| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Zasadniczo zwrot wydatków uzasadnionych szczególnymi okolicznościami i potrzebami pracodawcy, dokonywany na podstawie rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, powoduje powstanie po stronie pracownika dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Przy wypłacie diet, których wysokość jest wyraźnie wskazana w przepisach, nie ma wątpliwości dotyczących ich opodatkowania, gdyż w tym zakresie występuje zwolnienie.

Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę przysługują diety oraz zwrot kosztów:

• przejazdów,

• noclegów,

• dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

• innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Pracodawca może zatem określić, które wydatki będzie zwracać, pamiętając o prawidłowej dokumentacji i powiązaniu ich z odbytą podróżą. Ustalając własne zasady rozliczania delegacji służbowych, pracodawca powinien określić je w zakładowym układzie zbiorowym lub też w umowach o pracę zawieranych z pracownikami (postanowienie US Warszawa-Targówek z 9 sierpnia 2008 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego).

Koszty podróży

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczególne wydatki. Nie dotyczy to diet oraz wydatków objętych ryczałtami. Jeżeli uzyskanie dokumentu (rachunku) było niemożliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania (postanowienie II US w Opolu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 20 czerwca 2007 r.). Rozliczenie kosztów podróży przez pracownika dokonywane jest w terminie 14 dni od dnia zakończenia podróży. W ramach tego rodzaju wydatków można uznać jako prawidłowe i podlegające zwolnieniu z opodatkowania koszty korzystania przez pracownika w czasie podróży służbowej z usług pralni, komunikowania się z firmą pracodawcy przez Internet.

Nie jest możliwe zwolnienie z opodatkowania zwrotu wydatków pracownika na wyżywienie w czasie podróży służbowej w wysokości przekraczającej kwotę ustalonej ww. rozporządzeniem diety. Kwoty ponad wartość wypłacanej diety podlegają zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy. Podobnie należy traktować koszty przejazdu i noclegi pracownika wykraczające ponad ustalone limity (postanowienie I Mazowieckiego US w Warszawie z 4 września 2007 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »