| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek.

Do ustalania godzin nadliczbowych przyjmujemy wymiar czasu pracy obowiązujący konkretnego pracownika w danym okresie rozliczeniowym, nie zaś wymiar służący do planowania czasu pracy w tym okresie. Należy zatem odpowiednio pomniejszyć go za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym w okresie od kwietnia do czerwca 2009 r. przepracował 526 godzin. W tym okresie 10 godzin stanowiło godziny nadliczbowe dobowe. Pracownik w tym samym czasie był również na zwolnieniu lekarskim, które przypadało na cały tydzień, w którym pracownik miał zaplanowanych 36 godzin pracy. Wymiar czasu pracy tego pracownika wynosi zatem 460 godzin (496 – 36 = 460). Pracownik przepracował więc w tym okresie rozliczeniowym 56 godzin nadliczbowych średniotygodniowych:

526 – 460 – 10 = 56.

Normalne wynagrodzenie za pracę

Za pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych pracownikowi należy się przede wszystkim normalne wynagrodzenie liczone od wszystkich stałych (wypłacanych co miesiąc) składników, przysługującego pracownikowi wynagrodzenia ustalonego w obowiązującej go umowie o pracę.

Przykład

Pracownik zatrudniony w miesięcznym okresie rozliczeniowym w czerwcu 2009 r. przepracował 178 godzin, z czego 10 stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych średniotygodniowych. Pracownik wynagradzany jest stawką zasadniczego wynagrodzenia w wysokości 3000 zł, dodatkiem stażowym w wysokości 300 zł oraz premią kwartalną w wysokości 1000 zł. Pracownik w czerwcu otrzyma zatem normalne wynagrodzenie za 168 godzin. Kwota 3300 (3000 zł + 300 zł) zrekompensuje mu jednak pracę w normalnym wymiarze czasu pracy, a więc 168 godzin, za pozostałych 10 godzin zaś pracownik otrzyma (3000 zł + 300 zł) /168 godz. x 10 godz. = 196,40 zł.

(stałe składniki wynagrodzenia/wymiar czasu pracy x liczba przepracowanych nadgodzin)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »