Kategorie

Jak prawidłowo obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek

Jakub Gorut
Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, wówczas kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Zdarza się to często przy oskładkowaniu pracowników z niskimi zarobkami.

Aby obliczyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy kwotę wynagrodzenia brutto, stanowiącą jednocześnie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszyć o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego. Będzie to zatem: część składki na ubezpieczenie emerytalne (9,76% podstawy wymiaru), rentowe (1,5% podstawy wymiaru) i chorobowe (2,45 % podstawy wymiaru), w sumie daje to 13,71%.

Tak obliczoną kwotę odejmujemy od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek. Kwota ta stanowić będzie podstawę do obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pamiętać należy, że tego prostego wyliczenia można dokonać tylko w sytuacji, gdy pracownik nie osiągnął przychodu, który przekroczył kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności (art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), oraz nie uzyskuje przychodów, które są wyłączone z oskładkowania na mocy odrębnych przepisów (np. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W takich, nieco bardziej skomplikowanych sytuacjach, wyliczenie podstawy składki zdrowotnej wyglądać będzie zupełnie inaczej.

Obliczenie składki

Obecnie składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9%. Można w uproszczeniu powiedzieć, że składa się ona jakby z dwóch części:

 • części odliczanej od podatku, w wysokości 7,75% podstawy składki zdrowotnej,
 • części nieodliczanej od podatku, w wysokości 1,25 % podstaw składki zdrowotnej, którą pracownik pokrywa z własnej kieszeni.

Dla celów obliczenia składek ZUS należy wyliczyć całą kwotę składki zdrowotnej, w wysokości 9% podstawy wymiaru. Nie należy tu stosować żadnych zaokrągleń, np.:

500 zł brutto –13,71% = 431,45 zł

431,45 zł x 9% = 38,83 zł.


Jeżeli tak obliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od ustalonej dla pracownika zaliczki na podatek dochodowy, to składkę należy obniżyć do wysokości zaliczki i przekazać do ZUS w kwocie równej zaliczce na podatek (art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Do wyliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: pdof) potrzebne nam będą informacje, w jakiej wysokości należy zastosować koszty uzyskania przychodu u pracownika oraz czy zastosować kwotę wolną od podatku.

Koszty uzyskania przychodu to – w uproszczeniu – wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu. Obecnie kwota kosztów uzyskania przychodu, dla pracownika pracującego i zamieszkującego w tej samej miejscowości, wynosi 111,25 zł miesięcznie (co rocznie stanowi kwotę 1335,00 zł z jednego stosunku pracy oraz do 2002,05 zł z wielu stosunków pracy), natomiast dla pracownika pracującego poza miejscowością, w której zamieszkuje – 139,06 zł z jednego stosunku pracy (rocznie 1668,72 zł oraz do 2502,56 zł z kilku stosunków pracy).

Kwota wolna od podatku, czyli kwota dochodu, od której nie ma obowiązku zapłaty podatku, wynosi 46,33 zł miesięcznie.

Obniżenie składki do wysokości zaliczki

Załóżmy, że pracownik został zatrudniony w firmie S. na 1/8 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym 500,00 zł brutto.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi więc kwota 500,00 zł.

Krok pierwszy – obliczamy kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika:

 • na ubezpieczenie emerytalne: 500 zł x 9,76% = 48,80 zł,
 • na ubezpieczenie rentowe: 500 zł x 1,5% = 7,50 zł,
 • na ubezpieczenie chorobowe: 500 zł x 2,45% = 12,25 zł.

Łączna kwota składek: 68,55 zł.


Krok drugi – ustalamy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (pomniejszamy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o składki na te ubezpieczenia finansowane przez pracownika – łącznie 13,71%):

500 zł – 68,55 zł = 431,45 zł.

Krok trzeci – ustalamy:

 • kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości: 431,45 zł x 9% = 38,83 zł,
 • kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegającą odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy: 431,45 zł x 7,75% = 33,44 zł.

Krok czwarty – ustalamy kwotę zaliczki na podatek dochodowy:

 • podstawa opodatkowania:

500 zł – 68,55 zł (kwota składek finansowanych przez ubezpieczonego) – 111,25 zł (koszty uzyskania przychodu) = 320,20 zł; po zaokrągleniu 320 zł,

 • zaliczka na podatek:

(320 zł x 18%) – 46,33 zł (kwota wolna od podatku) = 11,27 zł.

Krok piąty – ustalenie kwoty składki zdrowotnej dla ZUS.

Z uwagi na to, że ustalona pełna składka na ubezpieczenie zdrowotne – 38,83 zł – przewyższa kwotę obliczonej zaliczki na podatek dochodowy, tj. 11,27 zł, składkę należy obniżyć do kwoty zaliczki na podatek.

Składka zdrowotna wyniesie zatem 11,27 zł i w takiej wysokości należy odprowadzić ją do ZUS.


Krok szósty – obliczamy kwotę zaliczki na podatek podlegającą przekazaniu do urzędu skarbowego (po odliczeniu 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne):

11,27 zł (zaliczka na pdof) – 33,44 zł = 0 zł.

Z uwagi na to, że kwota składki zdrowotnej odliczonej od podatku przewyższa kwotę zaliczki na podatek dochodowy, w tym przypadku nie odlicza się jej od wynagrodzenia pracownika.

Krok siódmy – obliczamy wynagrodzenie netto pracownika:

500 zł – 68,55 zł (kwota składek finansowanych przez ubezpieczonego) – 11,27 zł (obniżona składka zdrowotna) – 0 (należna zaliczka na pdof) = 420,18 zł.

Raportowanie do ZUS

Płatnik musi również pamiętać o prawidłowym sporządzeniu dokumentacji rozliczeniowej.

Wypełniając imienny raport miesięczny za pracownika ZUS RCA, w polu 06 bloku III B–VI B powinien wykazać wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 431,45 zł, natomiast w polu 10 bloku III B–VI B kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości obniżonej do wysokości zaliczki, tj. 11,27 zł.

Podstawa prawna

 • Art. 79 i 81 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – t.j. Dz.U z 2008 r. nr 164, poz. 1027; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
 • Art. 22 ust. 2, art. 32 ust. 3, art. 26 ust. 1, art. 27 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury, renty i zasiłku będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.