REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura mama 4+ w 2021 r. – dla kogo, netto, wniosek

Emerytura mama 4+ 2021 netto
Emerytura mama 4+ 2021 netto
Shutterstock

REKLAMA

Emerytura mama 4 + zwana emeryturą matczyną to faktycznie rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Dla kogo przewiduje je ustawa? Ile wynosi kwota netto świadczenia w 2021 r.? Jak złożyć wniosek o emeryturę dla mamy 4 dzieci? Jakie zasady przewiduje ZUS i KRUS? Co w sytuacji, gdy dziecko zmarło? Czy przysługuje zasiłek pogrzebowy w razie śmierci?

Ile wynosi kwota netto w 2021 roku?

Emerytura dla mamy 4 dzieci wynosi tyle, ile w danym roku równa się najniższa emerytura. Od 1 marca 2020 r. wysokość minimalnej emerytury to 1200 zł brutto. Do końca lutego 2021 r. obowiązuje więc netto kwota 1067,57 zł. Od 1 marca 2021 r. zgodnie z coroczną waloryzacją emerytur i rent, wzrośnie również najniższa emerytura. Podwyżka zrówna emeryturę matczyną z kwotą 1250,88 zł brutto. Netto będzie to 1066,24 zł. Dla porównania od 1 marca 2020 r. do końca lutego 2021 r. kwota netto emerytury mama 4+ wynosi 1026.69 zł.

Autopromocja

Nie każda kobieta otrzyma jednak pełną wysokość tego świadczenia. Jeśli pobiera już emeryturę, jednak o wartości niższej niż najniższa emerytura, wówczas otrzyma wyrównanie do kwoty minimalnej emerytury.

Kobieta, która spełnia wszystkie warunki do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w maju 2021 r., pobiera emeryturę w wysokości 750 zł brutto. Po zaakceptowaniu jej wniosku o to świadczenie, ZUS przyzna jej dodatkowe 500,88 zł brutto. Łącznie kwota brutto pobieranych świadczeń z ZUS będzie więc równa minimalnej emeryturze – 1250,88 zł.

Otrzymywanie świadczenia emerytalnego wyższego niż wskazana kwota powoduje brak możliwości przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo? (ustawa)

Emerytura matczyna nie jest de facto emeryturą. Nie uprawnia np. do odprawy emerytalnej z końcem pracy. To nazwa potoczna. Zgodnie z przepisami prawnymi jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto i od kiedy może pobierać tzw. emeryturę przeznaczoną dla mam 4 dzieci? Na te pytanie odpowiada ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Jest to ustawa wprowadzająca emeryturę matczyną do polskiego systemu emerytalnego od 1 marca 2019 r. Wcześniej kobiety nie mogły liczyć na tego typu świadczenie. Cel programu mama 4 plus polega na zapewnieniu niezbędnych środków utrzymania tym, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo w ogóle ich nie podjęły z powodu poświęcenia się wychowywaniu 4 lub większej liczbie dzieci.

 • Pierwszym warunkiem jest ukończenie przez kobietę 60 lat.
 • Drugi warunek dotyczy liczby dzieci, które kobieta urodziła i wychowała bądź tylko wychowała – co najmniej 4 dzieci.
 • Trzeci warunek to brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania się.

Co ciekawe, mimo nazwy „mama 4+” emerytura ta w określonych przypadkach należy się również ojcom. Warunki:

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

 • ukończone 65 lat,
 • wychowanie co najmniej 4 dzieci,
 • śmierć matki, porzucenie dzieci przez matkę lub długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci przez matkę,
 • brak dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania.

Zasady ZUS

Oprócz wyżej wymienionych zasad dotyczących tego, komu należy się świadczenie, reguluje się, jakie dzieci bierze się pod uwagę. Nie muszą być to tylko dzieci urodzone przez daną kobietę. Do liczby 4 dzieci zalicza się również wychowywanie dziecka małżonka, dziecka przysposobionego (adopcja) oraz dziecka przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy to jednak rodziny zastępczej zawodowej).

Co więcej, uprawnione do świadczenia są wyłącznie osoby, które:

 • mieszkają w Polsce i mieli tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia),
 • mają polskie obywatelstwo lub
 • mają obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub
 • mają zalegalizowany pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

Kolejnym warunkiem jest złożenie do ZUS stosownych dokumentów.

Wniosek do pobrania

Aby otrzymać emeryturę matczyną, należy złożyć wniosek ZUS ERSU, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej ZUS ERU, akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem/dziećmi oraz informację o numerach PESEL dzieci.

Pobierz Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniający ZUS ERSU >>>

Pobierz Oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej ZUS ERU >>>

Po złożeniu stosownych dokumentów ZUS zbada ich zasadność.

Kiedy złożyć wniosek?

Należy pamiętać, aby nie złożyć wniosku za wcześnie. ZUS wymaga, aby było to nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem wszystkich warunków do nabycia emerytury matczynej, a więc nie wcześniej niż miesiąc od dnia urodzin osoby uprawnionej do świadczenia. Jeśli taka osoba się pośpieszy, ZUS w swojej decyzji odmownej wskaże na brak spełnienia wymogu ukończenia 60 lat.

Pierwsze emerytura mama 4+ trafi do osoby uprawnionej za pełny miesiąc, w którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu świadczenia. Liczy się ją jednak najwcześniej od dnia ukończenia 60. roku życia.

KRUS

Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli tzw. emeryturze matczynej,  reguluje przyznanie tego świadczenia zarówno z ZUS jak i KRUS. W obu przypadkach obowiązują te same wyżej omówione zasady.

Aby otrzymać świadczenie z tytułu wychowywania co najmniej 4 dzieci z KRUS, należy złożyć do Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosek KRUS GRSU.

Autopromocja

Pobierz Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające KRUS GRSU >>>

Wniosek ten zawiera również informacje dotyczące przyznania emerytury matczynej. Podobnie jak przy procedurze ubiegania się o świadczenie z ZUS do wniosku dołącza się:

 • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
 • informację o numerach PESEL dzieci oraz
 • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Mama 4 plus gdy dziecko zmarło?

Czy świadczenie mama 4 plus przysługuje kobiecie, która urodziła 4 dzieci, ale jedno z nich zmarło? W przyznaniu w takiej sytuacji świadczenia decyduje Prezes ZUS bądź odpowiednio Prezes KRUS. Każda sytuacja rozpatrywana jest więc indywidualnie. Na pomoc może tutaj przyjść definicja „wychowywania”, co stanowi przecież podstawę przyznania świadczenia. W rozumieniu przedmiotowej ustawy wychowywaniem jest: „sprawowanie osobistej opieki polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem.

Mama 4 plus a zasiłek pogrzebowy

ZUS wymienia sytuacje, kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Przysługuje on po śmierci:

 1. osoby, która ma przyznaną emeryturę lub rentę,
 2. osoby, która ma przyznaną emeryturę pomostową,
 3. osoby, która jest ubezpieczona w ZUS,
 4. osoby, która ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 5. osoby, która zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia,
 6. osoby, która w dniu śmierci nie miała przyznanej emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania,
 7. cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych, która pobierała świadczenie pieniężne,
 8. osoby, która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
 9. osoby, która pobierała rentę socjalną,
 10. osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 11. osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 12. członka rodziny osoby wymienionej w punktach 1–4, 8 i 11.

Nie wylicza się więc tutaj śmierci osoby, która pobiera rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ale pomocny w wielu przypadkach będzie punkt 12, zgodnie z którym w przypadku śmierci np. żony osoby pobierającej emeryturę z ZUS, taki zasiłek będzie przysługiwał.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 303)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polan.
  2021-12-28 21:59:46
  To jeden z powodów który zdecydował ,że nigdy nie zagłosuje na PiS. Wg mnie ustawa jest nie sprawiedliwa dla matek które wychowały i pracowały aby wychować dzieci. Krótko mówiąc do wypracowanej emerytury kobieta powinna dostać również dodatek tak jak ta która nie pracowała.
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Zawsze pracująca mama 4 dzieci
  2022-02-10 10:49:04
  A co z kobietami które mając 4 lub więcej dzieci całe życie pracowały, stając na głowie żeby to wszystko pogodzić? Otrzymają teraz taką samą emeryturę jak te "wygodne" mamy...... taki cyrk tylko u nas!!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • opona
  2021-10-20 12:45:34
  a osoba ktora pobiera z zus i krus emeryture tez moze na to liczyc???
  0
 • Krzysztof
  2022-02-13 15:01:05
  Witam, czy żeby dostać emeryturę muszę mieć 4 dzieci z jedną kobietą czy mogę mieć z czterema ?
  1
 • ola
  2022-06-01 08:50:03
  przepracowałam 42 lata pracy i wychowałam 5 dzieci pracowałam w pracy która była na rano i popołudnie idostaję emeryturę ale dodatek za wychowanie 5 dzieci nie należy się
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • oburzona
  2023-08-07 08:00:50
  To jest niesprawiedliwe ,dlaczego matka 4 plus ma dostac emereture ktorej nie wy0racowala bo pewnie albo b6la leniwa albo dobrze jej sie powodzilo.Duzo matek jest vktore wycho2ywaly dzieci pracowaly.m9zna mozna Leniom mowimy stop
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

REKLAMA

Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

REKLAMA

Urlop na żądanie 2024

Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

REKLAMA