reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. I UK 173/04

Wyrok SN z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. I UK 173/04

Wniosek osoby korzystającej z prawa do renty rodzinnej o wypłatę renty wyjątkowej przez okres 1 roku do momentu ukończenia studiów powinien być przez organ rentowy niezwłocznie przekazany Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie jako organowi właściwemu do jego załatwienia (art. 83 i 124 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm. w związku z art. 65 k.p.a.).

Równocześnie, w kontekście rozpoznawanej sprawy zasługuje na podkreślenie i to, że jakkolwiek wskutek zbiegu szczególnych okoliczności wnioskodawczyni formalnie nie spełniała wymaganych ustawą warunków do uzyskania prawa do „przedłużenia do prawa do renty rodzinnej do zakończenia ostatniego roku studiów" (art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS), to jednak te same okoliczności wskazywały na to, że w sytuacji, w jakiej się znalazła, zaistniały warunki uzasadniające wystąpienie w danym wypadku w trybie art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z FUS z wnioskiem o przyznanie jej stosownego świadczenia w drodze wyjątku. Nota bene, taki właśnie wniosek „o wypłatę renty wyjątkowej przez okres 1 roku do momentu ukończenia studiów" wnioskodawczyni sformułowała już w swoim piśmie z dnia 24 września 2002 r, skierowanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w R., które wpłynęło tam w dniu 25 września 2002 r. (karta 21 akt sprawy rentowej). Wniosek ten nie został jednak wówczas przekazany przez organ rentowy Prezesowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, jako organowi właściwemu do jego załatwienia (art. 83 i art. 124 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w związku z art. 65 k.p.a.), natomiast w wyniku załatwienia tego wniosku organ rentowy decyzją z dnia 7 października 2002 r. odmówił wnioskodawczyni dalszej wypłaty renty rodzinnej [...], o czym powiadomił ją następnie pismem z dnia 8 października 2002 r., informując zarazem, że „na podstawie art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) osobom studiującym, które w wyniku zbiegu szczególnych okoliczności nie ukończyły nauki przed 25 rokiem życia na ich wniosek Prezes ZUS może przyznać w drodze wyjątku rentę rodzinną" [...]; ponownie Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w R. nawiązał do kwestii tego wniosku także w skierowanym do wnioskodawczyni piśmie z dnia 28 października 2002 r. o następującej treści: „Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. prosi o zgłoszenie się w tut. Oddziale celem wypełnienia oświadczenia majątkowego w związku ze złożonym przez Panią wnioskiem o rentę wyjątkową." [...].

Biorąc powyższe pod uwagę, Sąd Najwyższy na podstawie art. art. 39315 k.p.c. orzekł jak w sentencji, znosząc koszty postępowania kasacyjnego wzajemnie pomiędzy stronami na podstawie art. 100 k.p.c.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama