Kategorie

Składka na ubezpieczenie wypadkowe wspólników spółki cywilnej

Izabela Lipińska
Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy są płatnikami składek na swoje ubezpieczenia. W sierpniu br. zatrudniliśmy w spółce 12 pracowników na podstawie umowy o pracę (dotychczas nikogo nie zatrudnialiśmy). Obliczona wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe wyniosła dla pracowników 2,26%. Czy każdy ze wspólników powinien przyjąć taką samą stopę procentową przy obliczaniu składki na swoje ubezpieczenie wypadkowe?
RADA
Wspólnicy Państwa spółki nadal powinni opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,80% podstawy jej wymiaru. Nie należy stosować tej samej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której będą naliczane składki na ubezpieczenie wypadkowe pracowników spółki.

UZASADNIENIE
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalona dla Państwa spółki obowiązuje tylko osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia wypadkowego z tytułu stosunku łączącego ich ze spółką, stanowiącego tytuł do tego ubezpieczenia (np. zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia). Obowiązywałaby ona również wspólników spółki, gdyby płatnikiem składek na ich ubezpieczenia była spółka, a nie oni sami.

W przypadku Państwa spółki cywilnej istnieje kilku płatników składek – spółka jest płatnikiem za zatrudnionych pracowników, a każdy ze wspólników jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana dla każdego płatnika oddzielnie, dlatego wspólnicy Państwa spółki nie mogą opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej spółkę.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana w zależności od liczby osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu u danego pracodawcy, którą ustala się, biorąc pod uwagę poprzedni rok kalendarzowy.

Jeżeli zakład pracy (płatnik) zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego maksymalnie 9 ubezpieczonych, wysokość składki na to ubezpieczenie wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla określonych grup działalności.

W obecnym roku składkowym, trwającym od 1 kwietnia 2007 r. do 31 marca 2008 r., wynosi ona 3,60% podstawy jej wymiaru, więc tacy płatnicy opłacają składkę na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,80% podstawy wymiaru tej składki.

W przypadku płatników składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe zależy od grupy działalności, do której należy konkretny płatnik, i ustala ją ZUS.

Spółka, której jest Pan wspólnikiem, stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe w sierpniu br. W poprzednim roku kalendarzowym nie zgłaszała nikogo do tego ubezpieczenia. W takim przypadku liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu z pierwszego miesiąca, od którego spółka stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Ponieważ tych osób jest więcej niż 9 (12 pracowników), stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe została ustalona według rodzaju działalności, do której należy spółka.

W przypadku każdego ze wspólników pełniących funkcję płatnika składek na własne ubezpieczenia należy uznać, że każdy z nich zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego jednego ubezpieczonego – siebie. Ponieważ zgłasza do tego ubezpieczenia mniej niż 9 ubezpieczonych, składkę na ubezpieczenie wypadkowe płaci według zryczałtowanej stopy procentowej składki, tj. w wysokości 1,80% podstawy jej wymiaru.

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości obowiązującej spółkę mogłaby być stosowana wobec wspólników spółki, gdyby zdecydowali się oni (wszyscy lub niektórzy) na to, aby to spółka była płatnikiem składek na ich ubezpieczenia. W tym przypadku w kolejnym roku składkowym byliby brani pod uwagę przy obliczaniu liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego przez spółkę.Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 6, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 8, art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 4 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807),
• art. 28 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?