REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1.780,96 zł brutto - wypłata już w kwietniu. Ile jest 13 emerytury na rękę?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
1.780,96 zł brutto - wypłata już w kwietniu. Ile jest 13 emerytury na rękę?
Dodatkowe świadczenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy wypłata trzynastki? Ile wynosi trzynastka w 2024? Ile netto trzynastki? Komu przysługuje dodatkowe roczne świadczenie? Poniżej szczegóły co do przyznawania i wypłaty trzynastek.
rozwiń >

Trzynasta emerytura - dodatkowe roczne świadczenie pieniężne już w kwietniu 2024

W 2024 r. również wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie. tzw. 13-tka. Świadczenie to przeznaczone jest dla emerytów i rencistów. Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 13-stka będzie wypłacana już w kwietniu 2024 r. Wraz z emeryturą lub rentą, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

Czy każdy otrzyma tyle samo 13.?

W 2024 r., tak jak i rok temu, w 2023 trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości. Wysokość pobieranej emerytury czy renty nie ma więc znaczenia, każdy uprawniony otrzymuje świadczenie w takiej samej wysokości.

Ile wynosi 13. emerytura 2024 netto?

Trzynasta emerytura jest przyznawana w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1.780,96 zł brutto, co daje netto: 1620,67 zł

Kiedy wypłata trzynastki?

Najistotniejsze jest to, że do końca kwietnia, tj. do 30 kwietnia 2024 r. wszystkie uprawnione osoby do dodatkowego świadczenia - otrzymają je. Jak podaje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski: trzynaste emerytury w 2024 roku będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują: 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia każdego miesiąca. "Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym". Co ważne, osoby, które świadczenia z ZUS czy KRUS pobierają np. w terminach: 1, 6 i 20 kwietnia – otrzymają je o odpowiednim wyprzedzeniem, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

Co jest potrącane od 13-stki?

Dodatkowe świadczenie roczne dla emerytów i rencistów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jest od niego odprowadzana składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Poza powyższymi z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane żadne inne potrącenia i egzekucje.

Kto jest uprawniony do 13-stki?

Ważne
Prawo do dodatkowego świadczenia mają osoby, które na dzień 31 marca 2024 r. są uprawnione do:
 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,

 • rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,

 • renty szkoleniowej,

 • renty socjalnej,

 • renty rodzinnej,

 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,

 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,

 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Kto nie ma prawa do 13-stki?

Do trzynastki nie mają np. prawa osoby u których prawo do świadczeń było zawieszone na dzień 31 marca 2024 r.

Czy trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać 13-stkę?

Nie, aby otrzymać trzynastą emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu.

Decyzja waloryzacyjna + decyzja o trzynastce

Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Razem z tą decyzją zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2024 r. (czyli tzw. decyzja waloryzacyjna).

Czy osoba, która ma prawo do kilku świadczeń dostanie dwie 13-stki?

Nie, osobie, która ma prawo do kilku świadczeń, przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które zostanie wypłacone przez właściwy organ emerytalno-rentowy. 

Kto wypłaci 13-stkę KRUS czy ZUS?

Osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, dodatkowe świadczenie pieniężne wypłaci KRUS. Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe świadczenie pieniężne w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do renty na dzień 31 marca 2024 r., z wyłączeniem osób uprawnionych jednocześnie do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Ważne

Ustawa z 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2022 r.  poz. 2575 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA