REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

europa.jobs - praca za granicą
Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą
Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?/Fot. Fotolia
Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Working Tax Credit jest pomocą dedykowaną kilku rodzajom grup obywateli, jednak podstawowym jego warunkiem musi być osiąganie dochodów z pracy. Nie mogą się o niego ubiegać osoby bezrobotne. W taki właśnie sposób brytyjski rząd wspiera aktywność swoich obywateli na rynku pracy i w gospodarce.

Autopromocja

Kategorie osób, które mogą starać się o zasiłek:

  1. Osoby nieposiadające dzieci:

a. samotnie wychowujące dzieci: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo

b. wychowujące dzieci wspólnie z partnerem: w wieku co najmniej 16 lat i pracujące minimum 24 godziny tygodniowo (wystarczy, że ten warunek jest spełniony tylko przez jednego z partnerów)

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Osoby posiadające dzieci:

a. mające co najmniej 16 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin tygodniowo oraz kwalifikujące się do otrzymywania zasiłku PIP dla osób chorych i niepełnosprawnych

b. mające co najmniej 25 lat i pracujące przynajmniej 25 godzin tygodniowo

c. mające powyżej 60 lat i pracujące przynajmniej 16 godzin/tydzień

  1. Osoby będące w związku formalnym (związku małżeńskim, związku cywilnym) lub żyjące w związku nieformalnym z partnerem, z którym prowadzą wspólne gospodarstwo domowe o WTC muszą ubiegać się wspólnie, ponieważ do ustalenia wysokości zasiłku brane pod uwagę są dochody osiągane przez obojga partnerów. Kryterium jest wiek - choć jedno z partnerów musi mieć ukończone 25 lat (w przypadku braku dzieci) oraz kryterium czasu pracy – jedno z dwojga musi pracować co najmniej 30 godzin/tydzień. Druga osoba nie musi już spełniać kryterium czasu pracy – może być bezrobotna lub pracować dowolną liczbę godzin – nie są one bowiem brane pod uwagę.

  1. Obcokrajowcy, aby uzyskać WTC muszą posiadać pozwolenie na pobyt stały w Zjednoczonym Królestwie i posiadać w tym kraju tzw. „ośrodek interesów życiowych” (mieszkanie/dom, rodzinę). Nie muszą wykazywać, że przebywają nieustannie na terytorium Wielkiej Brytanii, bowiem dopuszczalne są krótkotrwałe wyjazdy poza UK, np. na wakacje.

Brytyjskie urzędy wychodząc naprzeciw interesom obywateli udostępniają prosty kwestionariusz on-line, którego wypełnienie nie zajmuje więcej niż 5 minut. Pozwala on sprawdzić, czy przysługuje nam zasiłek WTC – szczegółów należy szukać na stronach rządowych pod hasłem Working Tax Credit.

Jak wygląda procedura wnioskowania?

Wniosek nie jest jednolitym drukiem dla wszystkich wnioskujących, dlatego przed jego uzyskaniem należy skontaktować się z brytyjskim urzędem telefonicznie pod numerem +44 345 300 3900 lub pobrać na stronach rządowych odpowiedni formularz po wypełnieniu stosownej ankiety. Do złożenia wniosku będą potrzebne następujące informacje:

  • Numer NIN - numer ubezpieczenia społecznego
  • Numer UTR (Unique Tax Reference Number) – Niepowtarzalny Referencyjny Numer Podatkowy – tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą i samozatrudnione
  • Numer referencyjny Chlid Benefit – tylko osoby posiadające dzieci i pobierające zasiłek Child Benefit
  • Numer konta bankowego, na który mają wpływać świadczenia
  • Wysokość osiągniętego dochodu w poprzednim roku podatkowym (jeśli wnioskuje się wspólnie z partnerem, należy przedstawić wysokość dochodów swoją i jego). Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii, którzy w okresie wskazanego roku podatkowego podczas przebywania w Polsce osiągnęli jakieś dochody, muszą także je wykazać.
  • Informacje i kwoty pobieranych innych świadczeń (zasiłków, rent, emerytur) i innych dochodów
  • Kwoty wydatków na opiekę nad dzieckiem

Po uzupełnieniu danych na formularzu należy go odesłać pocztą na adres:

HM Revenue and Customs - Tax Credit Office
Liverpool
L75 1AZ
United Kingdom

Jeśli zasiłek zostanie przyznany, urząd powiadomi o tym pocztą. Czas oczekiwania zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego i może się różnić (np. gdy urzędnicy potrzebują dodatkowych informacji czas wydania decyzji się przedłuża).

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Procedura odnowienia pobierania zasiłku na kolejny rok jest bardzo prosta – to urząd pod koniec roku podatkowego (w okresie od 6 kwietnia do 30 lipca) wysyła stosowne kwestionariusze weryfikujące sytuację materialną i osobistą wnioskującego. Po ich aktualizacji, należy je odesłać do HMRC, a ten automatycznie odnowi decyzję przyznającą Working Tax Credit na kolejny rok podatkowy.

Jakie kwoty zasiłku można uzyskać?

Work Tax Credit przyznawany jest co roku, w różnych wysokościach, zależnych od progu dochodów i sytuacji obywatela. Stawki WTC są określane rokrocznie na kolejny rok podatkowy (w Wielkiej Brytanii liczony od kwietnia do kwietnia). Zasiłek jest wypłacany w systemie tygodniowym lub miesięcznym. To, jaką kwotę zasiłku otrzymamy zależy od wysokości jego elementów składowych – podstawy i dodatków, do których jest uprawniony wnioskujący. Podstawa na 2018 roku wynosi do 1 960 £ rocznie.


Poniższa tabela przedstawia wartości dodatków, należnych poszczególnym kategoriom wnioskujących (aktualna na 2018 rok):

Para wnioskująca wspólnie

do 2 010 £ rocznie

Rodzic/opiekun samodzielnie wychowujący dziecko

do 2 010 £ rocznie

Osoba pracująca przynajmniej 30 godz./tydzień

do 810 £ rocznie

Osoba niepełnosprawna

do 3 090 £ rocznie

Osoba z głęboką niepełnosprawnością

do 1 330 £ rocznie

Osoby płacące za opiekę nad dzieckiem (chodzi o profesjonalną, zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem – childcare element)

do 122,50 £ (na jedno dziecko) lub 210 £ (na drugie i więcej dzieci) tygodniowo

Osoby posiadające dzieci w ramach otrzymywania zasiłku WTC mogą ubiegać się o zwrot kosztów wydanych na opiekę nad dziećmi – to zasiłek childcare element, będący częścią składową zasiłku WTC. Warunkiem jest korzystanie z profesjonalnej opieki na dzieckiem, np. przedszkola, zarejestrowanej opiekunki lub organizacji zajmującej się dziećmi po szkole (tzw. after school club), a koszty wydane na tą formę opieki mogą być zwrócone w postaci childcare element w wysokości do 70% poniesionych wydatków. Ostateczna wartość pomocy jest ustalana na podstawie dochodów wnioskującego. Aby wnioskować o ten zasiłek w przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci należy pracować co najmniej 16 godz./tydzień. W przypadku pary, wymóg godzin pracy wzrasta do poziomu minimum 24 godz./tydzień w odniesieniu do jednego z rodziców, drugi musi przepracować tygodniowo co najmniej 16 godzin.

W związku z tym, że wartość zasiłku Working Tax Credit ustalana jest w oparciu o wartość dochodów wnioskującego, każda ich zmiana (na plus lub minus) pociąga za sobą aktualizację kwoty WTC przelewanej na konto wnioskującego. O każdej zmianie dochodów, utracie pracy lub zmianie pracodawcy, zmianie liczby godzin pracy, uprawniających do pozyskiwania zasiłku należy powiadomić HRMC (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) w terminie do 30 dni. Zatajenie tych informacji może pociągać za sobą odpowiedzialność finansową w postaci zwrotu nienależnej kwoty zasiłku oraz kary w wysokości 300 £, a urząd może w takiej sytuacji także wstrzymać bieżące wypłaty do czasu wyjaśnienia sprawy. Nieopłacalne jest również zwlekanie z aktualizacją danych, które mogą wpłynąć na zwiększenie kwoty zasiłku, bowiem w takiej sytuacji urząd naliczy wyższe świadczenia tylko za okres do 3 miesięcy wstecz i nie będzie możliwe odzyskanie pozostałej kwoty.

Więcej wiadomości o Working Tax Credit, zasadach jego przyznawania i otrzymywania można znaleźć na stronach brytyjskiego rządu www.gov.uk. Trzeba przyznać, że zagadnienia tej formy pomocy są szeroko opisywane prostym i zrozumiałym językiem, więc każdy zainteresowany nie powinien mieć problemu z uzyskaniem jakiejkolwiek informacji.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA