| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Można zaskarżyć odmowę wydania zaświadczenia

Można zaskarżyć odmowę wydania zaświadczenia

Odmowa wydania zaświadczenia przez ZUS musi mieć formę decyzji. Ubezpieczony może wówczas odwołać się do sądu pracy.

ORZECZENIE

Sąd Najwyższy orzekł, że ZUS, odmawiając wydania ubezpieczonemu zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, powinien wydać decyzję. Przysługuje od niej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Eugeniusz G. prowadził działalność gospodarczą. W 2002 roku dowiedział się o tym, że nie zapłacił składek ubezpieczeniowych za wrzesień 1999 r. Pojechał do inspektoratu ZUS i okazał oryginał dowodu wpłat z banku za ten miesiąc. Następnie zażądał wydania przez ZUS zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. ZUS odmówił wydania takiego zaświadczenia, twierdząc, że na jego konto nie wpłynęły składki za wrzesień 1999 r. W systemie komputerowym ZUS nie została bowiem odnotowana wpłata za ten miesiąc. Eugeniusz G. odwołał się od decyzji organu rentowego.

Sąd Okręgowy uznał, że skarżący nie zalegał z opłacaniem składek. Nie może on odpowiadać za bałagan panujący w systemie informatycznym ZUS. Sąd apelacyjny, rozpoznając apelację organu rentowego od tego wyroku, uznał, że w tej sprawie powstało zagadnienie prawne budzące wątpliwości, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

Sąd apelacyjny powziął wątpliwość, w jakiej formie prawnej ZUS rozstrzyga o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami za składki ubezpieczeniowe. Czy właściwa jest forma decyzji, od której można się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, czy postanowienia. W tym drugim przypadku przysługuje zażalenie, które jest rozpatrywane przez organ administracyjny wyższego rzędu. Zdaniem Sądu Najwyższego odmowa przez ZUS wydania zaświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek ma formę decyzji. Strona ma prawo wniesienia odwołania od takiej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zdaniem sądu, rozstrzygnięcie organu rentowego o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu z opłatą składek kończy postępowanie w sprawie i dlatego powinno ono być wydawane w formie decyzji.

Na prawidłowość takiego rozstrzygnięcia wskazuje art. 83b ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeśli przepisy kodeksu postępowania administracyjnego przewidują wydanie postanowienia kończącego postępowanie w sprawie, organ rentowy w takich przypadkach wydaje decyzję.

Zdaniem Sądu Najwyższego postępowanie w sprawie wydawania zaświadczeń jest jednym z rodzajów autonomicznego postępowania administracyjnego. A skoro tak, to rozstrzygnięcie o odmowie wydania zaświadczenia nie jest tylko postanowieniem załatwiającym uboczną kwestię. Rozstrzygnięcie takie kończy postępowanie w sprawie.

Sygn. akt II UZP 8/07

PAWEŁ JAKUBCZAK

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »