reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Zatrudnianie studentów

Zatrudnianie studentów

Chciałbym zatrudnić w mojej firmie trzech studentów w wieku 21, 25 i 28 lat na umowę o pracę lub na umowę zlecenia. Jakiemu ubezpieczeniu będą podlegać w przypadku zawarcia z nimi umowy o pracę oraz w przypadku zawarcia umowy zlecenia? Czy trzeba będzie odprowadzać składki na ubezpieczenia, jeżeli z jednym z nich (w wieku 25 lat) zawrzemy jednocześnie umowę o pracę i umowę zlecenia?

Do ukończenia 26. roku życia student zatrudniony na podstawie umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu ani obowiązkowo ani dobrowolnie. Jeżeli jednak ze studentem pracodawca zawiera umowę o pracę to podlega on ubezpieczeniom na zasadach przewidzianych dla pracowników. Również wszystkim ubezpieczeniom podlega student zatrudniony na umowę o pracę i zawierający ze swoim pracodawcą umowę zlecenia.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, z zastrzeżeniem ust. 4.

Przywołany art. 6 ust. 4 ustawy przewiduje natomiast, że ubezpieczeniom tym nie podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umów, o których mowa powyżej, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

Jak wynika z cytowanych przepisów, zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia studenci nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (oraz co się z tym wiąże ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu), jak również nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątek będzie stanowił zatrudniany przez Pana student w wieku 28 lat. Będzie on bowiem podlegał wszystkim ubezpieczeniom, jakim podlegają osoby zawierające umowę zlecenia na zasadach ogólnych.

Osoba ta będzie więc podlegać następującym ubezpieczeniom:

• obowiązkowo emerytalnemu i rentowym,

• dobrowolnie chorobowemu oraz

• obowiązkowo wypadkowemu, jeżeli będzie wykonywać pracę w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Tak więc, jeżeli praca będzie wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ubezpieczenie wypadkowe będzie dobrowolne.

W przypadku gdy zawrze Pan z wymienionymi osobami umowę o pracę, będą one podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu) i ubezpieczeniu zdrowotnemu na zasadach ogólnych jako pracownicy.

W odpowiedzi na ostatnie postawione pytanie należy wskazać, że w przypadku zawarcia z jednym ze studentów umowy o pracę i umowy zlecenia będzie on podlegał obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia. Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umowa zlecenia zawarta z własnym pracodawcą dla celów ubezpieczeniowych traktowana jest jak umowa o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama