reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak wycofać raport ZUS RSA w razie anulowania urlopu bezpłatnego

Jak wycofać raport ZUS RSA w razie anulowania urlopu bezpłatnego

Jeden z naszych pracowników jeszcze przed świętami złożył wniosek o urlop bezpłatny na 28 grudnia 2012 r. Pracodawca mu go udzielił i podpisany wniosek urlopowy trafił do kadr. Okazało się jednak, że ze względu na zmianę planów osobistych na przełomie roku pracownik mógł przyjść do pracy 28 grudnia i za zgodą pracodawcy nie wykorzystał urlopu bezpłatnego w tym dniu. W efekcie przepracował cały wymiar czasu pracy obowiązujący go w grudniu. Wiadomość ta została przekazana do kadr już po przesłaniu do ZUS kompletu rozliczeniowego za grudzień 2012 r. Jak w takiej sytuacji należy skorygować grudniowy raport ZUS RSA?

Imienny raport miesięczny ZUS RSA złożony za ubezpieczonego, który nie miał w ciągu miesiąca innych nieobecności w pracy, należy wycofać, wysyłając jeszcze raz tzw. raport zerowy w komplecie z deklaracją rozliczeniową korygującą. Oba dokumenty muszą być opatrzone tym samym numerem identyfikatora.

Urlop bezpłatny jest okresem stanowiącym przerwę w podleganiu ubezpieczeniom, w którym pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca za czas jego trwania nie wypłaca wynagrodzenia. Nieobecność ta powinna zostać wykazana w raporcie ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx oraz kodem świadczenia/przerwy 111 („urlop bezpłatny”). Okres urlopu wykazany w polu 03 części B raportu ZUS RSA („okres od – do”) nie może wykraczać poza miesiąc kalendarzowy, za który raport jest sporządzany.

PRZYKŁAD

Pracownik w okresie od 1 stycznia do 15 marca 2013 r. będzie przebywał na urlopie bezpłatnym. W związku z tym pracodawca będzie zobowiązany składać za niego raporty ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 111 („urlop bezpłatny”):

  • za styczeń: z okresem od 1 do 31 stycznia,
  • za luty: z okresem od 1 do 28 lutego,
  • za marzec: z okresem od 1 do 15 marca.

Gdyby z jakiejś przyczyny pracodawca przekazując dokumenty rozliczeniowe np. za styczeń, nie wykazał urlopu bezpłatnego w RSA, wówczas musiałby złożyć korektę tego raportu. Nie mógłby styczniowego urlopu wykazać w raporcie składanym za luty.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji nastąpi konieczność skorygowania dokumentu świadczeniowego ZUS RSA. Sposób, w jaki należy dokonać korekty, zależy od tego, czy w raporcie złożonym za ubezpieczonego widniały także inne okresy „świadczeniowe” niż anulowany urlop bezpłatny.

Jeśli – tak jak w analizowanym przypadku – w raporcie RSA jedyną absencją była wynikająca z urlopu bezpłatnego (którego pracownik ostatecznie nie wykorzystał), to raport ZUS RSA trzeba wycofać. W tym celu konieczne jest sporządzenie nowego raportu ZUS RSA i wpisanie w nim:

  • kodu tytułu ubezpieczenia takiego, jak w pierwszorazowym raporcie ZUS RSA złożonym za tego ubezpieczonego, czyli 01 10 00,
  • kodu świadczenia/przerwy „111” (takiego samego jak w pierwszym raporcie za ten miesiąc),
  • okresu od 28.12.2012 r. do 28.12.2012 r. (takiego samego, jak w wycofywanym raporcie),
  • liczby dni zasiłkowych/liczby wypłat: „0”,
  • „0,00” w polu „kwota” (pole to można pozostawić także puste).

Inaczej będzie w przypadku, gdy pracownik, który złożył wniosek o urlop bezpłatny, został wykazany w tym miesiącu w kilku raportach świadczeniowych. Trzeba wówczas sporządzić komplet dokumentacji korygującej, w którym znajdą się poprawne raporty ZUS RSA oraz deklaracja rozliczeniowa korygująca, natomiast nie zostanie w nim uwzględniony błędny raport za okres niewykorzystanego urlopu bezpłatnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama