reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

RADA

Do czasu pracy pracowników powinni Państwo zaliczyć czas podróży w godz. od 14.00 do 16.00 w piątek oraz czas faktycznej pracy, czyli godziny od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę, a także godziny od 8.00 rano do 14.00 w sobotę.

UZASADNIENIE

Podróżą służbową jest wykonywanie - na polecenie pracodawcy - zadań służbowych (pracy) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Czas podróży służbowej można podzielić na 3 okresy:

czas dojazdu do miejsca świadczenia pracy,

czas świadczenia pracy,

czas powrotu do stałego miejsca świadczenia pracy lub zamieszkania pracownika.

Czas podróży służbowej nie jest równoznaczny z czasem pracy pracownika, gdyż czas dojazdu do miejsca, w którym praca jest świadczona i czas powrotu do miejsca stałego wykonywania pracy lub miejsca zamieszkania pracownika nie jest czasem pracy, chyba że okres ten pokrywa się z czasem pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy danego pracownika lub w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Zatem w przedstawionej przez Państwa sytuacji czasem pracy będzie czas między godz. 14.00 a 16.00 w piątek oraz okresy między godz. 22.00 w piątek a 2.00 w sobotę i między 8.00 a 14.00 w sobotę.

Do prawidłowego rozliczenia czasu pracy konieczne jest ustalenie, od kiedy dla pracownika rozpoczyna się i kończy doba pracownicza rozumiana jako 24 kolejne godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W przedstawionym przypadku doba pracownicza serwisantów rozpoczyna się o godzinie 8.00 w piątek, a następna w sobotę od godziny 8.00.

Mając to na uwadze, praca serwisantów od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę oraz od godziny 8.00 do 14.00 w sobotę będzie pracą w nadgodzinach. Przy czym praca od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę jest pracą w tej samej dobie pracowniczej.

Zasadniczo za pracę w nadgodzinach pracownikowi przysługuje czas wolny, a w razie jego nieudzielenia, dodatek z tytułu pracy w nadgodzinach. W przedstawionych przez Państwa okolicznościach w zamian za pracę wykonywaną w godzinach od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę powinni Państwo udzielić pracownikowi - na jego wniosek - czasu wolnego w takim wymiarze, jaki przepracował, tj. w wymiarze 4 godzin. Jeśli udzielą Państwo czasu wolnego bez wniosku pracownika, wówczas powinien on być przyznany w proporcji 1:1,5 za każdą godzinę pracy, czyli powinno to być 6 godzin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama