| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek.

Dodatki za nadgodziny średniotygodniowe

Za pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek w wysokości 100%. Dodatek w odróżnieniu od normalnego wynagrodzenia za pracę nadliczbową liczy się co do zasady, biorąc za podstawę jedynie stawkę zasadniczego wynagrodzenia.

Przykład

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym w czerwcu 2009 r. przepracował 180 godzin, z czego 12 stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych. Pracownik wynagradzany jest stawką zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 2500 zł, dodatkiem stażowym w wysokości 250 zł oraz dodatkiem funkcyjnym w wysokości 500 zł. Za 12 godzin pracy w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik otrzyma 178,56 zł;

2500 zł : 168 godz. = 14,88 x 12 godz. = 178,56 zł.

(stawka zasadniczego wynagrodzenia/wymiar czasu pracy obowiązujący w ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego x liczba godzin nadliczbowych).

Dlatego też wynagrodzenie tego pracownika w czerwcu wyniesie:

2500 + 250 + 500 = 3250 + 178,56 (normalne wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach) + 178,56 (100% dodatku za nadgodziny) = 3607,12 zł.

Termin wypłaty dodatków za nadgodziny tygodniowe

Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych tygodniowych w przeciwieństwie do normalnego wynagrodzenia za pracę wypłaca się wraz z wynagrodzeniem za ostatni miesiąc okresu rozliczeniowego. Przyjmuje się również, że w tym miesiącu one powstają.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »