Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Anna Maciocha 
Anna Maciocha 
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Shutterstock
Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.

Wypłata z PPK - ukończenie 60 lat

Głównym celem oszczędzania w PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Wypłata środków z tego programu następuje zasadniczo po ukończeniu przez uczestnika PPK 60. roku życia. Możliwe jest wycofanie środków wcześniej, ale mamy wówczas do czynienia ze zwrotem, który wiąże się z określonymi pomniejszeniami.

Ukończenie 60 lat nie oznacza obowiązku dokonania wypłaty. Decyzję o rozpoczęciu wypłat, uczestnik może odłożyć w czasie. Należy przy tym pamiętać, że uczestnik, który zdecyduje się na wypłatę środków, nie może kontynuować oszczędzania w PPK – nawet, jeśli nadal jest aktywny zawodowo. Oznacza to, że żadne wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa nie trafią już na rachunek tego uczestnika, choć zgromadzone - i niewypłacone jeszcze - środki w PPK będą wciąż inwestowane.

Uczestnik PPK – bez względu na to, czy wypłaci środki zaraz po skończeniu 60. roku życia, czy później – może skorzystać z trzech wariantów wypłaty: wypłaty jednorazowej, wypłaty w ratach oraz wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego, przy czym dwie pierwsze opcje może połączyć. Każdy z wariantów wypłaty może mieć różne skutki podatkowe, dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Raty czy wypłata jednorazowa - co jest lepsze?

Uczestnik PPK ma możliwość dokonania wypłaty całych swoich oszczędności z rachunku PPK jednorazowo. W takiej sytuacji od 75% wypłacanych środków zapłaci 19% podatek od zysków kapitałowych.

Jeśli uczestnik PPK będzie potrzebował wypłacić część środków jednorazowo, ale chciałby uniknąć zapłaty podatku, ma możliwość skorzystania z opcji mieszanej. Może wypłacić jednorazowo 25% zgromadzonych środków, a pozostałe (75% środków) w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat) – taka wypłata będzie zwolniona z podatku. Podobnie będzie, jeśli – chcąc, aby oszczędności wystarczyły mu na dłużej – zwiększy liczbę rat (np. będzie wypłacał środki nie przez 10, a przez 13 lat). Ze zwolnienia z zapłaty podatku uczestnik będzie mógł skorzystać także przy wypłacie całości zgromadzonych oszczędności w ratach – warunkiem jest, aby było to co najmniej 120 miesięcznych rat.

Decyzja uczestnika PPK, aby zgromadzone środki wypłacić w mniejszej liczbie rat niż 120, będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od zysków kapitałowych (od 75% środków). Gdyby okazało się, że wysokość pierwszej raty będzie mniejsza niż 50 zł, to środki zapisane na rachunku PPK uczestnika zostaną wypłacone mu jednorazowo. W takim przypadku pracownik również będzie zmuszony zapłacić podatek od zysków kapitałowych od 75% środków.

Ważne!

Podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, jest naliczany tylko od wypracowanych zysków.

Świadczenie małżeńskie - jedna wypłata

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje możliwość połączenia oszczędności dwojga uczestników PPK, będących w związku małżeńskim oraz wypłatę tych środków (w co najmniej 120 miesięcznych ratach) jako jednego wspólnego świadczenia. W takim przypadku nie jest pobierany żaden podatek. Ta opcja wypłaty dostępna jest tylko dla małżonków, którzy oszczędzają w tej samej instytucji finansowej.

Po złożeniu przez oboje małżonków oświadczenia, że chcą skorzystać z wypłaty świadczenia małżeńskiego oraz wniosku o wypłatę w tej formie, instytucja finansowa otwiera dla nich wspólny rachunek – tzw. rachunek małżeński. Całość zgromadzonych środków wypłacana jest ratalnie - w co najmniej 120 miesięcznych ratach. W takim przypadku nie ma możliwości wypłaty choćby części zgromadzonych środków jednorazowo. Świadczenie małżeńskie wypłaca się małżonkom wspólnie, do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim. Gdyby jeden z małżonków zmarł, świadczenie małżeńskie wypłaca się drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
59,85 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żorka
  2021-10-29 07:50:56
  Ppk mamy po to aby oszczędzać na przyszłą emeryturę, więc raczej powinniśmy pieniądze wypłacać własne w takim wieku, sama jestem przekonana do takiego oszczędzania, gdyż widzę ze juz dziś mam dużo więcej pieniędzy niż sama wpłaciłam. Nie warto ic wypłacać wcześniej.
  0
 • igor
  2021-11-03 15:31:40
  Wiadomo ze pieniadze z PPK mozna w kazdym momencie wyplacic, no ale w sumie ich celem glownym jest wlasnie wsparcie naszej emerytury i warto do tego czasu je tam zostawic
  0
 • Adam
  2021-11-08 17:33:15
  Dla mnie plus, że są różne możliwości do wyboru jeśli chodzi o wypłaty. Mi do tego jeszcze daleko i właśnie po to się nie wypisałem, żeby na emeryturze tej kaski było więcej.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń specjalistów
Podczas gdy pensje specjalistów rosną w zawrotnym tempie, płace osób na stanowiskach zarządzających pozostają relatywnie niezmienne.
Czy od świadczeń rzeczowych nalicza się wpłaty do PPK?
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wielu pracodawców przekaże swoim pracownikom świadczenia niepieniężne, np. paczki świąteczne. Takie świadczenie nie zawsze będzie spełniało definicję wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Osoby niepełnosprawne - co z ofertami pracy zdalnej?
Czy pracodawcy w stosunku do osób niepełnosprawnych wykorzystują w pełni możliwości pracy zdalnej? Oto wyniki obserwacji ekspertów Manpower.
Umowy o dzieło - jakie statystyki?
Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Grudzień 2021 - godziny pracy, dni wolne
Grudzień 2021 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin. Sprawdź kalendarz grudnia 2021 roku. W tym miesiącu pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę 25 grudnia.
4 sposoby na osiągnięcie dobrostanu w czasie pandemii
Jak osiągnąć dobrostan w czasie pandemii? Oto 4 sposoby pomagające w zachowaniu well-beingu w dobie niepewności.
Nielegalne zatrudnienie - Polski Ład
Nielegalne zatrudnienie - czym jest? W takich przypadkach Polski Ład nakłada całkowitą odpowiedzialność na pracodawcę. Jakie są konsekwencje nielegalnego zatrudnienia?
Utrata zdolności do wykonywania pracy - wypowiedzenie umowy
Utrata zdolności do wykonywania pracy orzeczona przez lekarza medycyny pracy w wyniku badań kontrolnych to przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę. Kiedy pracownik musi przenieść pracownika na inne stanowisko? Co z wynagrodzeniem za czas wypowiedzenia?
Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany
Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r.
Planner kadrowo-płacowy na grudzień 2021 r. zawiera wszystkie obowiązki działu kadr i płac. Jaki jest wymiar czasu pracy w grudniu? Ile wynosi dodatek nocny?
Konkurs "Pracownik Roku" - nabór do końca marca 2022 r.
Rusza konkurs "Pracownik Roku" IV edycja. Nabór trwa od 22 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. Tegoroczne hasło konkursu brzmi: Solidarni w trudnych czasach pandemii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć
Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.
Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]
Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.
Nowe przepisy bhp w czasie pandemii - ocena
Nowe przepisy bhp wprowadzane w czasie pandemii były potrzebne, zrozumiałe i łatwe w interpretacji. Minusem jest to, że pojawiały się zbyt późno. Jak bhp-owcy oceniają nowe regulacje związane z bezpieczeństwem pracy?
4-dniowy tydzień pracy - 3 warianty
4-dniowy tydzień pracy to pomysł na zwiększenie produktywności pracowników i budowanie równowagi między życiem prywatnym i życiem zawodowym. Oto 3 warianty czterodniowego tygodnia pracy. Który wybierają pracownicy?
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne - ważne zmiany 2022
Dobrowolne ubezpieczenia społeczne czekają ważne zmiany od 2022 roku. Jakie skutki będzie miało nieopłacenie składek w terminie?
E-wizyta w ZUS - jakie sprawy?
E-wizyta w ZUS - jakie sprawy można załatwić w ZUS bez wychodzenia z domu? Jak umówić wideorozmowę?
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa
Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.
Praca na czarno i wypłata pod stołem - co zmieni Polski Ład?
Praca na czarno i wypłata pod stołem to procedery, z którymi rząd chce walczyć. Jakie zmiany przewiduje Polski Ład? Co w 2022 r. skontroluje PIP?
7 stycznia 2022 - czy to dzień wolny od pracy?
7 stycznia 2022 roku - czy to dzień wolny od pracy? Dnia 6 stycznia (czwartek) wypada Święto Trzech Króli i mamy wolne. Czy piątek jest również wolny?
Służba bhp - praca i zarobki w czasie pandemii
Służba bhp w czasie pandemii ma dużo więcej pracy. Czy dodatkowe obowiązki bhp-owców wpłynęły na ich zarobki? Ile w 2021 roku zarabia służba bhp?
Pomysły na prezenty dla pracowników
Prezenty dla pracowników na święta mogą być bardzo różne, ale powinny być dopasowane do potrzeb załogi. Oto pomysły na upominki od pracodawcy.
Łatwiej o zwolnienie z powodu długotrwałych chorób od 2022 r.
Zwolnienie pracownika z powodu długotrwałych chorób będzie łatwiejsze od 2022 r. To konsekwencja zmian w liczeniu okresów zasiłkowych.
Zawód pilot samolotu [WYWIAD]
Zawód pilot samolotu to często praca marzeń. Jak zostać pilotem? Jakie są nastroje w lotnictwie w czasie pandemii? Jak reguluje się czas pracy i zarobki pilota? Co jest najważniejsze, a co najpiękniejsze w pracy pilota? Na te i inne pytania odpowiada doświadczony pilot i prezes Grupy Bartolini Air - Bartłomiej Walas.
Praca dla par z Ukrainy - logistyka
Praca dla par z Ukrainy znajdzie się w polskiej logistyce. Przed Świętami Bożego Narodzenia rekrutacje są wzmożone. Powstają oferty dla ukraińskich duetów.