reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Prowadzę działalność gospodarczą i dobrowolnie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Obecnie jestem w ciąży. Czy mogę podwyższyć podstawę wymiaru składek, aby po urodzeniu dziecka otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński?

Tak, może Pani zwiększyć podstawę wymiaru ubezpieczeń społecznych, aby otrzymywać wyższy zasiłek macierzyński. ZUS nie ma podstaw kwestionować zadeklarowanej kwoty, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu. Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na zasadzie dobrowolności. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Zgłoszenie wniosku może nastąpić przez cały czas, kiedy zachodzą warunki uprawniające do objęcia ubezpieczeniem – w przypadku osoby prowadzącej działalność pozarolniczą jest to okres faktycznego jej wykonywania.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe jest równa podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, z zastosowaniem ograniczenia do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (od 1 czerwca do 31 sierpnia 2011 r. jest to kwota 8665,83 zł).

Ewentualne zakwestionowanie przez ZUS zadeklarowanej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe byłoby zatem równoznaczne z zakwestionowaniem podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Tymczasem określenie tej podstawy ustawodawca pozostawił osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, ustalając, że podstawą tą jest zadeklarowana kwota, nie mniejsza niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w szczególnych przypadkach 30% minimalnego wynagrodzenia). Osoba prowadząca działalność pozarolniczą jest uprawniona więc do zadeklarowania w granicach określonych ustawą dowolnej kwoty jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wobec czego sposób, w jaki realizuje to uprawnienie, zależy wyłącznie od jej decyzji. Taka wykładnia przepisu została potwierdzona w uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2010 r. (II UZP 1/10, OSNP 2010/21–22/267).

Ubezpieczona prowadząca działalność pozarolniczą, która przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i w okresie tego ubezpieczenia urodziła dziecko, nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, którego wysokość jest zależna od zadeklarowanej przez nią kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe – co do zasady w okresie 12 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do zasiłku. Jeżeli do chwili urodzenia dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, to wtedy podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest deklarowana kwota za pełne miesiące ubezpieczenia. Ubezpieczona ma prawną możliwość podwyższenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Czynność ta jest legalna i nie może być kwestionowana. ZUS ma obowiązek wypłacać świadczenie w wysokości 100% prawidłowo ustalonej podstawy wymiaru zasiłku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama