| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Wynagrodzenie przy pierwszej pracy

Wynagrodzenie przy pierwszej pracy

Nie wszyscy pracownicy mają zapewnione minimalne wynagrodzenie za pracę. Ustawodawca, chcąc zachęcić pracodawców do zatrudniania młodych osób, obniżył gwarantowaną stawkę dla tej grupy zatrudnionych.

Obowiązująca w 2008 r. stawka 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 900,80 zł. Młody pracownik może być wynagradzany taką stawką wyłącznie w pierwszym roku pracy. Oznacza to, że wraz z upływem roku, nawet bez żadnych działań ze strony pracodawcy, pracownik otrzymuje z mocy prawa podwyżkę do wysokości aktualnie obowiązującej pensji minimalnej.

Rok pracy, ale niekoniecznie na umowę o pracę

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (DzU nr 200, poz. 1679 ze zm.) do okresu roku pracy, w którym pracownik może być wynagradzany 80% ustawowego minimum, wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Na podstawie tego przepisu możemy stwierdzić, że obowiązkiem pracodawcy, który chce wynagradzać pracownika taką stawką, jest zweryfikowanie, czy za pracownika nie były już opłacane składki na ubezpieczenia społeczne (zaopatrzenie emerytalne) dłużej niż przez rok (nie wliczając okresu zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego). To pracodawca jest bowiem odpowiedzialny za zgodne z prawem wynagradzanie pracownika. W praktyce zadanie pracodawcy jest o tyle utrudnione, że do rocznego okresu pracy zaliczeniu będą podlegać także okresy niepracowniczego zatrudnienia, które nie będą potwierdzone świadectwami pracy.

Już na etapie rekrutacji służby kadrowe zakładu pracy mogą szczegółowo przeanalizować życiorys zatrudnionego. Młodzi kandydaci do pracy ujawniają w nim na ogół całe swoje doświadczenie zawodowe nie pomijając staży i praktyk. Istnieje też możliwość bezpośredniego żądania od kandydata do pracy złożenia oświadczenia o dotychczasowej niepracowniczej działalności zarobkowej. Pracodawca ma prawo od kandydata do pracy żądać danych dotyczących przebiegu dotychczasowego zatrudnienia (art. 221 § 1 pkt 6 k.p.). Z kwestionariusza osobowego stanowiącego załącznik do rozporządzenia MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) wynika wprawdzie, że zamysłem ustawodawcy było ograniczenie pojęcia „zatrudnienia” do zatrudnienia pracowniczego. Kwestionariusz ten ma jednak tylko charakter pomocniczy i wydaje się być uzasadnione przystosowanie go do potrzeb pracodawcy wynagradzającego pracowników w pierwszym roku pracy najniższą stawką przewidzianą przepisami prawa. Kandydat na pracownika może w nim szczegółowo opisać swoje doświadczenia zawodowe z wyszczególnieniem dat i podstawy prawnej wykonywania pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »