REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich branżach można liczyć na wzrost zatrudnienia, a w jakich na podwyżki? [Barometr Rynku Pracy 2025]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wynagrodzenie pensja wypłata płaca
wynagrodzenie pensja wypłata płaca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Będzie łatwiej czy trudniej o pracę? Kto może liczyć na wyższe wynagrodzenie? Czy firmy planują zwiększać zatrudnienie? Sprawdzamy Barometr Rynku Pracy 2025.

W jakich branżach można liczyć na wzrost zatrudnienia

Z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Gi Group Holding w lutym br. wynika, że plany zwiększenia zatrudnienia w najbliższym kwartale ma 16,7% firm. To więcej niż w ubiegłym roku, kiedy odsetek ten wyniósł 12,9%. Rekrutacja będzie sposobem utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia dla co czwartej organizacji. W co drugim przedsiębiorstwie nie ma planów rekrutacyjnych, a blisko 5% deklaruje zwolnienia. Jest to drugi najwyższy wynik od 2018 roku, nie licząc 2021 i pandemii, kiedy redukcje planowało 7,2 proc. firm. Utrzymanie poziomu zatrudnienia planuje 75,6% organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

- Nadal widoczna jest duża ostrożność firm zarówno w zakresie zatrudnienia, jak i polityki wynagrodzeń, czego powodów należy upatrywać przede wszystkim w niepewności gospodarczej i geopolitycznej, ale także w niebagatelnym wzroście kosztów pracy w Polsce, nieproporcjonalnych do zwiększenia wydajności. W tym kontekście optymistycznie nastrajają deklaracje firm dotyczące szans na rozbudowanie zespołów. Zdecydowana większość przedsiębiorców planuje utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, a odsetek rozważających redukcje wzrasta nieznacznie – komentuje Marcos Segador Arrebola, Dyrektor Zarządzający Gi Group Holding.

Z „Barometru Rynku Pracy” wynika, że zwiększenie zatrudnienia planują w pierwszej kolejności firmy średnie (20%) i duże (19%). Zdecydowanie częściej mówią o tym przedsiębiorcy zajmujący się transportem i logistyką (32%) oraz handlem (25%). W przypadku przemysłu to 16%, a usług i sektora publicznego 14%. Jednak rekrutacja w wielu firmach ma służyć utrzymaniu dotychczasowego poziomu zatrudnienia, nie jego zwiększeniu. Częściej takie plany deklarują małe i średnie firmy niż duże. Takie rozwiązanie jest nieco bardziej popularne wśród przedsiębiorców zajmujących się handlem oraz transportem i logistyką niż w pozostałych branżach.

Barometr rynku pracy 2025

Barometr rynku pracy 2025

Źródło zewnętrzne

Co dziesiąte przedsiębiorstwo będzie poszukiwało kadry zarządzającej. Zapotrzebowanie na pracowników zajmujących stanowiska kierownicze wzrasta przy tym wraz z wielkością firmy (3% - firmy małe, 21% - firmy duże). Nieco częściej niż w co drugiej firmie plany rekrutacyjne obejmą natomiast pracowników średniego szczebla (56%). Będą rekrutowani przede wszystkim przez firmy małe (71%) oraz działające w sektorze publicznym (63,9%), najrzadziej z sektora przemysłowego (46%), który potrzebuje wszystkim pracowników z niższymi kwalifikacjami.

- Firmy coraz częściej poszukują wykwalifikowanych specjalistów, którzy łączą kompetencje techniczne z umiejętnościami zarządzania. W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencyjności na rynku, eksperci posiadający zarówno dogłębną wiedzę branżową, jak i zdolności organizacyjne stają się kluczowym ogniwem sukcesu organizacji. Kluczowe kompetencje, które są obecnie najbardziej cenione, to umiejętność analizy danych, zdolność wyciągania strategicznych wniosków oraz implementacja nowoczesnych technologii w celu optymalizacji procesów biznesowych. Niezwykle istotne stają się także umiejętności komunikacyjne, specjaliści muszą skutecznie przekazywać swoje pomysły zarówno zespołom technicznym, jak i kadrze zarządzającej – mówi Joanna Wanatowicz, Dyrektor Zarządzająca Grafton Recruitment.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Barometr rynku pracy 2025

Barometr rynku pracy 2025

Źródło zewnętrzne

Pracownicy niższego szczebla będą natomiast rekrutowani przez 44% firm, przede wszystkim dużych (57% vs 24% - firmy małe). Zapotrzebowanie na nich zgłasza przede wszystkim przemysł, handel, usługi, transport i logistyka. W najmniejszym stopniu – sektor publiczny.

- Największe zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla występuje w przemyśle i handlu, gdzie fluktuacja kadr jest wysoka. Stabilne zatrudnienie w tych sektorach wymaga ciągłych rekrutacji, szczególnie w sezonach wzmożonego popytu. Wysoka rotacja w tych branżach wynika z charakteru pracy, która często wymaga dużej dyspozycyjności i odporności na stres, co sprawia, że pracownicy poszukują bardziej stabilnych i lepiej płatnych zajęć. Przedsiębiorcy, aby ograniczyć problem rotacji, stawiają na podwyżki wynagrodzeń, ponadto także na benefity i premie - wyjaśnia Anna Wesołowska, Dyrektor Zarządzająca Gi Group.

Gdzie się zarabia najwięcej?

W ostatnim kwartale 2024 r. liderami w zwiększaniu wynagrodzeń pracowników były firmy z branży handlowej (37%) oraz usługowej (34%). Sektor publiczny oferował podwyżki w najmniejszym stopniu (29%), jednocześnie w największym zakresie spośród wszystkich badanych sektorów decydując się na obniżki pensji (10%). W ubiegłorocznym badaniu sytuacja na rynku pracy była odmienna, wówczas to właśnie 55% organizacji sektora publicznego wprowadziło podwyżki, a na największe obniżki wynagrodzenia decydowało się 15 proc. firm z branży handlowej.

Plany zwiększenia wynagrodzeń w najbliższym czasie ma blisko trzy na dziesięć firm (28%), to o 2,5 pkt proc. więcej niż w 2024 r., wynika z „Barometru Rynku Pracy” Gi Group Holding. Nieco ponad połowa przedsiębiorstw (53%) deklaruje utrzymanie wysokości pensji na dotychczasowym poziomie (59% w 2024 r.), a w 5% organizacji planowane są obniżenia wynagrodzeń.

Barometr rynku pracy 2025

Barometr rynku pracy 2025

Źródło zewnętrzne

Podwyżki deklarują częściej małe firmy (33%), w przypadku dużych przedsiębiorstw to 26%, a średnich 25%. Sytuacja w ubiegłym roku wyglądała inaczej, wówczas tylko 19% małych firm planowało podnieść wynagrodzenia, w przypadku dużych przedsiębiorstw było to niecałe 28%, a średnich 30%. Rzadziej niż pozostałe, takie plany mają przedsiębiorstwa zajmujące się transportem i logistyką oraz sektorem publicznym (po 24%).

Barometr rynku pracy 2025

Barometr rynku pracy 2025

Źródło zewnętrzne

Wzrost wynagrodzeń z powodu wzrostu płacy minimalnej

W ostatnich latach największy wpływ na politykę wynagrodzeń mają nie tylko uwarunkowania gospodarcze, ale przede wszystkim regulacyjne. O ile jeszcze dwa lata temu najistotniejszym czynnikiem była inflacja (62% wskazań), to zarówno w tym, jak i ubiegłym roku na pierwszy plan wybija się wzrost płacy minimalnej, na który wskazało – odpowiednio - aż 64% i 73% firm.

Warto zaznaczyć, że coraz istotniejszą rolę odgrywa chęć docenienia pracowników - 30% wskazań. Ten czynnik, jako powód zwiększenia wynagrodzeń, częściej deklarują firmy średnie (38%) oraz zajmujące się transportem i logistyką (38%). Kluczowe z perspektywy pracodawcy jest też zapobieganie rotacji, które jest powodem decyzji o wzroście wynagrodzeń w przypadku 26% firm (wobec 18% w 2024 roku i 10% w 2023). Mniejsze znaczenie ma konkurencyjność rynku i dostosowywanie wysokości pensji do poziomów proponowanych w branży lub ofert na lokalnym rynku (18% wskazań).

- Wzrost płacy minimalnej wpływa nie tylko na wynagrodzenia pracowników najniższego szczebla. Równolegle pracodawcy zwiększają też pensje innych pracowników, by uniknąć spłaszczania wynagrodzeń, tym samym niezadowolenia – komentuje Anna Wesołowska, Dyrektor Zarządzająca Gi Group.

Barometr rynku pracy 2025

Barometr rynku pracy 2025

Źródło zewnętrzne

Blisko 40% pracowników z wyższymi pensjami

Blisko 39% badanych deklaruje, że ich wynagrodzenie w ostatnim kwartale wzrosło, co oznacza, że tempo wzrostu płac utrzymuje się na niezmienionym poziomie, gdyż w poprzednim roku podwyżki otrzymało również niemal 39% respondentów. Niemal połowa badanych pracowników (niecałe 48%) twierdzi, że ich pensje utrzymały sią na tym samym poziomie (49% w 2024 r.), a w przypadku 13% są mniejsze niż wcześniej (w poprzednim roku taka sytuacja dotyczyła 12% badanych).

Jak wynika z „Barometru Rynku Pracy” Gi Group Holding, o podniesieniu poziomu wynagrodzenia najczęściej informowali w badaniu pracownicy fizyczni (42%). To duża zmiana względem ubiegłego roku, kiedy twierdziło tak zdecydowanie mniej osób (32%). W 2024 r. na podwyżki wskazali najczęściej pracownicy niższego szczebla i młodsi specjaliści (po 44%), w tym roku w przypadku pierwszych odsetek spadł do 37%, a drugich do 39%. Grupą zawodową, która w największym stopniu spotkała się z obniżeniem wynagrodzenia, są młodsi specjaliści – w przypadku co piątego z nich (19%) pensja zmalała, podobnie wyglądało to w poprzednim roku i dotyczyło 22% badanych. Odsetek osób deklarujących, że ich pensja w ostatnim kwartale zwiększyła się maleje wraz z wiekiem (46% - najmłodsi, 27% - najstarsi).

Pensje blisko 58% osób wzrosły o maksymalnie 10%. Rok temu podwyżki na tym poziomie otrzymało niespełna 41% badanych. W przypadku co czwartej osoby (24%) podwyżka była kwotą rzędu od 11% do 20% dotychczasowych zarobków (40% w 2024 r.). Wzrost wynagrodzenia o ponad 20% dotyczył w największym stopniu osób na stanowiskach kierowniczych (23%), pracowników sektora usługowego (17%) oraz mieszkańców wsi (16%).

- Oczekiwania płacowe pracowników, choć nieznacznie maleją, utrzymują się na wysokim poziomie, co wynika z rosnących kosztów życia, a także świadomości deficytu kadr i niskiego bezrobocia. Dla firm polityka wynagrodzeń jest wyzwaniem. Zdają sobie sprawę z tego, że kwestie finansowe pozostają najważniejszym czynnikiem satysfakcji zawodowej i poważnym argumentem w przypadku zmiany zatrudnienia, a to ma fundamentalne znaczenie w konkurowaniu o talenty. Z drugiej strony przedsiębiorcy cały czas mierzą się z rosnącymi kosztami działalności, w tym kosztów pracy, przy czym efektywność pracy w naszym kraju rośnie dużo wolniej, nieproporcjonalnie do ponoszonych kosztów pracy. Wymaga to od firm mądrej polityki personalnej, przy jednoczesnym utrzymaniu descypliny budżetowej – podkreśla Paweł Prociak, Dyrektor Zarządzający Wyser Executive Search.

Podniesienia wynagrodzenia w najbliższym czasie oczekuje ponad połowa pracujących Polaków (56%), to spadek o 3,6 p.p. w porównaniu do wyników z 2024 r. Co trzecia (33,5%) osoba sądzi, że jej pensja pozostanie na tym samym poziomie (w 2024 r. było to 2 p.p. mniej), a niemal 5% badanych spodziewa się że ich pensja będzie niższa.

Branże, w których największa część pracowników oczekuje wyższych wynagrodzeń to transport i logistyka (64%) oraz handel (63%). Wzrostu płac oczekuje sześciu na dziesięciu badanych w wieku od 25 do 44 lat i tyle samo osób między 55 a 67 rokiem życia. Wyższego wynagrodzenia spodziewa się niemal siedmiu na dziesięciu (68%) respondentów z miejscowości liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców.

- Polska gospodarka mierzy się z wieloma wyzwaniami, tym samym rynek pracy. Niepewna koniunktura, niestabilny popyt, coraz wyższe koszty sprawiają, że umiarkowanie firm obszarze zatrudnienia i polityki wynagrodzeń nie powinno dziwić. Wyzwaniem pozostaje pozyskanie kadr, zarówno niższego, jak i wyższego szczebla, na co największy wpływ ma niska stopa bezrobocia, „demograficzna zima” oraz deficyt kadr w wybranych specjalizacjach. Te czynniki oraz postępujące zmiany technologiczne sprawiają jednocześnie, że przedsiębiorstwa z roku na rok przywiązują coraz większą uwagę do utrzymania kadr, doceniania doświadczonych pracowników oraz programów związanych ze zmianą lub podwyższaniem kwalifikacji. Firmy, które odpowiednio dostosują strategie HR, będą miały większe szanse na stabilny rozwój w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym – mówi Marcos Segador Arrebola.

Całość 19. edycji raportu „Barometr rynku pracy 2025” będzie dostępna wkrótce.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA