REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotny - jakie składki?

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Bezrobotny - jakie składki?
Bezrobotny - jakie składki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie składki ZUS odprowadza się za osobę bezrobotną? Jak status bezrobotnego wpływa na ubezpieczenie zdrowotne? Jakie składki można odprowadzać od zasiłku dla bezrobotnych? Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Składki ZUS bezrobotnego

Rejestracja w urzędzie pracy ma na celu wsparcie osoby bezrobotnej w podjęciu zatrudnienia. Chęć uzyskania statusu osoby bezrobotnej nie może być podyktowana wyłącznie potrzebą posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź, jakie składki odprowadza urząd pracy za zarejestrowaną osobę bezrobotną.

Autopromocja

Utrata pracy wiąże się z utratą stałego źródła dochodu, jak również utratą prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Po utracie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. zakończenia stosunku pracy czy zamknięciu działalności gospodarczej ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje jeszcze przez 30 dni.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Ubezpieczenie zdrowotne

Decyzję o nadaniu statusu osoby bezrobotnej urząd pracy wydaje w ciągu maksymalnie 30 dni. Jednak status osoby bezrobotnej oraz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będą obowiązywały od dnia rejestracji. W przypadku konieczności skorzystania, np. z wizyty lekarskiej przed otrzymaniem decyzji z urzędu pracy, w przychodni można napisać oświadczenie, że jest się osobą zarejestrowaną jako bezrobotna i oczekuje się na wydanie decyzji przez urząd pracy o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy pamiętać, że nawet po otrzymaniu decyzji z urzędu pracy, informacja w systemie NFZ o ubezpieczeniu zdrowotnym może się pojawić z opóźnieniem.

Każda osoba bezrobotna ma prawo do dopisania członka najbliżej rodziny do swojego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie posiada on prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie zdrowotne z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej ma pierwszeństwo. Jeśli do ubezpieczenia zgłosił nas małżonek lub inny uprawniony członek rodziny, to należy wystąpić z tego ubezpieczenia po otrzymaniu statusu osoby bezrobotnej.

Zasiłek dla bezrobotnych a składki ZUS

Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego mają również prawo do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty tego prawa. Podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest w tym przypadku kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy ze środków Funduszu Pracy.

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Nazwy tych ubezpieczeń często są mylone lub stosowane zamiennie, jednak oznaczają co innego. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ubezpieczenie chorobowe natomiast jest częścią ubezpieczeń społecznych, które daje prawo do korzystania z zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Osoba bezrobotna nie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Podlegają mu obowiązkowo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub dobrowolnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy wykonujące inną pracę nakładczą.

Innym rodzajem składek są składki na ubezpieczenie wypadkowe. Takie składki nie są wcale odprowadzane przez urząd pracy, zarówno w przypadku osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, jak i   bez. Oznacza to, że osoba bezrobotna nie będzie miała prawa do odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1398)

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1409)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA