| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?

RADA
W sierpniu i we wrześniu br. podlega Pan obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko w październiku br. może Pan wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE
Od 1 listopada 2005 r. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która równocześnie wykonuje umowę zlecenia, nie zawsze może zdecydować o tym, że to z umowy zlecenia, a nie z działalności, będzie opłacała składki na ubezpieczenia społeczne. Może wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z tej umowy nie będzie niższa od tej, od której musiałaby płacić składki jako prowadzący działalność.

Ograniczenie to ma zastosowanie również w przypadku wykonywania pracy na podstawie innych umów cywilnoprawnych: umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia jest niższa od najniższej podstawy obowiązującej daną osobę, to osoba ta jest zobowiązana do opłacenia składek z tytułu działalności. Natomiast z tytułu zawartej umowy zlecenia może ona przystąpić do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie.

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń z umowy zlecenia nie zwalnia jednak z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności.

Rozliczenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz przekazywanie dokumentacji ubezpieczeniowej są dokonywane w trybie miesięcznym. Jeśli w umowie zlecenia określono przychód, to stanowi on podstawę wymiaru składek w miesiącu, w którym zostanie wypłacony zgodnie z zawartą umową.

Jeśli w jakimś miesiącu przychód z umowy nie został wypłacony, podstawa wymiaru składek jest zerowa. W takim miesiącu nie ma więc podstaw do wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych między umową zlecenia a pozarolniczą działalnością gospodarczą. Ubezpieczenia społeczne z działalności w tym miesiącu są obowiązkowe. Dotyczy to także sytuacji, gdy z umowy wynika, że wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana w każdym miesiącu wykonywania pracy na podstawie umowy, lecz zleceniodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia.

Mógłby Pan wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, gdyby wypłata przychodu z tytułu jej wykonywania była dokonywana miesięcznie w wysokości 1/3 należnego wynagrodzenia. W każdym miesiącu od sierpnia do października przychód z tej umowy zlecenia, stanowiący podstawę wymiaru składek (1000 zł), przekroczyłby wówczas podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (280,80 zł).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »