Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura mama 4+ w 2021 r. – dla kogo, netto, wniosek

Emerytura mama 4+ 2021 netto
Emerytura mama 4+ 2021 netto
Shutterstock
Emerytura mama 4 + zwana emeryturą matczyną to faktycznie rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Dla kogo przewiduje je ustawa? Ile wynosi kwota netto świadczenia w 2021 r.? Jak złożyć wniosek o emeryturę dla mamy 4 dzieci? Jakie zasady przewiduje ZUS i KRUS? Co w sytuacji, gdy dziecko zmarło? Czy przysługuje zasiłek pogrzebowy w razie śmierci?

Ile wynosi kwota netto w 2021 roku?

Emerytura dla mamy 4 dzieci wynosi tyle, ile w danym roku równa się najniższa emerytura. Od 1 marca 2020 r. wysokość minimalnej emerytury to 1200 zł brutto. Do końca lutego 2021 r. obowiązuje więc netto kwota 1067,57 zł. Od 1 marca 2021 r. zgodnie z coroczną waloryzacją emerytur i rent, wzrośnie również najniższa emerytura. Podwyżka zrówna emeryturę matczyną z kwotą 1250,88 zł brutto. Netto będzie to 1066,24 zł. Dla porównania od 1 marca 2020 r. do końca lutego 2021 r. kwota netto emerytury mama 4+ wynosi 1026.69 zł.

Nie każda kobieta otrzyma jednak pełną wysokość tego świadczenia. Jeśli pobiera już emeryturę, jednak o wartości niższej niż najniższa emerytura, wówczas otrzyma wyrównanie do kwoty minimalnej emerytury.

Kobieta, która spełnia wszystkie warunki do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w maju 2021 r., pobiera emeryturę w wysokości 750 zł brutto. Po zaakceptowaniu jej wniosku o to świadczenie, ZUS przyzna jej dodatkowe 500,88 zł brutto. Łącznie kwota brutto pobieranych świadczeń z ZUS będzie więc równa minimalnej emeryturze – 1250,88 zł.

Otrzymywanie świadczenia emerytalnego wyższego niż wskazana kwota powoduje brak możliwości przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Dla kogo? (ustawa)

Emerytura matczyna nie jest de facto emeryturą. Nie uprawnia np. do odprawy emerytalnej z końcem pracy. To nazwa potoczna. Zgodnie z przepisami prawnymi jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Kto i od kiedy może pobierać tzw. emeryturę przeznaczoną dla mam 4 dzieci? Na te pytanie odpowiada ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Jest to ustawa wprowadzająca emeryturę matczyną do polskiego systemu emerytalnego od 1 marca 2019 r. Wcześniej kobiety nie mogły liczyć na tego typu świadczenie. Cel programu mama 4 plus polega na zapewnieniu niezbędnych środków utrzymania tym, którzy zrezygnowali z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo w ogóle ich nie podjęły z powodu poświęcenia się wychowywaniu 4 lub większej liczbie dzieci.

 • Pierwszym warunkiem jest ukończenie przez kobietę 60 lat.
 • Drugi warunek dotyczy liczby dzieci, które kobieta urodziła i wychowała bądź tylko wychowała – co najmniej 4 dzieci.
 • Trzeci warunek to brak dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania się.

Co ciekawe, mimo nazwy „mama 4+” emerytura ta w określonych przypadkach należy się również ojcom. Warunki:

 • ukończone 65 lat,
 • wychowanie co najmniej 4 dzieci,
 • śmierć matki, porzucenie dzieci przez matkę lub długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci przez matkę,
 • brak dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania.

Zasady ZUS

Oprócz wyżej wymienionych zasad dotyczących tego, komu należy się świadczenie, reguluje się, jakie dzieci bierze się pod uwagę. Nie muszą być to tylko dzieci urodzone przez daną kobietę. Do liczby 4 dzieci zalicza się również wychowywanie dziecka małżonka, dziecka przysposobionego (adopcja) oraz dziecka przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy to jednak rodziny zastępczej zawodowej).

Co więcej, uprawnione do świadczenia są wyłącznie osoby, które:

 • mieszkają w Polsce i mieli tutaj ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat (po ukończeniu 16 roku życia),
 • mają polskie obywatelstwo lub
 • mają obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce, lub
 • mają zalegalizowany pobyt w Polsce (w przypadku cudzoziemców).

Kolejnym warunkiem jest złożenie do ZUS stosownych dokumentów.

Wniosek do pobrania

Aby otrzymać emeryturę matczyną, należy złożyć wniosek ZUS ERSU, oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej ZUS ERU, akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem/dziećmi oraz informację o numerach PESEL dzieci.

