| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Urlop bezpłatny pracownika a możliwość dokonania potrącenia alimentacyjnego

Urlop bezpłatny pracownika a możliwość dokonania potrącenia alimentacyjnego

Jeden z naszych pracowników zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy przez większość dni marca był na urlopie bezpłatnym i za kilka dni pracy w tym miesiącu otrzymał wynagrodzenie w wysokości ok. 250 zł. Wynagrodzenie pracownika jest zajęte z tytułu alimentów. Czy w tej sytuacji możemy dokonać potrącenia?

Tak, mogą Państwo dokonać potrącenia alimentów z wynagrodzenia pracownika do wysokości 60% tego wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia, że przez większość miesiąca pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym.

Na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej zaopatrzonych w klauzulę wykonalności albo w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika pracodawca, bez zgody pracownika, ma obowiązek dokonywać potrąceń z wynagrodzenia z tytułu należności alimentacyjnych. Jest to tzw. potrącenie obowiązkowe, dokonywane na podstawie art. 87 § 1 Kodeksu pracy. Przepis ten przewiduje ponadto możliwość dokonywania potrąceń (bez zgody pracownika) z tytułu:

  • innych należności niż alimentacyjne (na podstawie tytułu wykonawczego),
  • zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
  • kar pieniężnych nałożonych na pracownika.

Dokonując potrąceń obowiązkowych pracodawca zwykle powinien uwzględniać 2 ograniczenia, tj. maksymalną granicę potrącenia i kwotę wolną od potrąceń. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwota wolna od potrąceń ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Jest to jedyna przyczyna powodująca obniżenie kwoty wolnej.

Zatem fakt przebywania pracownika np. na urlopie bezpłatnym nie uprawnia pracodawcy do pomniejszania kwoty wolnej od potrąceń proporcjonalnie do liczby dni, za które wynagrodzenie zostało wypłacone. Jeżeli wynagrodzenie pracownika jest zbyt niskie, to ze względu na ograniczenia dotyczące minimalnej kwoty, jaką należy pozostawić zatrudnionemu, egzekucja należności może okazać się niemożliwa. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za kilka dni pracy w miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 20 marca 2012 r. w pełnym wymiarze czasu pracy miał otrzymać wynagrodzenie za 9 dni pracy w tym miesiącu w wysokości 700 zł. W świadectwie pracy z poprzedniej firmy była informacja o zajęciu wynagrodzenia pracownika przez komornika z tytułu świadczeń niealimentacynych (niespłacony kredyt). Pracodawca nie może zrealizować tego zajęcia z wynagrodzenia za marzec br. W tym przypadku obowiązuje bowiem kwota wolna od potrąceń, która wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia. Dla pracownika zatrudnionego na pełny etat, który złożył PIT-2 i ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, w 2012 r. wolna od potrąceń jest kwota 1111,86 zł netto (1500 zł brutto).

Egzekucja zaległych alimentów jest wyjątkiem. Pracodawca dokonując potrąceń z tego tytułu musi pamiętać tylko o jednym ograniczeniu – granicy potrąceń, która wynosi 60% wynagrodzenia (art. 87 § 3 pkt 1 Kodeksu pracy). Nie obowiązuje w tym przypadku kwota wolna od potrąceń. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przez część miesiąca przebywał na urlopie bezpłatnym lub był nieobecny w pracy z innych przyczyn i nie otrzymał za ten czas wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »