reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

W tym roku po raz pierwszy będziemy dofinansowywać naszym pracownikom wakacyjny wypoczynek ich dzieci. W tym celu wykorzystamy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy od takiego dofinansowania należy odprowadzić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe?

Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do wszystkich osób uprawnionych do korzystania z tego funduszu, bez względu na formę zatrudnienia (czyli zarówno do pracowników, jak i np. zleceniobiorców – jeśli regulamin wymienia ich jako osoby uprawnione do korzystania z pomocy socjalnej zakładu). Nie należy również kierować się tym, czy w danym okresie uprawniony faktycznie wykonuje pracę. Oznacza to, że prawa do świadczeń socjalnych nie wyklucza przebywanie na zasiłku macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. Ponadto nie ma przeszkód, by przyznać świadczenia beneficjentom tego funduszu, którzy obecnie nie wykonują pracy na rzecz firmy (np. emerytom – byłym pracownikom zakładu).

@RY1@i65/2011/015/i65.2011.015.000.0063.001.jpg@RY2@

WAŻNE!

Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do każdej osoby uprawnionej do jej otrzymania na podstawie regulaminu zfśs.

Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca sfinansuje letni wypoczynek dzieci pracowników ze środków obrotowych firmy. Z uwagi na inne źródło sfinansowania tej wypłaty, wyłączenie ze składek nie ma zastosowania. Dopłata do kolonii jest w pełni oskładkowana jako przychód pracownika ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama