| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składka na ubezpieczenie wypadkowe wspólników spółki cywilnej

Składka na ubezpieczenie wypadkowe wspólników spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy są płatnikami składek na swoje ubezpieczenia. W sierpniu br. zatrudniliśmy w spółce 12 pracowników na podstawie umowy o pracę (dotychczas nikogo nie zatrudnialiśmy). Obliczona wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe wyniosła dla pracowników 2,26%. Czy każdy ze wspólników powinien przyjąć taką samą stopę procentową przy obliczaniu składki na swoje ubezpieczenie wypadkowe?

RADA
Wspólnicy Państwa spółki nadal powinni opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,80% podstawy jej wymiaru. Nie należy stosować tej samej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której będą naliczane składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników spółki.

UZASADNIENIE
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalona dla Państwa spółki obowiązuje tylko osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia wypadkowego z tytułu stosunku łączącego ich ze spółką, stanowiącego tytuł do tego ubezpieczenia (np. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia). Obowiązywałaby ona również wspólników spółki, gdyby płatnikiem składek na ich ubezpieczenia była spółka, a nie oni sami.

W przypadku Państwa spółki cywilnej istnieje kilku płatników składek – spółka jest płatnikiem za zatrudnionych pracowników, a każdy ze wspólników jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana dla każdego płatnika oddzielnie, dlatego wspólnicy Państwa spółki nie mogą opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej spółkę.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana w zależności od liczby osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu u danego pracodawcy, którą ustala się, biorąc pod uwagę poprzedni rok kalendarzowy.

Jeżeli zakład pracy (płatnik) zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9 ubezpieczonych, wysokość składki na to ubezpieczenie wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla określonych grup działalności.

W obecnym roku składkowym, trwającym od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r., wynosi ona 3,60% podstawy jej wymiaru, więc tacy płatnicy opłacają składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,80% podstawy wymiaru tej składki.

W przypadku płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe zależy od grupy działalności, do której należy konkretny płatnik, i ustala ją ZUS.

Spółka, której jest Pan wspólnikiem, stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe w sierpniu br. W poprzednim roku kalendarzowym nie zgłaszała nikogo do tego ubezpieczenia. W takim przypadku liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu z pierwszego miesiąca, od którego spółka stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Ponieważ tych osób jest więcej niż 9 (12 pracowników), stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe została ustalona według rodzaju działalności, do której należy spółka.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »