REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6246,13 zł dla stulatków. Świadczenie honorowe doczeka się regulacji ustawowej

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Osoby, które ukończą 100 lat począwszy od 1 marca 2024 r. dostaną świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat przyznawane jest obecnie na mocy trwającej ponad 50 lat tradycji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznają świadczenie honorowe jako świadczenie w drodze wyjątku. Jego wysokość jest równa kwocie bazowej, która od 1 marca 2024 r. wyniesie 6246,13 zł. Rząd zamierza uregulować świadczenie dla stulatków w odrębnej ustawie. Rozpoczęły się prace legislacyjne nad jej projektem.

Świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat przyznawane są obecnie na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza w 1972 r. Świadczenia dla stulatków traktowane są jako świadczenia w drodze wyjątku. Do końca 1992 r. ZUS przyznawał takie świadczenia także rolnikom, którzy skończyli 100 lat. Uległo to zmianie w 1993 r., kiedy to – zgodnie z decyzją ówczesnego ministra rolnictwa Gabriela Janowskiego – wypłaty świadczenia honorowego dla rolników przejęła Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Zgodnie z zamiarem resortu rodziny, pracy i polityki społecznej świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat miałoby zyskać podstawę prawną w postaci odrębnej ustawy. Ministerstwo zainicjowało prace legislacyjne nad projektem takiej ustawy. Informację na ten temat opublikowano w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd przewiduje, że Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy w II kwartale 2024 r.

Autopromocja

Po co ustawa o świadczeniu honorowym

Celem projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia jest – jak deklarują jego autorzy z MRPiPS – unormowanie prawne wieloletniej tradycji szczególnego honorowania osób, które ukończyły 100 lat, w postaci przyznawania im świadczenia honorowego finansowanego przez budżet państwa. 

Przedstawiciele resortu rodziny wskazują, że w obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być uregulowane w ustawie, nie zaś – w akcie prawa wewnętrznego, który wydano kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych. Zgodnie z aktualną Konstytucją zarządzenia premiera i ministrów mają charakter wewnętrzny i jako takie obowiązują wyłącznie jednostki podległe organowi wydającemu dany akt. Nie mogą przez to stanowić podstawy prawnej decyzji wobec obywateli.

Dążenie do zapewnienia zgodności z Konstytucją utrwalonej praktyki przyznawania świadczenia osobom, które ukończyły 100 lat nie jest jednak jedynym motywem przygotowania projektu ustawy. Chodzi także – jak deklarują autorzy projektu – o zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa. Projekt ponadto ma w sposób wyczerpujący uregulować postępowanie poprzedzające przyznanie świadczenia honorowego. Obecnie – jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu – kwestie te regulowane są szczątkowo za pomocą aktów wewnętrznych obowiązujących w ZUS i KRUS. 

Ile będą dostawać stulatkowie

Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia ma być przyznawane na podstawie projektowanej obecnie ustawy, tak jak dotychczas, w kwocie stałej odpowiadającej wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat przez osobę uprawnioną. Kwota bazowa to przeciętne wynagrodzenie pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe); jej wysokość corocznie podaje w komunikacie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ważne
Kwota bazowa od 1 marca 2024 r. wynosi 6246,13 zł

W poprzednich latach kwota bazowa wynosiła:

 • od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. – 5540,25 zł,
 • od 1 marca 2022 r. do 28 lutego 2023 r. – 4944,79 zł,
 • od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r. – 4512,41 zł,
 • od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. – 4294,67 zł.

Osoby, które ukończą 100 lat począwszy od 1 marca 2024 r. dostaną wobec tego świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł.

Świadczenie honorowe nie podlegałoby przy tym waloryzacji. Oznacza to, że osobie, która ukończyła 100 lat zostanie przyznane świadczenie w wysokości równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu jej setnych urodzin; świadczenie będzie wypłacane takiej osobie w ustalonej w ten sposób niezmiennej wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Podobnie jak obecnie świadczenie honorowe na podstawie nowej ustawy będzie finansowane ze środków budżetu państwa. Projekt zakłada, że świadczenie honorowe będzie podlegało opodatkowaniu na zasadach ogólnych, od świadczenia będzie także potrącana składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Świadczenie honorowe – dla kogo

Świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia ma przysługiwać na podstawie nowej ustawy osobom które:

 • mają obywatelstwo polskie,
 • ukończyły 100 lat życie,
 • w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty tego świadczenia mają prawo do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym.

Osoba spełniająca wskazująca te kryteria nie będzie musiała występować z wnioskiem o świadczenie honorowe. Zgodnie z projektem świadczenie honorowe ma być przyznawane z urzędu. Wniosek będzie jednak konieczny w przypadku obywatela polskiego, który ukończył 100 lat, ale nie ma prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

Tak jak obecnie świadczenie na podstawie projektowanej ustawy będzie przysługiwać niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, wypłacane byłoby tylko jedno świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS. 

Kto będzie wypłacał świadczenie honorowe

Projektowana ustawa wprowadzi zmianę dotyczącą organów, które mają wypłacać świadczenie honorowe. W dotychczasowym stanie prawnym świadczenia honorowe wypłacają ZUS oraz KRUS. Po wejściu w życie nowej ustawy świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat życia będzie wypłacał organ, który wypłaca już osobie uprawnionej świadczenie emerytalno-rentowe. Wobec tego świadczenie dla osób, które ukończyły 100 lat mają wypłacać:

 • emerytom i rencistom pobierającym świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS, osobom, które nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, oraz osobom uprawnionym do więcej niż jednego prawa do świadczenia emerytalno-rentowego – ZUS,
 • emerytom i rencistom pobierającym świadczenia emerytalno-rentowe z KRUS – KRUS,
 • emerytom i rencistom wojskowym – wojskowy organ emerytalny, 
 • funkcjonariuszom Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej – organ emerytalny właściwy dla funkcjonariuszy oraz członków ich rodzin.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

REKLAMA

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA