Kategorie

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje młodocianej pracownicy

Anna Michalska
DGP
Prowadzę zakład gastronomiczny, w którym zatrudniam pracownice młodociane na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Matka jednej z pracownic przeszła operację i po wyjściu ze szpitala wymaga – zdaniem lekarza – stałej całodobowej opieki. Pracownica nie ma jeszcze ukończonych 18 lat i jako jedyna z rodzeństwa mieszka z matką (ojciec pracuje). Czy z tytułu opieki nad chorą matką pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Młodocianej pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, ponieważ podlega ubezpieczeniu chorobowemu i pozostaje z matką we wspólnym gospodarstwie domowym. To, że pracownica jest osobą niepełnoletnią, nie pozbawia jej prawa do zasiłku opiekuńczego.

UZASADNIENIE

Reklama

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny, jeżeli podlegają one ubezpieczeniu chorobowemu. Takiemu ubezpieczeniu podlega pracownica młodociana zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego jest jedną z form zatrudnienia pracowniczego (art. 194 Kodeksu pracy). Dlatego młodocianego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i chorobowego, tak samo jak pozostałych pracowników. Inna jest tylko zasada ustalania kwoty wynagrodzenia dla młodocianych pracowników. W zależności od roku nauki wynagrodzenie pracownika młodocianego wynosi nie mniej niż:

 • 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w pierwszym roku nauki,
 • 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w drugim roku nauki oraz
 • 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ustalanego do celów emerytalnych – w trzecim roku nauki.

Od tak wyliczonej kwoty wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikom młodocianym na ogólnych zasadach dotyczących pracowników.

Reklama

Zasiłek opiekuńczy oblicza się według takich samych zasad jak zasiłek chorobowy, czyli z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za 12 miesięcy kalendarzowych pomniejszonego o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (tj. łącznie 13,71%). Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru.

Pracownikowi młodocianemu, który opiekuje się chorym członkiem rodziny, przysługuje zasiłek opiekuńczy na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego przez lekarza. Członkami rodziny, nad którymi opieka uprawnia do zasiłku opiekuńczego, są małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci, które ukończyły 14 lat.

Oprócz pokrewieństwa, warunkiem do przyznania zasiłku opiekuńczego jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego nawet wówczas, gdy wspólnie mieszka z członkiem rodziny tylko w okresie sprawowania opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie opiekującej się członkiem rodziny przez 14 dni w roku kalendarzowym. W związku z opieką nad chorą matką w 2010 r. pracownicy młodocianej przysługuje 14 dni zwolnienia lekarskiego, za które otrzyma zasiłek opiekuńczy.


Poszczególne dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym pracodawca sumuje i w razie wyczerpania przez pracownika limitu zasiłku w tym roku zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.

Jeżeli pracownica wykorzysta więcej niż 14 dni zwolnienia lekarskiego na matkę, to jej nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, ale za okres tego zwolnienia lekarskiego nie będzie miała prawa do zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli w domu są inne osoby, które mogą opiekować się chorym członkiem rodziny. Jednak pracownica jest jedynym dzieckiem, które mieszka z matką, a jej ojciec pracuje.

Za członka rodziny, który może zapewnić opiekę, nie uważa się:

 • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
 • osoby chorej,
 • osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
 • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
 • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
 • osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),
 • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki (np. babka dziecka).

PRZYKŁAD

Pracownica wychowuje wspólnie z mężem 1,5-roczne dziecko. Razem z nimi mieszka matka pracownicy, która jest emerytką. Mąż pracownicy jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Zachorowało dziecko pracownicy. W takiej sytuacji dzieckiem opiekowała się babka, jednak teraz codziennie chodzi na rehabilitację. W tym przypadku pracownicy lub jej mężowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Oboje rodzice nie mogą jednocześnie pobierać zasiłku opiekuńczego na to samo dziecko.

Podstawa prawna

 • art. 32 ust. 1 pkt 3, ust. 2, art. 33 ust. 1 pkt 2, ust. 3, art. 34, art. 35 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 190, art. 194 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?