Kategorie

Czy pracownik powinien zwrócić pracodawcy premię wypłaconą przez pomyłkę

Ewa Drzewiecka
Pod koniec 2010 r. na konto pracownika przelano premię w wysokości 4000 zł. Za te pieniądze pracownik kupił telewizor i trochę materiałów budowlanych. Po nowym roku zadzwoniła do niego księgowa, która poinformowała pracownika, że zrobiła niewłaściwy przelew. Pieniądze były przeznaczone dla wiceprezesa i musi je jak najszybciej oddać. Pracownik nie ma już tych pieniędzy i nie chce ich oddać. Czy pracodawca może żądać od niego zwrotu nienależnie wypłaconej premii?

Nie, pracodawca nie może żądać od pracownika wypłaconej mu przez pomyłkę premii. Pracownik wydał bowiem te pieniądze, nie mając świadomości, że premia, która wpłynęła na jego konto, została wypłacona przez pomyłkę.

Wypłata wynagrodzenia

Reklama

Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi należne wynagrodzenie, czyli nie niższe ani nie wyższe niż umówione. Jednak w praktyce czasami dochodzi do wypłaty wynagrodzenia zaniżonego albo zawyżonego. W przypadku wypłaty zaniżonej, pracownik może dochodzić niewypłaconej części wynagrodzenia, odsetek za opóźnienie oraz odszkodowania (jeżeli wykaże, że w wyniku niewypłacenia części wynagrodzenia poniósł szkodę, np. nie miał pieniędzy na zapłacenie w terminie czynszu i właściciel wynajmowanego przez niego mieszkania naliczył mu odsetki od nieterminowej wpłaty).

Natomiast w przypadku omyłkowego otrzymania przez pracownika wyższego wynagrodzenia niż należne, uprawnienia pracodawcy zależą od rodzaju nadpłaty. W korzystnej sytuacji jest pracodawca, który wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Pracodawca jest wówczas uprawniony do odliczenia kwot błędnie wypłaconych pracownikowi (art. 87 § 7 k.p.). Odliczeń tych można dokonać tylko przy najbliższym terminie płatności. W innych sytuacjach wypłaty zawyżonego wynagrodzenia pracodawca ma prawo żądania zwrotu nadpłaty na podstawie przepisów kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 i nast. k.c.).

Zwrot nadpłaty

Reklama

Warunkiem zwrotu nadpłaty będzie jednak pozostawanie pracownika w stanie wzbogacenia, chyba że wyzbywając się korzyści, powinien się liczyć z obowiązkiem jej zwrotu (art. 409 k.c.). Jeżeli pracownik miał świadomość takiego obowiązku, wówczas odmowa zwrotu oznacza, że pracownik nie dotrzymał terminu w spełnieniu świadczenia i pracodawca będzie mógł się domagać od niego odsetek za opóźnienie (art. 476 i 481 k.c.). Pracodawca może potrącić nadpłatę tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie (art. 91 k.p.).


Nadal aktualny jest wyrok SN z 25 listopada 1982 r. (sygn. akt I PRN 118/82, OSNCP 1983/7/102), zgodnie z którym z należnej pracownikowi nagrody jubileuszowej zakład pracy – bez zgody pracownika – nie może potrącić kwoty wypłaconej temu pracownikowi poprzednio z tytułu nagrody za inny okres pracy, nawet jeżeli stwierdził, że wypłata ta była bezpodstawna. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na zwrot, pracodawca może wystąpić do sądu o zwrot nadpłaty oraz o odsetki. Ciężar dowodu obciąża zarówno pracownika (np. musi on udowodnić, że wydał otrzymane pieniądze), jak i pracodawcę (np. powinien wykazać, że pracownik wiedział o nadpłacie w momencie jej wydatkowania).

Brak wzbogacenia

W analizowanej sytuacji pracownik wydał nienależne wynagrodzenie na bieżące wydatki. Nie jest więc wzbogacony. Rozstrzygnięcia wymaga jednak, czy powinien był się liczyć z obowiązkiem zwrotu. Jeżeli nie jest zatrudniony w dziale związanym z finansami, księgowością czy płacami, mógł pomyśleć, że pracodawca przyznał mu nagrodę uznaniową, nie informując go o tym. Tego typu sytuacje są dość powszechne. W takim przypadku nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy, chyba że otrzymał jednoznaczną informację, że nie otrzyma za 2010 r. żadnej premii czy nagrody.

Podstawa prawna

 • Art. 87 § 1 i 7, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700.
 • Art. 409 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 155, poz. 1037.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?