Kategorie

Do końca 2009 r. trzeba sprawdzić numery PESEL w programie Płatnik

Joanna Goliniewska
W nowej wersji programu Płatnik 8.01.001, której wydanie ZUS planuje na początek stycznia 2010 r., dokumenty za każdego ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać poprawny numer PESEL. Brak lub błędny numer PESEL na dokumencie uniemożliwi jego przekazanie do ZUS. W związku z tym ważne jest, by przed wdrożeniem nowej wersji Płatnika sprawdzić poprawność tych numerów w danych osób zgłoszonych do ubezpieczenia.

ZUS zaleca uzupełnienie kartotek ubezpieczonych w programie Płatnik o poprawny numer PESEL oraz zweryfikowanie kartotek w celu wykrycia i scalenia kartotek z identycznym numerem PESEL do końca grudnia 2009 r. Odpowiednio wczesne podjęcie takich działań pozwoli na uniknięcie problemów z wysyłką dokumentów do ZUS po zainstalowaniu nowej wersji programu Płatnik.

Zmiany w nowej wersji Płatnika

Reklama

W celu umożliwienia odpowiedniej weryfikacji danych przekazywanych do ZUS, do kartoteki ubezpieczonego dodano pole Obywatelstwo. Pole to powinno być wypełniane w kartotece ubezpieczonych, którzy nie są obywatelami Polski. Gdy są to obywatele Unii Europejskiej, trzeba będzie podawać również serię i numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości. Jeśli w kartotece ubezpieczonego pole Obywatelstwo zostanie puste albo będzie zawierać określenia: „polskie”, „Polska”, „Polak” lub „Polka”, ZUS uzna, że ubezpieczony ma polskie obywatelstwo.

W trakcie pracy z programem Płatnik pole Obywatelstwo będzie uzupełniane na podstawie dokumentów ZUS ZUA i ZUS ZZA przekazanych do ZUS. Będzie można również dokonać odpowiednich zmian przez edycję kartoteki.

Nowy Płatnik wykryje nieprawidłowy PESEL

Podczas pierwszego uruchamiania nowej wersji programu Płatnik konieczne będzie wykonanie konwersji bazy danych. W trakcie konwersji program zweryfikuje kartoteki ubezpieczonych. W wyniku weryfikacji zostaną wykryte powielone kartoteki, tj. kartoteki dla ubezpieczonych z identycznym numerem PESEL.

W przypadku gdy program wykryje kilka kartotek z tym samym numerem PESEL, wyświetli komunikat informujący o wystąpieniu takiego zdarzenia. Wówczas należy:

 • scalić kartoteki, gdy dotyczą tej samej osoby,
 • zmienić numer PESEL na właściwy przez edycję kartoteki, jeśli kartoteki dotyczą różnych osób.

Dodatkowo w nowej wersji programu Płatnik Kreator scalania kartotek ubezpieczonych będzie umożliwiał wyszukanie i porządkowanie danych ubezpieczonych, którzy posiadają te same identyfikatory PESEL.

Weryfikacja rejestru ubezpieczonych pod względem unikalności i poprawności numeru PESEL będzie ponadto wykonywana w innych operacjach na kartotekach, takich jak manualne zakładanie kartoteki lub import danych.


Import danych – nowe kartoteki dla nowych PESEL

Reklama

W trakcie wczytywania dokumentów do programu Płatnik z plików KEDU, dane identyfikacyjne wszystkich osób ubezpieczonych są sprawdzane z Rejestrem ubezpieczonych płatnika (obecnie nie jest weryfikowany numer PESEL). Jeśli w importowanym pliku KEDU znajdują się dokumenty ubezpieczeniowe osób, które jeszcze nie występują w Rejestrze ubezpieczonych, wówczas powstaną nowe kartoteki.

Kartoteki zostaną założone tylko dla tych osób, dla których został podany numer PESEL lub numer paszportu dla obcokrajowców. Kartoteka nie zostanie założona dla ubezpieczonego, którego numer PESEL będzie identyczny z numerem innej osoby, która ma już kartotekę w Rejestrze ubezpieczonych.

WAŻNE!

Program Płatnik będzie tworzył kartoteki tylko dla ubezpieczonych, których numer PESEL zostanie podany poprawnie, w przypadku obcokrajowców – zostanie podany poprawny numer paszportu.

Po wczytaniu dokumentów program Płatnik poinformuje o:

 • przebiegu importu,
 • liczbie nowych ubezpieczonych wprowadzonych do Rejestru ubezpieczonych,
 • liczbie ubezpieczonych odrzuconych z powodu braku minimum identyfikacyjnego, braku numeru PESEL bądź numeru PESEL z niepoprawną sumą kontrolną.

Manualne zakładanie kartoteki

Zakładając kartotekę dla nowego ubezpieczonego – obywatela Polski należy podać poprawny numer PESEL. Zapisanie kartoteki z niepoprawnym numerem PESEL bądź utworzenie dwóch kartotek ubezpieczonych z tym samym numerem PESEL u jednego płatnika nie będzie możliwe.

W nowej wersji Płatnika zostanie wprowadzona kontrola modyfikowanego numeru PESEL w kartotece ubezpieczonego. Uniemożliwi ona podanie numeru zgodnego z numerem PESEL w innej kartotece, w tym również wyrejestrowanej. Jednak weryfikowane będą jedynie aktualne dane identyfikacyjne zapisane w kartotekach ubezpieczonych (system nie porówna ich z danymi wykazanymi np. w dokumentach, które zostały skorygowane).

Program uniemożliwi manualne założenie kartoteki w sytuacji, gdy zostanie użyty numer PESEL identyczny z numerem innej osoby znajdującej się już w Rejestrze ubezpieczonych. W wynikach weryfikacji takiej kartoteki pojawi się błąd krytyczny i nie będzie można jej zapisać.

W sytuacji gdy w obu polach: PESEL i Obywatelstwo w kartotece ubezpieczonego nie będzie danych (pola będą puste), program zgłosi błąd zwykły. Jednak dokument dla takiego ubezpieczonego nie będzie mógł zostać wysłany.

Nie będzie można wysłać dokumentu także wtedy, gdy w polu Obywatelstwo zostanie wprowadzona treść „polskie” i jednocześnie nie zostanie podany numer PESEL.

Wysyłanie dokumentów do ZUS

W programie wprowadzono istotne zmiany w regułach weryfikacji dokumentu oraz weryfikacji zestawu dokumentów.

Weryfikacja dokumentów

Ze względu na zmianę statusu błędu na „krytyczny” w weryfikacjach sprawdzających poprawność numeru PESEL, nie będzie można wysłać dokumentu zawierającego niepoprawny numer PESEL ubezpieczonego. Program zgłosi także błąd krytyczny w sytuacji, gdy w bloku w danych identyfikacyjnych dokumentu nie zostanie podany numer w polu PESEL i jednocześnie w kartotece ubezpieczonego, w polu Obywatelstwo będzie wpisane „polskie” lub nie będzie podanego żadnego obywatelstwa.

Weryfikacja zestawu dokumentów

Program uniemożliwi wysłanie zestawu dokumentów, jeżeli dla dowolnego ubezpieczonego, za którego są wysyłane dokumenty, istnieje inna kartoteka z tym samym numerem PESEL.

W przypadku dokumentu ZUS ZCNA program uniemożliwi jego wysłanie, jeśli dokument ten zostanie wypełniony w taki sposób, że PESEL zgłaszanego członka rodziny będzie taki sam jak PESEL osoby zgłaszającej tego członka rodziny do ubezpieczeń. Nie będzie również możliwe zgłoszenie bądź wyrejestrowanie więcej niż jednego członka rodziny z tym samym numerem PESEL.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?