reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura częściowa dla pracownika

Emerytura częściowa dla pracownika

Zatrudniamy pracownika urodzonego we wrześniu 1949 r. Zamierzał on przejść na emeryturę po ukończeniu 65 lat we wrześniu 2014 r. Jednak w związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2013 r. nowych przepisów, wiek, w którym będzie mógł uzyskać to świadczenie, wyniesie 65 lat i 7 miesięcy. Słyszeliśmy, że dla osób, które będą miały wydłużony wiek emerytalny, zostały przewidziane emerytury częściowe. W jakim wieku będzie można uzyskać to świadczenie i czy z tej możliwości może skorzystać również nasz pracownik?

Możliwość uzyskania tzw. emerytury częściowej jeszcze przed ukończeniem wydłużonego wieku emerytalnego przewiduje nowelizacja ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw. Świadczenie to będzie mogło być przyznane pod warunkiem osiągnięcia wieku wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego odpowiednio co najmniej 35 i 40 lat.

Ze względu na to, że podwyższony wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w I kwartale 1959 r. wyniesie 62 lata i 1 miesiąc – kobiety urodzone w tym kwartale jako pierwsze będą mogły ubiegać się o emeryturę częściową, po ukończeniu 62 lat w I kwartale 2021 r. Znacznie wcześniej świadczenie to będą mogli uzyskać pierwsi mężczyźni. Podwyższony wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w I kwartale 1949 r. wyniesie 65 lat i 5 miesięcy, stąd już po ukończeniu wieku 65 lat w okresie od stycznia do marca 2014 r. będą oni mogli uzyskać prawo do emerytury częściowej.

Przy ustalaniu stażu ubezpieczeniowego wymaganego do przyznania emerytury częściowej (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) ZUS będzie uwzględniał przede wszystkim okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w art. 6 i 7 ustawy emerytalnej. Okresy nieskładkowe nie będą mogły przekraczać 1/3 uwzględnionych okresów składkowych.

Jeśli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od wymaganych 35 i 40 lat, ZUS uwzględni również wymienione w art. 10 ustawy emerytalnej tzw. okresy rolne, które nie zostały zaliczone przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej.

W praktyce emerytura częściowa będzie przysługiwała:

  • kobietom urodzonym po 31 grudnia 1958 r. (dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 1 miesiąc),
  • wszystkim mężczyznom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. (dla nich podwyższony wiek emerytalny zawsze będzie wyższy niż 65 lat).

Obliczając emeryturę częściową, ZUS ustali w pierwszej kolejności wysokość pełnej emerytury. Wysokość emerytury częściowej będzie wynosiła 50% obliczonego świadczenia i nie będzie objęta gwarancją najniższej emerytury.

Emerytura częściowa będzie mogła być wypłacana przez ZUS bez względu na kontynuowanie przez osobę uprawnioną zatrudnienia z dotychczasowym pracodawcą. Nowelizacja z 11 maja 2012 r. przewiduje również możliwość wypłaty emerytury częściowej bez względu na wysokość przychodu z działalności zarobkowej uzyskiwanego przez osobę uprawnioną. Oznacza to, że nawet jeśli przychód ten przekroczy niższy lub wyższy próg zarobkowy (70% lub 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale), emerytura częściowa nie będzie podlegała zmniejszeniu lub zawieszeniu.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama