Kategorie

Wyjazd integracyjny ze środków ZFŚS

Anna Sadowska
Nasza firma zorganizowała wyjazd integracyjny dla swoich pracowników. Jego koszty zostały pokryte ze środków zakładowego funduszu socjalnego. Obecnie mamy jednak wątpliwości, czy dobrze postąpiliśmy. Ponadto zastanawiamy się, czy finansując wszystko za pracowników (przejazd, hotel, wyżywienie), należy świadczenie to doliczyć do dochodu poszczególnym pracownikom?
Reklama

RADA
Koszty wyjazdu integracyjnego mogli Państwo sfinansować ze środków funduszu socjalnego, jednak po spełnieniu określonych warunków. Wszelkie świadczenia z tytułu wyjazdu integracyjnego będą dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten będzie zwolniony w całości z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast z podatku przychód ten będzie zwolniony tylko do wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku podatkowego 380 zł.

UZASADNIENIE

Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinni określić zasady i warunki korzystania z jego środków w regulaminie.

Środki zgromadzone na koncie funduszu nie mogą być wydatkowane na dowolny cel, lecz wyłącznie na prowadzoną przez pracodawcę działalność socjalną.

Działalność socjalna obejmuje usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego powinna zostać uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Oznacza to, że pracodawca nie może przyznawać wszystkim pracownikom dofinansowania lub świadczenia „po równo”.

Dlatego odpowiadając na Państwa pytanie, dotyczące słuszności sfinansowania wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu, należy przeanalizować, czy zostały spełnione następujące warunki:
- obowiązujący w Państwa firmie regulamin ZFŚS przewiduje możliwość dofinansowania tego typu imprez,
- wyjazd miał charakter wypoczynkowy, rekreacyjno-sportowy lub kulturalno-oświatowy,
- dofinansowanie wyjazdu integracyjnego dla poszczególnych pracowników zostało zróżnicowane ze względu na ich sytuację materialną, rodzinną, życiową.

Jeśli nie został spełniony przynajmniej jeden z tych warunków, to nie powinni Państwo sfinansować wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu socjalnego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 579/00, OSNAPiUS 2003/14/331) wskazał, iż:
Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Druga ważna kwestia wymagająca rozstrzygnięcia, to czy po stronie pracowników uczestniczących w wyjeździe integracyjnym powstał przychód, który powinien zostać opodatkowany i oskładkowany?

Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że przychodami ze stosunku pracy pracowników są otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wyjazd integracyjny będzie więc stanowił przychód pracownika w postaci świadczenia w naturze.

W Państwa przypadku przychód taki będzie dla pracowników zwolniony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek wyłączono bowiem wszelkie świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zwolnienie to nie jest ograniczone do żadnej wysokości. Natomiast z podatku zostały zwolnione otrzymane przez pracowników świadczenia rzeczowe sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W Państwa przypadku oznacza to, że jeśli część kosztów wyjazdu integracyjnego przypadająca na jednego pracownika przekracza kwotę 380 zł (i jest to pierwsze w tym roku świadczenie podlegające limitowi), to nadwyżka powinna być doliczona do przychodu pracownikom, którym wyjazd sfinansowano z funduszu socjalnego.

Przykład:
Firma zatrudniająca 26 pracowników zorganizowała dwudniowy wyjazd integracyjny do Krakowa. Plan wyjazdu obejmował zwiedzanie, wieczorne wyjście do teatru oraz zajęcia sportowe. Całkowity koszt wyjazdu wyniósł 9464 zł.

Firma posiada zakładowy fundusz socjalny. W stworzonym regulaminie określiła, że środki funduszu mogą być wydatkowane na wyjazdy integracyjne, których celem jest wypoczynek lub działalność sportowa czy działalność kulturalna. Świadczenia na wyjeździe integracyjnym były takie same dla wszystkich uczestników.

W związku z tym firma ustaliła, że średnia wartość świadczenia przypadająca na jednego uczestnika wynosi 364 zł. Koszty wyjazdu dla pracowników z niskimi dochodami na 1 członka rodziny zostały sfinansowane ze środków funduszu socjalnego, natomiast pozostałych pracowników ze środków obrotowych firmy.

Kwota 364 zł dla pracowników, którzy mieli sfinansowany wyjazd ze środków funduszu socjalnego, nie będzie doliczona do podstawy opodatkowania i oskładkowana, natomiast dla pracowników, których koszty wyjazdu integracyjnego były pokryte ze środków obrotowych firmy, kwota 364 zł powinna zostać doliczona do podstawy wymiaru podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Podstawa prawna:

- art. 2 pkt 1, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), 
- § 2 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.), 
- art. 11 pkt 1, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?