Pobierz Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniający ZUS ERSU >>>

Pobierz Oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej ZUS ERU >>>

Po złożeniu stosownych dokumentów ZUS zbada ich zasadność.

Kiedy złożyć wniosek?

Należy pamiętać, aby nie złożyć wniosku za wcześnie. ZUS wymaga, aby było to nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem wszystkich warunków do nabycia emerytury matczynej, a więc nie wcześniej niż miesiąc od dnia urodzin osoby uprawnionej do świadczenia. Jeśli taka osoba się pośpieszy, ZUS w swojej decyzji odmownej wskaże na brak spełnienia wymogu ukończenia 60 lat.

Pierwsze emerytura mama 4+ trafi do osoby uprawnionej za pełny miesiąc, w którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu świadczenia. Liczy się ją jednak najwcześniej od dnia ukończenia 60. roku życia.

KRUS

Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, czyli tzw. emeryturze matczynej,  reguluje przyznanie tego świadczenia zarówno z ZUS jak i KRUS. W obu przypadkach obowiązują te same wyżej omówione zasady.

Aby otrzymać świadczenie z tytułu wychowywania co najmniej 4 dzieci z KRUS, należy złożyć do Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosek KRUS GRSU.

Pobierz Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające KRUS GRSU >>>

Wniosek ten zawiera również informacje dotyczące przyznania emerytury matczynej. Podobnie jak przy procedurze ubiegania się o świadczenie z ZUS do wniosku dołącza się:

 • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
 • informację o numerach PESEL dzieci oraz
 • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej oraz innych okolicznościach, których ustalenie jest niezbędne do przyznania świadczenia.

Mama 4 plus gdy dziecko zmarło?

Czy świadczenie mama 4 plus przysługuje kobiecie, która urodziła 4 dzieci, ale jedno z nich zmarło? W przyznaniu w takiej sytuacji świadczenia decyduje Prezes ZUS bądź odpowiednio Prezes KRUS. Każda sytuacja rozpatrywana jest więc indywidualnie. Na pomoc może tutaj przyjść definicja „wychowywania”, co stanowi przecież podstawę przyznania świadczenia. W rozumieniu przedmiotowej ustawy wychowywaniem jest: „sprawowanie osobistej opieki polegającej na stałym, bezpośrednim i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i nad ich majątkiem.

Mama 4 plus a zasiłek pogrzebowy

ZUS wymienia sytuacje, kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 zł. Przysługuje on po śmierci:

 1. osoby, która ma przyznaną emeryturę lub rentę,
 2. osoby, która ma przyznaną emeryturę pomostową,
 3. osoby, która jest ubezpieczona w ZUS,
 4. osoby, która ma przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 5. osoby, która zmarła w czasie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia,
 6. osoby, która w dniu śmierci nie miała przyznanej emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania,
 7. cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych, która pobierała świadczenie pieniężne,
 8. osoby, która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
 9. osoby, która pobierała rentę socjalną,
 10. osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 11. osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
 12. członka rodziny osoby wymienionej w punktach 1–4, 8 i 11.

Nie wylicza się więc tutaj śmierci osoby, która pobiera rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ale pomocny w wielu przypadkach będzie punkt 12, zgodnie z którym w przypadku śmierci np. żony osoby pobierającej emeryturę z ZUS, taki zasiłek będzie przysługiwał.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 303)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Umowy zlecenia, umowy o dzieło i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2022 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polan.
  2021-12-28 21:59:46
  To jeden z powodów który zdecydował ,że nigdy nie zagłosuje na PiS. Wg mnie ustawa jest nie sprawiedliwa dla matek które wychowały i pracowały aby wychować dzieci. Krótko mówiąc do wypracowanej emerytury kobieta powinna dostać również dodatek tak jak ta która nie pracowała.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zawsze pracująca mama 4 dzieci
  2022-02-10 10:49:04
  A co z kobietami które mając 4 lub więcej dzieci całe życie pracowały, stając na głowie żeby to wszystko pogodzić? Otrzymają teraz taką samą emeryturę jak te "wygodne" mamy...... taki cyrk tylko u nas!!!
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • opona
  2021-10-20 12:45:34
  a osoba ktora pobiera z zus i krus emeryture tez moze na to liczyc???
  0
 • Krzysztof
  2022-02-13 15:01:05
  Witam, czy żeby dostać emeryturę muszę mieć 4 dzieci z jedną kobietą czy mogę mieć z czterema ?
  0
 • ola
  2022-06-01 08:50:03
  przepracowałam 42 lata pracy i wychowałam 5 dzieci pracowałam w pracy która była na rano i popołudnie idostaję emeryturę ale dodatek za wychowanie 5 dzieci nie należy się
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
Jakie jest w Polsce bezrobocie?
Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
Profil zaufany - jak go założyć?
Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Praca zdalna wymaga doprecyzowania
Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.