reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Porozumienie wyjątkowe z niemiecką instytucją ubezpieczeniową

Porozumienie wyjątkowe z niemiecką instytucją ubezpieczeniową

Prowadzę w Polsce firmę wykonującą roboty ogólnobudowlane i wykończeniowe. Zatrudniam 50 pracowników. Z uwagi na to, że w ostatnim roku moja firma wykonywała niewielką liczbę umów w Polsce, zacząłem poszukiwać możliwości realizacji kontraktów na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Znalazłem kontrahentów z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii, dla których chciałbym wykonywać prace. Ze wstępnych uzgodnień z kontrahentami wynika, że pracownicy mojej firmy mogliby wykonywać prace na terenie tych państw przez okres od 3 do 5 lat. Czy w tym okresie będą oni mogli nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce (w ZUS)?

We wniosku polskiego pracodawcy powinny zostać podane informacje, na podstawie których można ocenić, czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczną część działalności na terytorium państwa członkowskiego, w którym ma swoją siedzibę. Chodzi o ustalenie, czy normalnie prowadzi działalność w Polsce. Jeżeli działalność przedsiębiorstwa jest ograniczona tylko do zarządzania wewnętrznego, taka informacja jest podawana we wniosku kierowanym do instytucji zagranicznej. W takiej sytuacji wszystkie wymienione przez Pana kraje zwykle odmawiają wydania zgody na zawarcie porozumienia wyjątkowego.

Aby stwierdzić, czy dane przedsiębiorstwo prowadzi znaczną część swojej działalności na terenie danego państwa członkowskiego UE, brane są pod uwagę wszystkie kryteria charakteryzujące działalność tego przedsiębiorstwa, m.in. obroty osiągane przez delegujące przedsiębiorstwo w państwie delegującym i w państwie zatrudnienia w odpowiednim okresie, liczba personelu wykonującego pracę w Polsce i za granicą, liczba umów aktualnie realizowanych w Polsce i za granicą. Osiąganie obrotu w wielkości ok. 25% całkowitego obrotu w państwie delegującym jest uznawane za prowadzenie działalności w znacznej części.

W toku uzgodnień dwustronnych między Niemcami a Polską strona niemiecka wskazała, że w przypadku porozumień wyjątkowych zawieranych z Niemcami muszą zostać spełnione dodatkowe kryteria.

Wnioskodawca musi podać bardziej precyzyjne informacje co do obrotów osiąganych przez polskie przedsiębiorstwo delegujące, tj.:

  • czy przedsiębiorstwo prowadzi w znaczącej mierze działalność na terytorium Polski (tzn. czy osiąga w Polsce obroty w wielkości ok. 25% całkowitego obrotu) lub
  • czy prowadzi działalność w przeważającej mierze (tzn. czy osiąga w Polsce powyżej 50% całkowitego obrotu).
  • Instytucja niemiecka wskazała, że zasadniczo będzie wyrażać zgodę na zawarcie porozumienia wyjątkowego, jeżeli:
  • osoba, której wniosek dotyczy, została zatrudniona w celu wysłania, ale delegujące przedsiębiorstwo zwykle wykonuje w państwie delegującym działalność w przeważającej mierze (tj. osiągające powyżej 50% całkowitego obrotu w Polsce) lub
  • osoba, której wniosek dotyczy, przed swoim delegowaniem do Niemiec była zatrudniona nie krócej niż 2 miesiące u pracodawcy wysyłającego, a pracodawca ten prowadzi działalność w Polsce w znaczącej mierze co najmniej 25% całkowitego obrotu).

WAŻNE

Dla zawarcia porozumienia wyjątkowego ze stroną niemiecką istotne jest określenie, czy przedsiębiorstwo delegujące prowadzi w Polsce działalność w przeważającej czy tylko w znacznej mierze.

Jeżeli pracownik nie był zatrudniony u pracodawcy wysyłającego przynajmniej przez okres 2 miesięcy przed okresem delegowania, a firma nie prowadzi w przeważającej mierze działalności w Polsce, uzyskanie zgody na zawarcie porozumienia wyjątkowego jest dopuszczane tylko wówczas, gdy osoba, której wniosek dotyczy, posiada szczególną wiedzę i umiejętności zawodowe.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorstwo MIRTA prowadzi w Polsce działalność od 2000 r. Na 15 lutego 2012 r. zatrudniało 78 pracowników, którzy wykonują pracę na terenie Polski. Przedsiębiorstwo realizuje w Polsce 4 kontrakty, wcześniej nie delegowało pracowników do wykonywania pracy za granicą. W styczniu 2012 r. przedsiębiorstwo podpisało umowę z kontrahentem niemieckim. Pracownicy mają rozpocząć pracę w Niemczech od 5 marca 2012 r. Realizacja kontraktu ma trwać 36 miesięcy, czyli do 4 marca 2015 r. Przedsiębiorstwo MIRTA zamierza wysłać do Niemiec 40 pracowników, w tym 32 osoby zatrudnione od 20 lutego 2012 r. Wszyscy nowi pracownicy od 1 stycznia do 19 lutego 2012 r. byli zarejestrowani jako osoby bezrobotne.

Firma MIRTA prowadzi działalność w przeważającej mierze na terenie Polski (wszystkie obroty były dotychczas osiągane wyłącznie w Polsce). Pracownicy spełniają warunek podlegania przez okres przynajmniej miesiąca polskiemu ustawodawstwu. Ponieważ pracodawca prowadzi w Polsce działalność w przeważającej mierze, nowo zatrudnieni pracownicy nie muszą legitymować się 2-miesięcznm okresem zatrudnienia u pracodawcy delegującego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego UE

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama