reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Opłacanie składek ZUS on-line

Opłacanie składek ZUS on-line

Jestem kadrową w firmie zajmującej się produkcją mebli, w której jest zatrudnionych 98 pracowników. Od czerwca ubiegłego roku korzystam z aplikacji e-Płatnik. Słyszałam, że możliwe jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne on-line. Czy to prawda? Jak z tego skorzystać? Czy każdy płatnik ma taką możliwość?

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych funkcjonuje od czerwca 2012 r. i od tego czasu nieustannie rozszerza wachlarz dostępnych spraw, które można załatwić drogą elektroniczną. Od września 2012 r. dzięki współpracy ZUS z PKO Bankiem Polskim płatnicy zatrudniający do 100 pracowników i korzystający z aplikacji e-Płatnik na portalu pue.zus.pl mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych on-line bezpośrednio przez stronę pue.zus.pl. Niestety grono płatników, którzy mogą skorzystać z nowego sposobu realizacji płatności składkowych nowej usługi, jest w chwili obecnej ograniczone i obejmuje wyłącznie płatników posiadających konto firmowe w PKO Banku Polskim. Trwają jednak prace nad umożliwieniem korzystania z nowej funkcjonalności płatnikom posiadającym konta w innych bankach.

Jeżeli zatem posiadają Państwo konto w PKO Banku Polskim, mogą Państwo korzystać z funkcji opłacania składek on-line. Należy tylko pamiętać, aby przed dokonaniem operacji na rachunku sprawdzić, czy znajduje się na nim wystarczająca ilość środków.

Aby skorzystać z nowej funkcjonalności, powinni Państwo zalogować się na swoim koncie w aplikacji e-Płatnik, gdzie będą Państwo mieli możliwość utworzenia dokumentu płatniczego. Następnie należy wybrać funkcję wysyłania przelewu – wówczas system dokona przekierowania na stronę logowania do iPKO. Od tego momentu wszelkie czynności odbywają się automatycznie i po dokonaniu autoryzacji transakcji składka ma już status potwierdzonej. Z dokonywanej operacji mogą Państwo zrezygnować w każdym momencie, aż do ostatecznego zlecenia dokonania przelewu.

Po ostatecznym zleceniu przelewu ZUS zostanie powiadomiony o dokonaniu nieodwołalnej operacji i jeszcze przed realnym wpływem środków może uwzględnić fakt wykonania płatności.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama