, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe stanowią inaczej.

Wyjście prywatne pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną i czas poświęcony na odpracowanie tego wyjścia w pewnych okolicznościach wymusza na pracodawcy dodatkowe wyliczenia. Nie ma potrzeby ich dokonywać, jeśli zwolnienie od pracy i odpracowanie przypada w tym samym miesiącu. Inaczej jest jednak, gdy pracownik odpracowuje czas niewykonywania obowiązków służbowych z powodów osobistych w innym miesiącu. W takiej sytuacji:

● w miesiącu, w którym miało miejsce wyjście w celach prywatnych, wynagrodzenie określone w stałej stawce podlega odpowiedniemu obniżeniu,
● w miesiącu odpracowania wspomnianego wyjścia wynagrodzenie należy powiększyć o kwotę należną za godziny, w których pracownik odpracował to wyjście.

Aby obniżyć wynagrodzenie pracownika w miesiącu skorzystania przez niego z wyjścia w celach prywatnych, należy:

Krok 1.

Miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin nominalnie do przepracowania w danym miesiącu.

Krok 2.

Uzyskany wynik pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z powodu załatwiania spraw prywatnych.

Krok 3.

Ustaloną kwotę odjąć od stałego wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).

Z kolei w celu ustalenia wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik odpracował zwolnienie od pracy, należy:

Krok 1.

Podzielić stałe wynagrodzenie przez liczbę nominalnych godzin pracy z miesiąca, w którym pracownik odpracowuje prywatne wyjście.

Krok 2.

Pomnożyć uzyskany wynik przez liczbę odpracowywanych godzin.

Krok 3.

Dodać wynagrodzenie za odpracowane godziny do wynagrodzenia miesięcznego.

Opisane przeliczenia mogą powodować powstawanie pewnych różnic kwotowych między wysokością potrącenia pensji za nieprzepracowany czas a kwotą wynagrodzenia przysługującego za czas odpracowania nieobecności w pracy. Jest to wynikiem różnych wymiarów nominalnego czasu pracy w poszczególnych miesiącach, stosowanych jako dzielnik do kalkulowania stawki godzinowej.

Przykład

Pełnoetatowy pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Co miesiąc otrzymuje 3000 zł brutto stałej pensji zasadniczej. W lutym 2017 r. na swój pisemny wniosek dwukrotnie korzystał (za zgodą przełożonego) z wyjścia prywatnego, przez co nie przepracował łącznie 5 godzin. Odpracował je w marcu 2017 r.

W tym przypadku trzeba wykonać następujące wyliczenia:

● wynagrodzenie za pracę w lutym 2017 r.:

3000 zł : 160 godz. do przepracowania w lutym = 18,75 zł,

18,75 zł × 5 godz. zwolnienia od pracy = 93,75 zł,

3000 zł – 93,75 zł = 2906,25 zł,

● wynagrodzenie za pracę w marcu 2017 r.:

3000 zł : 184 godz. do przepracowania w marcu = 16,30 zł,

16,30 zł × 5 godz. odpracowania = 81,50 zł,

3000 zł + 81,50 zł = 3081,50 zł.

Jak z tego wynika, za czas odpracowany pracownik dostał o12,25 zł mniej (93,75 zł – 81,50 zł), niż mu potrącono z tytułu nieobecności w pracy w lutym. Taka sytuacja jest prawidłowa.

Podstawa prawna:

● art. 80, art. 151 § 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60),

● § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 2000).

Zobacz serwis: Ubezpieczenia wypadkowe

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?