reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Przerwy w prowadzeniu działalności a obowiązek ubezpieczeń

Przerwy w prowadzeniu działalności a obowiązek ubezpieczeń

Zawiadomienie o wyrejestrowaniu z ubezpieczenia społecznego ma formę oświadczenia, wobec czego organ ubezpieczenia społecznego nie może odmówić jego przyjęcia, ale może dokonać weryfikacji zasadności i zgodności z prawem czynności podejmowanych przez ubezpieczonego.

Stan faktyczny:
Decyzją z 2 stycznia 2006 r. ZUS objął P.Ch. ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i wypadkowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresach wskazanych w tej decyzji, gdyż uznał, iż zgłaszanie przez ubezpieczonego licznych przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej – poczynając od 2003 r. – łączące się z wyrejestrowaniem i ponownym zgłaszaniem do ubezpieczeń, było sprzeczne ze sposobem prowadzenia działalności gospodarczej w sposób ciągły i zorganizowany.
Sąd okręgowy wyrokiem oddalił wniesione przez P.Ch. odwołanie jako bezzasadne.
Z ustaleń sądu wynikało, że P.Ch. działalność gospodarczą prowadzi od 1993 r. We wtorki, piątki i soboty jeździ w celach handlowych na rynek do C., a w niedzielę handlował na rynku w miejscowości P. Poniedziałki, środy i czwartki były dniami wolnymi od handlu. Z urzędem skarbowym rozlicza się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. W 1999 i w 2000 r. ww. odwołujący nie zgłaszał przerw w prowadzeniu działalności gospodarczej. Począwszy od 2001 r. odwołujący zgłaszał do ZUS prowadzenie działalności gospodarczej tylko wtedy, kiedy handluje na rynku. Dni wolne od handlu nie są przez odwołującego traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej. W okresie od 2003 do 2005 r. ubezpieczony 65 razy dokonywał zgłoszenia siebie jako płatnika i ubezpieczonego na formularzach ZUS ZFA i ZUS ZUA oraz 65 razy dokonywał wyrejestrowania. Należna składka na ubezpieczenie społeczne była odprowadzana przez odwołującego, z pominięciem dni wolnych od handlu.
P.Ch. wykreślał się z ewidencji prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, w styczniu i w lutym 2001 r. i od 14 grudnia 2001 r. do 15 marca 2002 r. W okresie objętym zaskarżoną decyzją nie zgłaszał przerw we wpisie do ewidencji przedsiębiorców.
Jako podstawę prawną oddalenia odwołania sąd wskazał na art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 i ust. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.). Sąd przyjął, że przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest to, czy ubezpieczony w okresie dokonywanych wyrejestrowań z ubezpieczeń społecznych zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej, i ocenił, że brak jest podstaw do uznania, by w spornych okresach zaprzestał on prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż działalność taka musi mieć charakter ciągły. Zgłoszenia zaprzestania prowadzenia działalności dotyczyły zaś krótkich, często nawet jedno- lub dwudniowych okresów. Nie można uznać, iż w dni nietargowe P.Ch. nie prowadził działalności, choć faktycznie nie handlował. W działalności gospodarczej zdarzają się bowiem okresy aktywności zawodowej oraz okresy wyczekiwania bądź przygotowywania kolejnych transakcji. Te okresy, mimo że ubezpieczony nie prowadził handlu i efektywnie nie zarobkował, są również okresami prowadzenia działalności.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama