Kategorie

Jak uniknąć opłacania podatku ryczałtowego od wynagrodzenia z umowy zlecenia

Magdalena Wypijewska
Chcemy podpisać umowę zlecenia z 23-letnim studentem. Planujemy rozliczać się z nim cyklicznie, co miesiąc, przy czym kwoty miesięcznego wynagrodzenia nie przekroczą 200 zł. Czy jeśli w umowach określimy taką wysokość wynagrodzenia, a przychód zleceniobiorcy w 2012 r. nie przekroczy 3091 zł, to odzyska on podatek zapłacony w tym roku z zawartych umów?

Jeśli w każdej z zawartych umów ustalą Państwo wysokość wynagrodzenia na poziomie nieprzekraczającym 200 zł, zleceniobiorca nie odzyska podatku zapłaconego w 2012 r. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie podpisanie zlecenia, w którym nie zostanie wprost określona kwota należności, lecz jedynie sposób jej wyliczenia, np. jako iloczyn stawki godzinowej i godzin pracy. Wówczas tak określony przychód będzie opodatkowany według skali podatkowej, a zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

Reklama

Podatek zryczałtowany w wysokości 18% przychodu należy pobierać m.in. od należności nieprzekraczających 200 zł z tzw. małych umów zlecenia i o dzieło zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika (art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ryczałt jest obliczany bezpośrednio od przychodu, bez pomniejszania go o koszty uzyskania przychodów i ewentualne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W tym przypadku podatek jest rozliczany ostatecznie i podatnik-zleceniobiorca nie może uwzględnić go w zeznaniu rocznym. Tym samym taka osoba nie może odzyskać podatku również za rok, w którym jej dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku (w 2012 r. – 3091 zł).

Jeżeli natomiast w umowie zlecenia należność nie zostanie wprost określona, a strony postanowią jedynie o sposobie jej obliczenia, wówczas od tak ustalonego przychodu, bez względu na jego ostateczną wysokość, płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek według skali. W takim przypadku zleceniobiorca będzie mógł odzyskać zapłacony podatek.

Innym rozwiązaniem może być wskazanie w umowie, jeżeli łącznie kwota należności przekracza 200 zł, wynagrodzenia za cały okres jej wykonywania i wypłacanie go w odstępach miesięcznych.

WAŻNE!

Jeżeli w umowie zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie jest wprost określona kwota należności, lecz wyłącznie sposób jej wyliczenia, od takiego przychodu (bez względu na jego ostateczną wysokość) płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek na zasadach ogólnych.

PRZYKŁAD

Firma podpisała ze studentem umowę zlecenia na wykonanie prac porządkowych na swoim terenie.

Wariant 1. Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 200 zł i taki zapis znalazł się w umowie.


Jeżeli kwota należności została wprost określona w umowie, od przychodu należy pobrać 18% ryczałt, tj. 200 zł x 18% = 36 zł (do wpłaty do US).

Wariant 2. Za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzyma 20 zł za godzinę i taki zapis znalazł się w umowie.

Zleceniobiorca porządkował teren przez 10 godzin. Jeżeli kwota należności nie została określona wprost w umowie, ale jest znana dopiero po zakończeniu zlecenia, od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania) należy pobrać zaliczkę na podatek, tj.:

 • 20 zł/godz. x 10 godzin = 200 zł,
 • 200 zł x 20% = 40 zł,
 • 200 zł – 40 zł = 160 zł,
 • 160 zł x 18% = po zaokrągleniu 29 zł (do wpłaty do US).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu przyjęcie konstrukcji wynagrodzenia, z której nie będzie wynikać ostateczna należność albo będzie ona ustalona w łącznej kwocie przekraczającej 200 zł, która będzie wypłacana np. w miesięcznych ratach, pozwoli studentowi odzyskać zapłacony podatek w całości, jeśli jego dochód w br. nie przekroczy 3091 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 41 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Interpretacje uzupełniające:

 • Przychodów z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 i 5–9, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu według skali podatkowej. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 listopada 2010 r., sygn. IPPB4/415–689/10–2/MP)
Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?