REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe

PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe/fot. shutterstock
PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze z PPK będzie można wypłacić przed 60. rokiem życia bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich.

Pracownicze Plany Kapitałowe to nie tylko bezpieczny i opłacalny sposób odkładania na cele emerytalne. To również źródło środków finansowych, z których można skorzystać, by spełnić marzenie o własnym mieszkaniu lub opłacić leczenie swoje lub swoich najbliższych.

Autopromocja

Ideą powstania PPK jest stworzenie Polakom możliwości zaoszczędzenia dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Dlatego w programie promuje się tych, którzy wstrzymają się z wypłatą do 60. urodzin. Pieniądze można oczywiście podjąć wcześniej, jednak wówczas trzeba będzie zapłacić od nich podatek oraz kwota zostanie pomniejszona m.in. o wpłaty ze strony państwa.

Ciężkie zachorowanie

Jednak w programie zadbano też, by pracownicy mogli wcześniej skorzystać ze zgromadzonych środków bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich członków rodziny – męża, żony i dziecka. Wówczas można podjąć z konta bezzwrotnie 25 proc. zgromadzonej kwoty.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników

Przepisy do ustawy określają, jakich ciężkich schorzeń dotyczy ten zapis. U osoby dorosłej są to m.in. amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, udar mózgu lub zawał serca. W przypadku dziecka wymienia się np. padaczkę, gorączkę reumatyczną, nabytą przewlekłą chorobę serca, porażenie (paraliż).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do wypłaty konieczne jest zaświadczenie lekarskie W przepisach termin ten jest szeroko zdefiniowany. I tak do poważnej choroby zaliczana jest amputacja, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowordzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, HIV, udar mózgu i na przykład utrata wzroku lub słuchu. Oczywiście, aby dokonać takiej wypłaty niezbędne jest złożenie wniosku do instytucji finansowej prowadzącej PPK wraz zaświadczeniami lekarskimi, w tym orzeczenie lekarza orzecznika, komisji lekarskiej ZUS lub zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające wystąpienie poważnego zachorowania.

Cele mieszkalne

Kolejna możliwość wczesnego skorzystania z oszczędności w PPK bez utraty składek i konieczności płacenia podatku przewidziana jest dla osób do 45 życia, które chcą przeznaczyć je na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego, kupno domu lub mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz na ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.

W takiej sytuacji można wypłacić nawet 100 proc. środków. Jednak trzeba je zwrócić po 15 latach. Takiej wypłaty można dokonać tylko raz i do jej dokonania niezbędna jest umowa z instytucją finansową, prowadzącą rachunek PPK. Wniosek o jej zawarcie pracownik składa za pośrednictwem pracodawcy lub bezpośrednio w instytucji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA