REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie otrzymane przed ukończeniem 26 lat korzysta ze zwolnienia podatkowego

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Czy wynagrodzenie otrzymane przed ukończeniem 26 lat korzysta ze zwolnienia podatkowego
Czy wynagrodzenie otrzymane przed ukończeniem 26 lat korzysta ze zwolnienia podatkowego
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podpisaliśmy 8-miesięczną umowę zlecenia tuż przed ukończeniem 26 lat przez zleceniobiorcę. Całość wynagrodzenia (brutto 32 000 zł) została wypłacona w momencie podpisania umowy. Czy podatnik korzysta ze zwolnienia podatkowego, tzw. „zerowego PIT dla młodych”? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Tak. Wypłata całości wynagrodzenia z 8-miesięcznej umowy zlecenia opisanej w pytaniu korzysta ze zwolnienia. Definitywnym powodem utraty prawa do zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT jest otrzymanie przychodu przez podatnika, który nie spełnia już kryterium wieku. Taka sytuacja nie ma miejsca w Państwa przypadku. Bez znaczenia jest okres trwania umowy lub data jej zakończenia. Istotne jest tylko, aby przychód zleceniobiorca otrzymał do ukończenia 26. roku życia. Ten warunek w przedstawionej sytuacji został spełniony.

REKLAMA

Autopromocja

W razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych (art. 744 Kodeksu cywilnego). Zasadą jest wypłata wynagrodzenia po wykonaniu zlecenia. Ale istnieje podstawa prawna dla wypłaty wynagrodzenia za wykonanie umowy zlecenia "z góry", jako wyjątek od zasady. Musi to być zawarte w treści umowy i nie naruszać m.in. zasad współżycia społecznego. Nie można bowiem czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego (art. 5 Kodeksu cywilnego). Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W sytuacji opisanej w pytaniu istnieje jednak ryzyko kwalifikacji przez organy podatkowe działań płatnika i podatnika jako podjętych w celu unikania opodatkowania. W zależności od konstrukcji umowy zlecenia, organy podatkowe mają możliwość skorzystania np. z art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej. Na tej podstawie czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej. Warunkiem jest, aby osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania). Jeżeli korzyść podatkowa została osiągnięta w rezultacie dokonania czynności w wyniku zastosowania przepisu ustawy podatkowej określającego warunki przyznania m.in. zwolnienia (podmiotowego lub przedmiotowego), to skutki podatkowe określa się na podstawie stanu prawnego, jaki zaistniałby, gdyby dany przepis ustawy podatkowej nie miał zastosowania.

Od 1 stycznia 2019 r. zniesiono ograniczenie kwotowe wyłączające zastosowanie powołanej klauzuli o unikaniu opodatkowania. Przed tą zmianą art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej mógł być zastosowany w przypadku osiągnięcia przed podatnika korzyści podatkowych przekraczających 100 000 zł (art. 119b § 1 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.). Umowy zlecenia podpisywane przez podatników do 26. roku życia nie dają takich korzyści na podstawie nowego zwolnienia. Zatem gdyby nie likwidacja limitu 100 000 zł, nie istniałaby możliwość zastosowania art. 119a § 1 Ordynacji podatkowej. Sytuacja jednak zmieniła się w 2019 r. W praktyce nie można na początku obowiązywania nowej umowy zlecenia w sposób odpowiedzialny ocenić, czy i jakie działania fiskus rzeczywiście podejmie przeciwko sytuacjom opisanym w pytaniu. Organy podatkowe deklarują, że do takich sytuacji jak opisana w pytaniu nie będą stosowały przepisów przeciwdziałających unikaniu opodatkowania. Z przyczyn ostrożnościowych warto jednak pamiętać, że przepisy mogą dawać podstawę prawną do takich działań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA:

art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1655),

- art. 119a § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1667),

- art. 5, art. 744 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA