reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Prowadzę zakład gastronomiczny, w którym zatrudniam pracownice młodociane na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Matka jednej z pracownic przeszła operację i po wyjściu ze szpitala wymaga – zdaniem lekarza – stałej całodobowej opieki. Pracownica nie ma jeszcze ukończonych 18 lat i jako jedyna z rodzeństwa mieszka z matką (ojciec pracuje). Czy z tytułu opieki nad chorą matką pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Młodocianej pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, ponieważ podlega ubezpieczeniu chorobowemu i pozostaje z matką we wspólnym gospodarstwie domowym. To, że pracownica jest osobą niepełnoletnią, nie pozbawia jej prawa do zasiłku opiekuńczego.

UZASADNIENIE

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, jeżeli podlegają one ubezpieczeniu chorobowemu. Takiemu ubezpieczeniu podlega pracownica młodociana zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego jest jedną z form zatrudnienia pracowniczego (art. 194 Kodeksu pracy). Dlatego młodocianego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i chorobowego, tak samo jak pozostałych pracowników. Inna jest tylko zasada ustalania kwoty wynagrodzenia dla młodocianych pracowników. W zależności od roku nauki wynagrodzenie pracownika młodocianego wynosi nie mniej niż:

  • 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w pierwszym roku nauki,
  • 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w drugim roku nauki oraz
  • 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w trzecim roku nauki.

Od tak wyliczonej kwoty wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikom młodocianym na ogólnych zasadach dotyczących pracowników.

Zasiłek opiekuńczy oblicza się według takich samych zasad jak zasiłek chorobowy, czyli z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych pomniejszonego o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (tj. łącznie 13,71%). Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru.

Pracownikowi młodocianemu, który opiekuje się chorym członkiem rodziny, przysługuje zasiłek opiekuńczy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza. Członkami rodziny, nad którymi opieka uprawnia do zasiłku opiekuńczego, są małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci, które ukończyły 14 lat.

Oprócz pokrewieństwa, warunkiem do przyznania zasiłku opiekuńczego jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego nawet wówczas, gdy wspólnie mieszka z członkiem rodziny tylko w okresie sprawowania opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie opiekującej się członkiem rodziny przez 14 dni w roku kalendarzowym. W związku z opieką nad chorą matką w 2010 r. pracownicy młodocianej przysługuje 14 dni zwolnienia lekarskiego, za które otrzyma zasiłek opiekuńczy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama