reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura mieszana w 2014 roku

Emerytura mieszana w 2014 roku

Osoby, które wiek emerytalny osiągnęły w 2014 r. również będą mogły skorzystać z tzw. emerytury mieszanej, czyli obliczanej częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Zgodnie z art. 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury w tzw. mieszanej wysokości przysługuje osobom, które nie były członkami otwartego funduszu emerytalnego lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS) oraz ubezpieczonym, którzy nie pobrali emerytury, choćby za 1 miesiąc, na podstawie przepisów o tzw. wcześniejszych emeryturach.

Wysokość emerytury obliczana jest częściowo na podstawie zasad określonych w art. 53 ustawy emerytalnej (stare zasady), a częściowo na podstawie zasad „nowych”, które określa art. 26 ustawy.

W przypadku osób, które wiek emerytalny osiągnęły w 2014 r. wysokość emerytury wynosi 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz 80% emerytury obliczonej na podstawie art. 26.

Zobacz również: Dokumenty wymagane do ustalenia wysokości emerytury

Staż składkowy i nieskładkowy, który muszą udowodnić kobiety osiągające wiek emerytalny w 2014 r., aby uzyskać co najmniej najniższą emeryturę wynosi 21 lat. W przeciwnym przypadku emerytura obliczona według mieszanych zasad może być niższa od minimalnej.

Wysokość najniższej emerytury od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. wynosi 831,15 zł.

Termin złożenia wniosku o emeryturę może mieć pewien wpływ na jej wysokość. Wynika to ze zmienności kwoty bazowej niezbędnej do wyliczenia emerytury według zasad starych oraz średniego dalszego trwania życia, przez które ZUS dzieli świadczenie dla ustalenia jej wysokości według zasad nowych.

Polecamy: Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama