REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd integracyjny ze środków ZFŚS

Anna Sadowska

REKLAMA

Nasza firma zorganizowała wyjazd integracyjny dla swoich pracowników. Jego koszty zostały pokryte ze środków zakładowego funduszu socjalnego. Obecnie mamy jednak wątpliwości, czy dobrze postąpiliśmy. Ponadto zastanawiamy się, czy finansując wszystko za pracowników (przejazd, hotel, wyżywienie), należy świadczenie to doliczyć do dochodu poszczególnym pracownikom?

RADA
Koszty wyjazdu integracyjnego mogli Państwo sfinansować ze środków funduszu socjalnego, jednak po spełnieniu określonych warunków. Wszelkie świadczenia z tytułu wyjazdu integracyjnego będą dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten będzie zwolniony w całości z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast z podatku przychód ten będzie zwolniony tylko do wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku podatkowego 380 zł.

UZASADNIENIE

Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinni określić zasady i warunki korzystania z jego środków w regulaminie.

Środki zgromadzone na koncie funduszu nie mogą być wydatkowane na dowolny cel, lecz wyłącznie na prowadzoną przez pracodawcę działalność socjalną.

Działalność socjalna obejmuje usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego powinna zostać uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Oznacza to, że pracodawca nie może przyznawać wszystkim pracownikom dofinansowania lub świadczenia „po równo”.

Dlatego odpowiadając na Państwa pytanie, dotyczące słuszności sfinansowania wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu, należy przeanalizować, czy zostały spełnione następujące warunki:
- obowiązujący w Państwa firmie regulamin ZFŚS przewiduje możliwość dofinansowania tego typu imprez,
- wyjazd miał charakter wypoczynkowy, rekreacyjno-sportowy lub kulturalno-oświatowy,
- dofinansowanie wyjazdu integracyjnego dla poszczególnych pracowników zostało zróżnicowane ze względu na ich sytuację materialną, rodzinną, życiową.

Jeśli nie został spełniony przynajmniej jeden z tych warunków, to nie powinni Państwo sfinansować wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu socjalnego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 579/00, OSNAPiUS 2003/14/331) wskazał, iż:
Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Druga ważna kwestia wymagająca rozstrzygnięcia, to czy po stronie pracowników uczestniczących w wyjeździe integracyjnym powstał przychód, który powinien zostać opodatkowany i oskładkowany?

Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że przychodami ze stosunku pracy pracowników są otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wyjazd integracyjny będzie więc stanowił przychód pracownika w postaci świadczenia w naturze.

W Państwa przypadku przychód taki będzie dla pracowników zwolniony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek wyłączono bowiem wszelkie świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zwolnienie to nie jest ograniczone do żadnej wysokości. Natomiast z podatku zostały zwolnione otrzymane przez pracowników świadczenia rzeczowe sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W Państwa przypadku oznacza to, że jeśli część kosztów wyjazdu integracyjnego przypadająca na jednego pracownika przekracza kwotę 380 zł (i jest to pierwsze w tym roku świadczenie podlegające limitowi), to nadwyżka powinna być doliczona do przychodu pracownikom, którym wyjazd sfinansowano z funduszu socjalnego.

Przykład:
Firma zatrudniająca 26 pracowników zorganizowała dwudniowy wyjazd integracyjny do Krakowa. Plan wyjazdu obejmował zwiedzanie, wieczorne wyjście do teatru oraz zajęcia sportowe. Całkowity koszt wyjazdu wyniósł 9464 zł.

Firma posiada zakładowy fundusz socjalny. W stworzonym regulaminie określiła, że środki funduszu mogą być wydatkowane na wyjazdy integracyjne, których celem jest wypoczynek lub działalność sportowa czy działalność kulturalna. Świadczenia na wyjeździe integracyjnym były takie same dla wszystkich uczestników.

W związku z tym firma ustaliła, że średnia wartość świadczenia przypadająca na jednego uczestnika wynosi 364 zł. Koszty wyjazdu dla pracowników z niskimi dochodami na 1 członka rodziny zostały sfinansowane ze środków funduszu socjalnego, natomiast pozostałych pracowników ze środków obrotowych firmy.

Kwota 364 zł dla pracowników, którzy mieli sfinansowany wyjazd ze środków funduszu socjalnego, nie będzie doliczona do podstawy opodatkowania i oskładkowana, natomiast dla pracowników, których koszty wyjazdu integracyjnego były pokryte ze środków obrotowych firmy, kwota 364 zł powinna zostać doliczona do podstawy wymiaru podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Podstawa prawna:

- art. 2 pkt 1, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), 
- § 2 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.), 
- art. 11 pkt 1, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA

  4 grudnia - Barbórka. Co z przyszłością górników?

  W dniu 4 grudnia obchodzona jest Barbórka, to ważne tradycyjne święto dla górników i innych osób wykonujących  zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. To święto przypada w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy wykonywanej m.in. przez górników, marynarzy, architektów, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy. Jaka jest przyszłość górników w związku z trwającym w Polsce procesem dekarbonizacji i przechodzenia na tzw. zieloną energię? Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w odbywającej się właśnie w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.

  Legitymacja emeryta i rencisty w telefonie. Chcesz mieć plastikową legitymację w portfelu? Musisz złożyć wniosek

  Od początku 2023 roku emeryci i renciści mogą pobrać na swoje smartfony legitymację emeryta-rencisty w formie elektronicznej (mLegitymacja). Z tej możliwości skorzystało dotąd ponad 588 tys. osób. Legitymacja dostępna jest w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Legitymacja ta potwierdza m.in. prawo do świadczeń zdrowotnych, czy ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Oczywiście można mieć również legitymację plastikową - ale trzeba w tym celu złożyć specjalny wniosek.

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  REKLAMA

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA