reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Obliczanie wysokości "trzynastki"

Obliczanie wysokości "trzynastki"

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sferze budżetowej oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop. Istotne jest, żeby w podstawie wymiaru „trzynastki” uwzględnić wszystkie wymagane składniki.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, zwanej dalej ustawą). Pracodawcy ustalający wysokość dodatkowego rocznego wynagrodzenia mają wątpliwości, które składniki należy wziąć pod uwagę, obliczając wysokość „trzynastki”. Pomocne będą tu przepisy dotyczące ustalania wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, ponieważ dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się tak, jak ekwiwalent za urlop.

W związku z tym w podstawie wymiaru „trzynastki” uwzględniamy wszystkie świadczenia ze stosunku pracy wypłacone pracownikowi z wyłączeniem:

• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

Przykład

Pracownik został zatrudniony 1 marca 2008 r. na stanowisku asystenta. Otrzymuje wynagrodzenie stałe w wysokości 3500 zł oraz dodatek z tytułu znajomości języków w wysokości 10% (350 zł miesięcznie). W październiku na mocy dodatkowej umowy o dzieło wykonał dla pracodawcy dodatkową pracę, która nie mieściła się w zakresie jego obowiązków. Za to zadanie otrzymał 500 zł wynagrodzenia. Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika wyniesie:

8,5% x [10 miesięcy x (3500 zł + 350 zł) ] = 3272,50 zł.

W wynagrodzeniu nie bierzemy pod uwagę dodatkowego wynagrodzenia za jednorazową pracę w październiku.

• wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

• gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

Przykład

Pracownik został zatrudniony 1 czerwca 2008 r. na czas nieokreślony. Miesięczne wynagrodzenie tego pracownika wynosi 2200 zł (wynagrodzenie miesięczne w stałej wysokości), dodatek za wysługę lat (15%) - 330 zł. W październiku pracownik otrzymał także nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy w wysokości 1824,20 zł. Dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2008 r. obliczamy następująco:

8,5% x [7 miesiące x (2200 zł + 330 zł)] = 1505,35 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama