REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury stażowe - trwają prace w Sejmie RP. Koszt tego rozwiązania to ok. 14,5 mld zł rocznie

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Emerytury stażowe - trwają prace w Sejmie RP. Koszt tego rozwiązania to ok. 14,5 mld zł rocznie
Emerytury stażowe - trwają prace w Sejmie RP. Koszt tego rozwiązania to ok. 14,5 mld zł rocznie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na dzień 8 lutego 2024 r. przypadają prace Sejmu RP nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej. Chodzi o możliwości przejścia na emeryturę stażową urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, pod warunkiem, że przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura obliczona w formule zdefiniowanej składki będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.

Emerytury stażowe - trwają prace w Sejmie RP

Procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia emerytury stażowej (dalej jako: projekt). Co ma się zmienić? Generalnie założenie jest takie, żeby była możliwość przejścia na emeryturę stażową urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, pod warunkiem, że przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura obliczona w formule zdefiniowanej składki będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.

Autopromocja

Osoby mające długi staż pracy czują się pokrzywdzone, bo nie mogą przejść na emeryturę

W społeczeństwie istnieje poczucie pokrzywdzenia wśród grupy osób, które mają bardzo długi staż ubezpieczeniowy (np. 35 czy 40 lat), jednak pomimo tego, nie mogą przejść na emeryturę. Dlaczego? Ponieważ nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego i nie mogą jeszcze nabyć prawa do emerytury. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Trzeba pamiętać więc, że w obowiązującym stanie prawnym ani w systemie ubezpieczeń społecznych, ani w ubezpieczeniu społecznym rolników nie istnieje generalna możliwość nabycia prawa do emerytury bez osiągnięcia wieku emerytalnego. 

Przykład
35 LAT PRACY ALE PRZED 60-TKĄ

 Zatem jeżeli np. kobieta pracuje od 20 roku życia, przez 35 kolejnych lat i ma pełne okresy składkowe, to nie może generalnie przejść na emeryturę, ponieważ ma wówczas 55 lat a nie 60 jak wymaga tego powszechny wiek emerytalny dla kobiet. Często zdarza się tak, że takie osoby mają dłuższy staż ubezpieczeniowy niż staż osób, które nabywają prawo do emerytury z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego.

Czym jest emerytura stażowa?

Przepisy dotyczące emerytury stażowej mają być wprowadzone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, 1429, 1672). Ma być dodany art. 24b w brzmieniu: „Art. 24b. 1. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., którzy mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, przysługuje emerytura przed osiągnięciem wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1, (emerytura stażowa), o ile emerytura przysługująca z Funduszu obliczona na podstawie art. 26 ust. 1–5, jest równa lub wyższa od kwoty, o której mowa w art. 85 ust. 2.".

Ważne
Legislacyjny haczyk - możesz skorzystać z emerytury stażowej jeśli nie należysz do OFE albo przekażesz środki

Emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.

W razie zbiegu prawa do emerytury lub renty z prawem do emerytury rolniczej, uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie.

Kiedy wchodzą emerytury stażowe?

Zgodnie z projektem ustawy, ma one wejść w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

UZASADNIENIE

 

1. Cel i potrzeba wydania ustawy oraz rzeczywisty stan w dziedzinie, która ma być unormowana

 

W polskim społeczeństwie dużym poparciem cieszy się możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego pod warunkiem przebycia odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Jak pokazują badania, takie rozwiązanie popiera 76% badanych, przeciwko niemu opowiada się 14% respondentów, a jedynie 11% nie ma ten temat zdania. Co należy podkreślić, wyniki te są zbliżone we wszystkich grupach, w tym wyróżnionych ze względu na płeć, wiek, preferencje polityczne czy poziom wiedzy o systemie emerytalnym i jego ocenę (zob. Przyszłość systemu emerytalnego i sprawiedliwe rozwiązania. Raport z badań, IBRIS na zamówienie Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, Warszawa 2022). Rozwiązania te popierane są również przez związki zawodowe, w tym największą centralę związkową – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Ten stan rzeczy pozwala zidentyfikować problem brak społecznej akceptacji dla warunkowania nabycia prawa do emerytury wyłącznie osiągnięciem wieku emerytalnego, a nie – alternatywnie – przebyciem długiego stażu ubezpieczeniowego. W ocenie społeczeństwa zdarzenia te powinny mieć takie samo znaczenie przy nabyciu prawa do emerytury. Rozwiązaniu tego problemu służy projektowana ustawa. W ocenie projektodawców podstawową wartością przy kształtowaniu systemu emerytalnego jest bowiem zgodność jego podstawowych założeń ze społecznym poczuciem sprawiedliwości. 

Jakie koszty z budżetu państwa na emerytury stażowe?

Szacuje się, że na skutek wejścia w życie przepisów o emeryturach stażowych nastąpi wzrost wydatków po stronie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy jednoczesnym spadku wpływów do tych funduszy, które pochodzą ze składek. Można ostrożnie szacować, że wejście w życie projektu spowoduje zwiększenie kosztów po stronie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o ok. 13 mld zł rocznie, a po stronie Funduszu Emerytalno-Rentowego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – o ok. 1,5 mld zł. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(20)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daro1965
  2024-02-08 11:47:36
  Każdy odłożył, ze składek przez 35, 40 lat na swoją emeryturę. Nikt tu nie chce pieniędzy z budżetu tylko swoje pieniądze. Są grupy uprzywilejowane, które nie odprowadzają składek (służby mundurowe wszelkiej maści) i nikt nie krzyczy,że budżet płaci. Trochę powagi!
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Przyszły Emeryt
  2024-02-08 11:23:39
  PIS oraz Prezydent przez 8 lat zwodził wyborców i nie wprowadził emerytur stażowych . Mam wielką nadzieję że obecny rząd wprowadzi emerytury stażowe od 01.Lipca 2024 . Mam 46 lat ciągłego stażu pracy i jestem już zmęczony i schorowany ale nie mam jeszcze wieku emerytalnego(65 lat) - chętnie bym skorzystał z emerytury stażowej.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Andrzej
  2024-02-08 15:24:52
  co???? moje pieniądze zgromadzone na rachunku OFE żeby przejść na emeryturę stażową to mam mam przekazać na dochody budżetu państwa !!!!!! skandal !!!!!!!Na dochody budżetu państwa to przekażcie swoje diety poselskie wypłacane z naszych podatków, dotacje z budżetu państwa na działalność waszych partyjek wróćcie do budżetu państwa, bo nie wiem czego podatnik ma się składać na nierobów partyjnych od prawa do lewa , pensje waszych kolesi ze spółek skarbu państwa wróćcie jako dochody budżetu państwa !!!!!!!!Od prawa do lewa żyjecie na koszt podatnika i nawet nie potraficie uszanowac jego trudu, ciezkiej pracy
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • oko
  2024-02-08 16:09:16
  Zagrywka ile to będzie kosztować to stara sztuczka by zniechęcić ludzi do tego niewygodnego tematu i zawsze się znajdą pseudofachowcy co nigdy nie pracowali fizycznie. Przecież chodzi o wybór czy idziesz na taką emeryturę czy pracujesz dalej tak trudno to zrozumieć. Z miła chęcią poczytałbym co sądzą osoby na ten temat co te ponad 40 lat przepracowały a najwięcej do gadki mają zawsze ci co mają tyle stażu pracy co oranżada ważności. pozdr....
  0
 • merol
  2024-02-08 14:59:43
  oczywiście ile to kosztuje a ile kosztuje nas utrzymanie kraju na u
  0
 • olo
  2024-02-09 11:08:24
  według mnie skoro rzad chwali sie ze po 25latach męzczyzn daje 17782zł emeryture minimalną to po 40latach analogicznie minimalna powinna wyniesc 3200zł brutto wiec jak to demokracja iz jedne po 25laatch ma 1782zł drugi po 40latach składek to samo to chore a nie demokratyczne prosimy o dopisanie 3200zł jako minimalna po 40latach składek
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • wojtek
  2024-02-09 11:02:18
  najgorsze ze idąc na stażową nie będzie można np dorabjając do emerytury po roku czy dwóch ponownie przeliczyc emerytury aby wzrosła trzeba ukrywac wiec przychody i dorabjac na lewo bez płacenia podatków gdyż nie ważne ile byś wpłacił do kasy państwa nie dostaniesz z tego złotówki według mnie to chore zmusza ludzi do oszukiwania i niepłacenia składek a zmusza do odkładania kasy w skarpete na starosć
  2
 • piotrrrrrr
  2024-02-09 18:13:22
  trzeba ten projekt poprawic bo jak sie maja 1782zł dla rolnika który płacił grosze prezz 40 lat do kowalskiego który płacił normalne składki i ma zgromadzone np 600 000zł i tez ma miec 1782zł to chore minimalna powinna być zgodna w analogi na poziomie conajmniej 3200zł brutto aby było sprawiedliwe po drugie dlaczego nie bedzie można przeliczyc po roku czy dwóch latach np jak sie dorabiac będzie i bedzie przesłanka nieładnie chcą ludzi oszukac gdzie to sprawiedliwosc i demokracja prosimy o dopiski w projekcie obywatelskim aby to poprawiono
  3
 • piotrrrrrr
  2024-02-09 18:08:01
  kilka poprawek powinno być pierwsza jak to możliwe ze rolnik płaciwszy grosze w stosunku do kogos na pełnym etecie i mającym np 600 000.zł na koncie maja miec minimalna 1782zł emeryture to chore ktos po 40 latach składek powinien analogicznie miec co najmniej 3200zł minimalną a nie proponowana taką sama 1782zł i dlaczego emerytu stażowy który mógłby dorobic co nieco nie bedzie mógł miec ponownie przeliczonej emerytury aby miec wyższą to uczy aby jak ktos dorabja aby robic to na czarno bo po co płacic podatki i państwo nie odda nawet złotówki kto tak głupio myśli prośimy o zmiany tego i wyeliminowanie patologi aby było demokratycznie i sprawiedliwie godna stażowe można raz w roku przeliczyc emeryture jak sie pracowało i nie 1782żł tak jak rolnikom tylko minimum 3200brutto
  2
 • 64+
  2024-02-09 06:49:20
  Czy pieniądze z ofe które przekazano do zus na subkonto też trzeba oddać
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

REKLAMA

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

REKLAMA