| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. otrzymują corocznie z ZUS informację o stanie konta ubezpieczonego. W przypadku rozbieżności danych zawartych w tym dokumencie powinny wystąpić z odpowiednią reklamacją do płatnika składek lub do właściwej jednostki ZUS.

Osoby, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (lub też nie przystąpiły do OFE, ale mają taki obowiązek), muszą brać pod uwagę, że w ich przypadku wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne wynikająca z dokumentu ZUS RMUA lub z dokumentu rozliczeniowego nie będzie się pokrywała z kwotą składek na ubezpieczenie emerytalne wykazaną w informacji. W przypadku tych osób część składki na ubezpieczenie emerytalne, wynosząca 7,3% podstawy jej wymiaru, odprowadzana jest do OFE. Na koncie w ZUS powinna się więc znaleźć składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 12,22% podstawy jej wymiaru (a nie w pełnej wysokości 19,52% podstawy jej wymiaru, jak ma to miejsce w przypadku osób, które nie miały obowiązku przystąpienia do OFE).

Składki z poprzednich lat

Informacja o stanie konta wysyłana ubezpieczonym w danym roku kalendarzowym pokazuje również ogólną kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego na 31 grudnia roku poprzedzającego rok, za który jest przekazywana. W przypadku informacji wysyłanej w 2010 r. za 2009 r. chodzi o składki zewidencjonowane w latach 1999–2008 z uwzględnieniem wszystkich ich dotychczasowych waloryzacji. Należy podkreślić, że podobnie jak w przypadku składek na ubezpieczenie emerytalne za ostatnie 12 miesięcy kalendarzowych wykazana kwota nie uwzględnia składek podlegających przekazaniu do OFE.

Ubezpieczony może sprawdzić, czy kwota składek na ubezpieczenie emerytalne za wszystkie poprzednie lata jest prawidłowa (i została prawidłowo zwaloryzowana), sumując cząstkowe kwoty z poprzednich lat (wynikające z otrzymanych w poszczególnych latach informacji) i mnożąc kwoty uzyskiwane za kolejne lata kalendarzowe przez odpowiedni wskaźnik waloryzacji (szczegółowy sposób przeprowadzenia waloryzacji zamieszczony jest na www.mojaemerytura.zus.pl).

W informacji o stanie konta podawana jest również wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego, jeśli osoba ubezpieczona ma ustalony taki kapitał decyzją ZUS. W takim przypadku można również sprawdzić, czy został on prawidłowo zwaloryzowany, mnożąc kwotę ustaloną w tej decyzji przez kolejne wskaźniki waloryzacji.

Gdy kwoty są nieprawidłowe

W przypadku gdy po sprawdzeniu okaże się, że na koncie w ZUS nie zostały zewidencjonowane wszystkie (odpowiednio należne lub wpłacone) składki na ubezpieczenie emerytalne lub zostały zewidencjonowane w niewłaściwej wysokości, ubezpieczony powinien podjąć określone działania. Jeśli nie opłaca składek za siebie, powinien zwrócić się do swojego płatnika o sprostowanie danych przekazanych do ZUS w dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi lub o przekazanie brakujących dokumentów. Jeśli płatnik składek nie uwzględnił tego wniosku oraz gdy już nim nie dysponuje, osoba ubezpieczona powinna zwrócić się z reklamacją do ZUS, składając wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego (najlepiej na formularzu ZUS ZRU, który można otrzymać w każdej placówce ZUS lub wydrukować ze strony internetowej ZUS). Z taką reklamacją powinien również wystąpić ubezpieczony będący płatnikiem składek za siebie, który stwierdził nieprawidłowości w zewidencjonowanych składkach. Złożenie reklamacji konieczne jest również wtedy, gdy ubezpieczonemu nie zgadza się kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego wykazanego w przesłanej informacji.

Podstawa prawna:

  • art. 50 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »