REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd integracyjny ze środków ZFŚS

Anna Sadowska

REKLAMA

Nasza firma zorganizowała wyjazd integracyjny dla swoich pracowników. Jego koszty zostały pokryte ze środków zakładowego funduszu socjalnego. Obecnie mamy jednak wątpliwości, czy dobrze postąpiliśmy. Ponadto zastanawiamy się, czy finansując wszystko za pracowników (przejazd, hotel, wyżywienie), należy świadczenie to doliczyć do dochodu poszczególnym pracownikom?

RADA
Koszty wyjazdu integracyjnego mogli Państwo sfinansować ze środków funduszu socjalnego, jednak po spełnieniu określonych warunków. Wszelkie świadczenia z tytułu wyjazdu integracyjnego będą dla pracowników przychodem ze stosunku pracy. Przychód ten będzie zwolniony w całości z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Natomiast z podatku przychód ten będzie zwolniony tylko do wysokości nieprzekraczającej w ciągu roku podatkowego 380 zł.

UZASADNIENIE

Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinni określić zasady i warunki korzystania z jego środków w regulaminie.

Środki zgromadzone na koncie funduszu nie mogą być wydatkowane na dowolny cel, lecz wyłącznie na prowadzoną przez pracodawcę działalność socjalną.

Działalność socjalna obejmuje usługi świadczone przez pracodawcę na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu socjalnego powinna zostać uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z tego funduszu. Oznacza to, że pracodawca nie może przyznawać wszystkim pracownikom dofinansowania lub świadczenia „po równo”.

Dlatego odpowiadając na Państwa pytanie, dotyczące słuszności sfinansowania wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu, należy przeanalizować, czy zostały spełnione następujące warunki:
- obowiązujący w Państwa firmie regulamin ZFŚS przewiduje możliwość dofinansowania tego typu imprez,
- wyjazd miał charakter wypoczynkowy, rekreacyjno-sportowy lub kulturalno-oświatowy,
- dofinansowanie wyjazdu integracyjnego dla poszczególnych pracowników zostało zróżnicowane ze względu na ich sytuację materialną, rodzinną, życiową.

Jeśli nie został spełniony przynajmniej jeden z tych warunków, to nie powinni Państwo sfinansować wyjazdu integracyjnego ze środków funduszu socjalnego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (sygn. akt I PKN 579/00, OSNAPiUS 2003/14/331) wskazał, iż:
Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Druga ważna kwestia wymagająca rozstrzygnięcia, to czy po stronie pracowników uczestniczących w wyjeździe integracyjnym powstał przychód, który powinien zostać opodatkowany i oskładkowany?

Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że przychodami ze stosunku pracy pracowników są otrzymane lub postawione do dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wyjazd integracyjny będzie więc stanowił przychód pracownika w postaci świadczenia w naturze.

W Państwa przypadku przychód taki będzie dla pracowników zwolniony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Z podstawy wymiaru składek wyłączono bowiem wszelkie świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zwolnienie to nie jest ograniczone do żadnej wysokości. Natomiast z podatku zostały zwolnione otrzymane przez pracowników świadczenia rzeczowe sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W Państwa przypadku oznacza to, że jeśli część kosztów wyjazdu integracyjnego przypadająca na jednego pracownika przekracza kwotę 380 zł (i jest to pierwsze w tym roku świadczenie podlegające limitowi), to nadwyżka powinna być doliczona do przychodu pracownikom, którym wyjazd sfinansowano z funduszu socjalnego.

Przykład:
Firma zatrudniająca 26 pracowników zorganizowała dwudniowy wyjazd integracyjny do Krakowa. Plan wyjazdu obejmował zwiedzanie, wieczorne wyjście do teatru oraz zajęcia sportowe. Całkowity koszt wyjazdu wyniósł 9464 zł.

Firma posiada zakładowy fundusz socjalny. W stworzonym regulaminie określiła, że środki funduszu mogą być wydatkowane na wyjazdy integracyjne, których celem jest wypoczynek lub działalność sportowa czy działalność kulturalna. Świadczenia na wyjeździe integracyjnym były takie same dla wszystkich uczestników.

W związku z tym firma ustaliła, że średnia wartość świadczenia przypadająca na jednego uczestnika wynosi 364 zł. Koszty wyjazdu dla pracowników z niskimi dochodami na 1 członka rodziny zostały sfinansowane ze środków funduszu socjalnego, natomiast pozostałych pracowników ze środków obrotowych firmy.

Kwota 364 zł dla pracowników, którzy mieli sfinansowany wyjazd ze środków funduszu socjalnego, nie będzie doliczona do podstawy opodatkowania i oskładkowana, natomiast dla pracowników, których koszty wyjazdu integracyjnego były pokryte ze środków obrotowych firmy, kwota 364 zł powinna zostać doliczona do podstawy wymiaru podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Podstawa prawna:

- art. 2 pkt 1, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.), 
- § 2 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.), 
- art. 11 pkt 1, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
- art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA