REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo obniżyć składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek

Jakub Gorut

REKLAMA

Gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy, wówczas kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Zdarza się to często przy oskładkowaniu pracowników z niskimi zarobkami.

Aby obliczyć podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy kwotę wynagrodzenia brutto, stanowiącą jednocześnie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pomniejszyć o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego. Będzie to zatem: część składki na ubezpieczenie emerytalne (9,76% podstawy wymiaru), rentowe (1,5% podstawy wymiaru) i chorobowe (2,45 % podstawy wymiaru), w sumie daje to 13,71%.

Tak obliczoną kwotę odejmujemy od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek. Kwota ta stanowić będzie podstawę do obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pamiętać należy, że tego prostego wyliczenia można dokonać tylko w sytuacji, gdy pracownik nie osiągnął przychodu, który przekroczył kwotę rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek do tzw. 30-krotności (art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), oraz nie uzyskuje przychodów, które są wyłączone z oskładkowania na mocy odrębnych przepisów (np. rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W takich, nieco bardziej skomplikowanych sytuacjach, wyliczenie podstawy składki zdrowotnej wyglądać będzie zupełnie inaczej.

Obliczenie składki

Obecnie składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9%. Można w uproszczeniu powiedzieć, że składa się ona jakby z dwóch części:

 • części odliczanej od podatku, w wysokości 7,75% podstawy składki zdrowotnej,
 • części nieodliczanej od podatku, w wysokości 1,25 % podstaw składki zdrowotnej, którą pracownik pokrywa z własnej kieszeni.

Dla celów obliczenia składek ZUS należy wyliczyć całą kwotę składki zdrowotnej, w wysokości 9% podstawy wymiaru. Nie należy tu stosować żadnych zaokrągleń, np.:

500 zł brutto –13,71% = 431,45 zł

431,45 zł x 9% = 38,83 zł.


Jeżeli tak obliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa od ustalonej dla pracownika zaliczki na podatek dochodowy, to składkę należy obniżyć do wysokości zaliczki i przekazać do ZUS w kwocie równej zaliczce na podatek (art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Do wyliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: pdof) potrzebne nam będą informacje, w jakiej wysokości należy zastosować koszty uzyskania przychodu u pracownika oraz czy zastosować kwotę wolną od podatku.

Koszty uzyskania przychodu to – w uproszczeniu – wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu. Obecnie kwota kosztów uzyskania przychodu, dla pracownika pracującego i zamieszkującego w tej samej miejscowości, wynosi 111,25 zł miesięcznie (co rocznie stanowi kwotę 1335,00 zł z jednego stosunku pracy oraz do 2002,05 zł z wielu stosunków pracy), natomiast dla pracownika pracującego poza miejscowością, w której zamieszkuje – 139,06 zł z jednego stosunku pracy (rocznie 1668,72 zł oraz do 2502,56 zł z kilku stosunków pracy).

Kwota wolna od podatku, czyli kwota dochodu, od której nie ma obowiązku zapłaty podatku, wynosi 46,33 zł miesięcznie.

Obniżenie składki do wysokości zaliczki

Załóżmy, że pracownik został zatrudniony w firmie S. na 1/8 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym 500,00 zł brutto.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi więc kwota 500,00 zł.

Krok pierwszy – obliczamy kwotę składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika:

 • na ubezpieczenie emerytalne: 500 zł x 9,76% = 48,80 zł,
 • na ubezpieczenie rentowe: 500 zł x 1,5% = 7,50 zł,
 • na ubezpieczenie chorobowe: 500 zł x 2,45% = 12,25 zł.

Łączna kwota składek: 68,55 zł.


Krok drugi – ustalamy podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (pomniejszamy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o składki na te ubezpieczenia finansowane przez pracownika – łącznie 13,71%):

500 zł – 68,55 zł = 431,45 zł.

Krok trzeci – ustalamy:

 • kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wysokości: 431,45 zł x 9% = 38,83 zł,
 • kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegającą odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy: 431,45 zł x 7,75% = 33,44 zł.

Krok czwarty – ustalamy kwotę zaliczki na podatek dochodowy:

 • podstawa opodatkowania:

500 zł – 68,55 zł (kwota składek finansowanych przez ubezpieczonego) – 111,25 zł (koszty uzyskania przychodu) = 320,20 zł; po zaokrągleniu 320 zł,

 • zaliczka na podatek:

(320 zł x 18%) – 46,33 zł (kwota wolna od podatku) = 11,27 zł.

Krok piąty – ustalenie kwoty składki zdrowotnej dla ZUS.

Z uwagi na to, że ustalona pełna składka na ubezpieczenie zdrowotne – 38,83 zł – przewyższa kwotę obliczonej zaliczki na podatek dochodowy, tj. 11,27 zł, składkę należy obniżyć do kwoty zaliczki na podatek.

Składka zdrowotna wyniesie zatem 11,27 zł i w takiej wysokości należy odprowadzić ją do ZUS.


Krok szósty – obliczamy kwotę zaliczki na podatek podlegającą przekazaniu do urzędu skarbowego (po odliczeniu 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne):

11,27 zł (zaliczka na pdof) – 33,44 zł = 0 zł.

Z uwagi na to, że kwota składki zdrowotnej odliczonej od podatku przewyższa kwotę zaliczki na podatek dochodowy, w tym przypadku nie odlicza się jej od wynagrodzenia pracownika.

Krok siódmy – obliczamy wynagrodzenie netto pracownika:

500 zł – 68,55 zł (kwota składek finansowanych przez ubezpieczonego) – 11,27 zł (obniżona składka zdrowotna) – 0 (należna zaliczka na pdof) = 420,18 zł.

Raportowanie do ZUS

Płatnik musi również pamiętać o prawidłowym sporządzeniu dokumentacji rozliczeniowej.

Wypełniając imienny raport miesięczny za pracownika ZUS RCA, w polu 06 bloku III B–VI B powinien wykazać wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 431,45 zł, natomiast w polu 10 bloku III B–VI B kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości obniżonej do wysokości zaliczki, tj. 11,27 zł.

Podstawa prawna

 • Art. 79 i 81 ust. 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – t.j. Dz.U z 2008 r. nr 164, poz. 1027; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.
 • Art. 22 ust. 2, art. 32 ust. 3, art. 26 ust. 1, art. 27 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725.

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA