Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypłata z PPK po 60. roku życia

Ekspert PFR Portal PPK
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Wypłata środków z PPK po ukończeniu 60. roku życia - jakie 3 sposoby?
Shutterstock
Wypłata środków z PPK - po ukończeniu 60. roku życia uczestnik PPK może wypłacić środki zgromadzone na rachunku PPK bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych (jeżeli spełni wymagania określone w przepisach). Moment wypłaty i sposób jej dokonania zależy wyłącznie od woli uczestnika.

Wypłata z PPK - ukończenie 60 lat

Głównym celem oszczędzania w PPK jest gromadzenie środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Wypłata środków z tego programu następuje zasadniczo po ukończeniu przez uczestnika PPK 60. roku życia. Możliwe jest wycofanie środków wcześniej, ale mamy wówczas do czynienia ze zwrotem, który wiąże się z określonymi pomniejszeniami.

Ukończenie 60 lat nie oznacza obowiązku dokonania wypłaty. Decyzję o rozpoczęciu wypłat, uczestnik może odłożyć w czasie. Należy przy tym pamiętać, że uczestnik, który zdecyduje się na wypłatę środków, nie może kontynuować oszczędzania w PPK – nawet, jeśli nadal jest aktywny zawodowo. Oznacza to, że żadne wpłaty do PPK ani dopłaty od państwa nie trafią już na rachunek tego uczestnika, choć zgromadzone - i niewypłacone jeszcze - środki w PPK będą wciąż inwestowane.

Uczestnik PPK – bez względu na to, czy wypłaci środki zaraz po skończeniu 60. roku życia, czy później – może skorzystać z trzech wariantów wypłaty: wypłaty jednorazowej, wypłaty w ratach oraz wypłaty w formie świadczenia małżeńskiego, przy czym dwie pierwsze opcje może połączyć. Każdy z wariantów wypłaty może mieć różne skutki podatkowe, dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Raty czy wypłata jednorazowa - co jest lepsze?

Uczestnik PPK ma możliwość dokonania wypłaty całych swoich oszczędności z rachunku PPK jednorazowo. W takiej sytuacji od 75% wypłacanych środków zapłaci 19% podatek od zysków kapitałowych.

Jeśli uczestnik PPK będzie potrzebował wypłacić część środków jednorazowo, ale chciałby uniknąć zapłaty podatku, ma możliwość skorzystania z opcji mieszanej. Może wypłacić jednorazowo 25% zgromadzonych środków, a pozostałe (75% środków) w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat) – taka wypłata będzie zwolniona z podatku. Podobnie będzie, jeśli – chcąc, aby oszczędności wystarczyły mu na dłużej – zwiększy liczbę rat (np. będzie wypłacał środki nie przez 10, a przez 13 lat). Ze zwolnienia z zapłaty podatku uczestnik będzie mógł skorzystać także przy wypłacie całości zgromadzonych oszczędności w ratach – warunkiem jest, aby było to co najmniej 120 miesięcznych rat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja uczestnika PPK, aby zgromadzone środki wypłacić w mniejszej liczbie rat niż 120, będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku od zysków kapitałowych (od 75% środków). Gdyby okazało się, że wysokość pierwszej raty będzie mniejsza niż 50 zł, to środki zapisane na rachunku PPK uczestnika zostaną wypłacone mu jednorazowo. W takim przypadku pracownik również będzie zmuszony zapłacić podatek od zysków kapitałowych od 75% środków.

Ważne!

Podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, jest naliczany tylko od wypracowanych zysków.

Świadczenie małżeńskie - jedna wypłata

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje możliwość połączenia oszczędności dwojga uczestników PPK, będących w związku małżeńskim oraz wypłatę tych środków (w co najmniej 120 miesięcznych ratach) jako jednego wspólnego świadczenia. W takim przypadku nie jest pobierany żaden podatek. Ta opcja wypłaty dostępna jest tylko dla małżonków, którzy oszczędzają w tej samej instytucji finansowej.

Po złożeniu przez oboje małżonków oświadczenia, że chcą skorzystać z wypłaty świadczenia małżeńskiego oraz wniosku o wypłatę w tej formie, instytucja finansowa otwiera dla nich wspólny rachunek – tzw. rachunek małżeński. Całość zgromadzonych środków wypłacana jest ratalnie - w co najmniej 120 miesięcznych ratach. W takim przypadku nie ma możliwości wypłaty choćby części zgromadzonych środków jednorazowo. Świadczenie małżeńskie wypłaca się małżonkom wspólnie, do wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku małżeńskim. Gdyby jeden z małżonków zmarł, świadczenie małżeńskie wypłaca się drugiemu małżonkowi w dotychczasowej wysokości, do wyczerpania środków zapisanych na rachunku małżeńskim.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Żorka
  2021-10-29 07:50:56
  Ppk mamy po to aby oszczędzać na przyszłą emeryturę, więc raczej powinniśmy pieniądze wypłacać własne w takim wieku, sama jestem przekonana do takiego oszczędzania, gdyż widzę ze juz dziś mam dużo więcej pieniędzy niż sama wpłaciłam. Nie warto ic wypłacać wcześniej.
  4
 • Gama
  2022-05-29 17:18:00
  Dla mnie to wszystko jest bardzo dziwne . Pracodawca (Sfera Budżetowa ) co miesiąc dopłaca mi 1,5% z budżetu państwa po to, by te pieniądze były zainwestowane ze stratą na gieldzie. Co prawda finalnie ja jestem do przodu, ale składają się na to wszyscy podatnicy
  0
 • emeryt
  2022-08-23 18:50:44
  Tak się składa, że zysk na koncie mam na minusie tzn. mam mniej niż wpłaciłem ja z pracodawcą łącznie. Rozumiem, że podatku nie zapłacę.
  1
 • igor
  2021-11-03 15:31:40
  Wiadomo ze pieniadze z PPK mozna w kazdym momencie wyplacic, no ale w sumie ich celem glownym jest wlasnie wsparcie naszej emerytury i warto do tego czasu je tam zostawic
  3
 • Adam
  2021-11-08 17:33:15
  Dla mnie plus, że są różne możliwości do wyboru jeśli chodzi o wypłaty. Mi do tego jeszcze daleko i właśnie po to się nie wypisałem, żeby na emeryturze tej kaski było więcej.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można ujawnić wysokość wynagrodzenia pracownika?

Wielu zastanawia się czy pracodawca może ujawnić wynagrodzenie pracownika? Czy informacja o zarobkach jest informacją poufną i czy dane o wynagrodzeniu mieszczą się w kategorii danych osobowych? Czy wynagrodzenie pracownika jest jego dobrem osobistym?

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Polacy kupują coraz mniej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 5%. W porównaniu ze styczniem br. spadła o 3,6% - podał GUS.

Gorsza pozycja kobiet na rynku pracy

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy w porównaniu z mężczyznami. Kobiety są mniej aktywne zawodowo, mniej zarabiają i często dotyka je dezaktywizacja.

Bezrobocie stoi w miejscu

Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał GUS.

Niedziela handlowa – kwiecień 2023

W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Dłuższy wiek emerytalny we Francji – jakie zmiany?

We Francji szykuje się duża reforma emerytalna. Społeczeństwo nie jest zadowolone z propozycji podwyższenia wieku emerytalnego – trwają protesty i zamieszki. Ile będzie wynosił wiek emerytalny we Francji po reformie? Czym spowodowane jest podwyższenie wieku emerytalnego?

Okazjonalna praca zdalna – wygląda na bubel. Rząd naprawi

Nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz ustanowiła nowość w postaci pracy zdalnej okazjonalnej. Ta druga konstrukcja budzi wątpliwości w kwestiach zasadniczych. W lutym rząd chciał rozjaśnić odpowiedzią na interpelację, a obecnie planuje naprawiać błędy „kuchennymi drzwiami” w drodze rozporządzenia.

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Okazjonalna praca zdalna przy zatrudnieniu na część etatu. Co mówi prawo?

Zatrudniamy pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z tym będą im przysługiwały 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej, czy też wymiar pracy okazjonalnej należy ustalać proporcjonalnie do ich etatu?

„Z” jak zmiana – o tym, jak pokolenie Z odmienia rynek pracy

63,05 proc. Polaków w wieku 18-24 uważa, że wypłata jest dla nich najmniej istotna w pracy – wynika z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jakie jest tak naprawdę pokolenie Z, budzące na rynku pracy tak wiele kontrowersji? Są to osoby, którym nie zależy już na etatach jak ich starszym kolegom. Wolą work-life balance od wysokich stanowisk i spokój po pracy od podwyżek.

17 proc. Polaków zdecydowało się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia

Co szósty Polak (17 proc.) podjął dodatkowe zatrudnienia, a 9 proc. respondentów zdecydowało się zmienić dotychczasową pracę na lepiej płatną - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania". Jak dodano, 21 proc. badanych starało się o podwyżkę, 13 proc. z nich ją uzyskało.

Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu

Kodeks pracy - dodatkowy urlop. Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy uregulowała pracę zdalną oraz rozszerzyła wymiar kilku rodzajów urlopu. Niektóre z nowych regulacji mogą być nazwane „urlopem” jedynie umownie jednak również dają możliwości dodatkowych dni wolnych.

Indywidualny Plan Działania bezrobotnego

Czym jest Indywidualny Plan Działania bezrobotnego lub poszukującego pracy i do czego służy? Sprawdź!

Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.