| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę działalność gospodarczą i dobrowolnie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie jestem w ciąży. Czy mogę podwyższyć podstawę wymiaru składek, aby po urodzeniu dziecka otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński?

Tak, może Pani zwiększyć podstawę wymiaru ubezpieczeń społecznych, aby otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński. ZUS nie ma podstaw kwestionować zadeklarowanej kwoty, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na zasadzie dobrowolności. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Zgłoszenie wniosku może nastąpić przez cały czas, kiedy zachodzą warunki uprawniające do objęcia ubezpieczeniem – w przypadku osoby prowadzącej działalność pozarolniczą jest to okres faktycznego jej wykonywania.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest równa podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, z zastosowaniem ograniczenia do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. jest to kwota 8665,83 zł).

Ewentualne zakwestionowanie przez ZUS zadeklarowanej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe byłoby zatem równoznaczne z zakwestionowaniem podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Tymczasem określenie tej podstawy ustawodawca pozostawił osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, ustalając, że podstawą tą jest zadeklarowana kwota, nie mniejsza niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w szczególnych przypadkach 30% minimalnego wynagrodzenia). Osoba prowadząca działalność pozarolniczą jest uprawniona więc do zadeklarowania w granicach określonych ustawą dowolnej kwoty jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wobec czego sposób, w jaki realizuje to uprawnienie, zależy wyłącznie od jej decyzji. Taka wykładnia przepisu została potwierdzona w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10, OSNP 2010/21–22/267).

Ubezpieczona prowadząca działalność pozarolniczą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i w okresie tego ubezpieczenia urodziła dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość jest zależna od zadeklarowanej przez nią kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe – co do zasady w okresie 12 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do zasiłku. Jeżeli do chwili urodzenia dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, to wtedy podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest deklarowana kwota za pełne miesiące ubezpieczenia. Ubezpieczona ma prawną możliwość podwyższenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Czynność ta jest legalna i nie może być kwestionowana. ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenie w wysokości 100% prawidłowo ustalonej podstawy wymiaru zasiłku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »