reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy do wartości udzielonych świadczeń z zfśs można zastosować wyłączenie składkowe

Kiedy do wartości udzielonych świadczeń z zfśs można zastosować wyłączenie składkowe

W naszej firmie funkcjonuje zfśs. Dotychczas świadczenia z zfśs były różnicowane ze względu na sytuację materialno-bytową zatrudnionych. Sytuacja ta była ustalana na podstawie oświadczeń pracowników, które na żądanie pracodawcy musiały być dokumentowane odpowiednimi zaświadczeniami. Pracownicy jednak protestowali przeciwko konieczności składania oświadczeń, dlatego od 1 czerwca br. zmieniono regulamin zfśs. Teraz nasza spółka nadal różnicuje wartość przyznawanych z zfśs świadczeń, ale robi to na podstawie innego kryterium – średnich zarobków zatrudnionej osoby z ostatnich 3 miesięcy. Czy świadczenia przyznane z zfśs na takich zasadach są wyłączone ze składek ZUS?

Nie, świadczenia te nie mogą zostać wyłączone z oskładkowania, gdyż przy ich przyznawaniu nie jest uwzględniana faktyczna sytuacja materialno-bytowa pracowników. Świadczenia przyznawane przez Państwa firmę na nowych zasadach stanowią zatem przychód ze stosunku pracy, który podlega oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód uzyskany ze stosunku pracy, w rozumieniu przepisów podatkowych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej), jaki pracownik otrzymuje w związku z wykonywaniem stosunku pracy. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłków (chociaż od wynagrodzenia chorobowego jest należna składka zdrowotna). Nieoskładkowane są również przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).

Na podstawie tego rozporządzenia z podstawy wymiaru składek są wyłączone m.in. świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego). Oznacza to, że wartość pieniężna świadczeń, które pracownicy uzyskują z zfśs, jest zwolniona ze składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne. Przepisy nie wprowadzają w tym zakresie ograniczenia kwotowego. Nie ma zatem znaczenia, w jakiej wysokości dany pracownik otrzymuje wsparcie z tego funduszu.

Niezbędnym warunkiem, który musi być spełniony, aby wartość tych świadczeń była zwolniona ze składek, jest prawidłowe ich przyznawanie. Musi być ono uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z zfśs (art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331) stwierdzając, że „pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu”. Z kolei w wyroku z 16 września 2009 r. (I UK 121/09, OSNP 2011/9–10/133) Sąd Najwyższy stwierdził, że „pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika (...). Podstawowa zasada dysponowania środkami funduszu została określona w art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Od tej zasady nie ma wyjątków. Nawet regulamin funduszu nie może jej zmienić”.

A zatem zasady przyznawania świadczeń określone w regulaminie zfśs powinny zawsze uwzględniać zastosowanie kryterium socjalnego. Pracodawca nie może w regulaminie ograniczyć kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu, np. wyłączyć z grona osób korzystających z funduszu zatrudnionych na część etatu lub przyznawać świadczeń na podstawie innych kryteriów niż kryterium socjalne (np. przyznawać wszystkim pracownikom świadczeń w jednakowej wysokości czy uzależnić przyznawanie świadczeń od osiągnięcia przez pracownika u danego pracodawcy określonego stażu pracy). Takie działania są niezgodne z przepisami ustawy o zfśs.

WAŻNE!

Świadczenia z zfśs powinny być zawsze przyznawane z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób, które mają je otrzymać.

W Państwa firmie, mimo że pracodawca bada wysokość zarobków pracowników, to jednak takiego przyznawania świadczeń z zfśs nie można uznać za prawidłowe. Przy przyznawaniu świadczeń znaczenie powinna mieć sytuacja danego pracownika w kontekście jego sytuacji rodzinnej. Sprawdzanie tylko i wyłącznie wysokości wynagrodzenia uzyskiwanego u tego pracodawcy może prowadzić do zupełnie nieprawidłowej oceny sytuacji materialno-bytowej pracowników, która spowoduje, że pracownicy, którzy faktycznie są w trudniejszej sytuacji, otrzymają świadczenia w niższej wysokości niż ci, którzy uzyskali wyższe świadczenia (i na odwrót).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama