REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezrobotny - jakie składki?

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Bezrobotny - jakie składki?
Bezrobotny - jakie składki?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie składki ZUS odprowadza się za osobę bezrobotną? Jak status bezrobotnego wpływa na ubezpieczenie zdrowotne? Jakie składki można odprowadzać od zasiłku dla bezrobotnych? Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Składki ZUS bezrobotnego

Rejestracja w urzędzie pracy ma na celu wsparcie osoby bezrobotnej w podjęciu zatrudnienia. Chęć uzyskania statusu osoby bezrobotnej nie może być podyktowana wyłącznie potrzebą posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź, jakie składki odprowadza urząd pracy za zarejestrowaną osobę bezrobotną.

REKLAMA

Autopromocja

Utrata pracy wiąże się z utratą stałego źródła dochodu, jak również utratą prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Po utracie tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli np. zakończenia stosunku pracy czy zamknięciu działalności gospodarczej ubezpieczenie zdrowotne obowiązuje jeszcze przez 30 dni.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS

Ubezpieczenie zdrowotne

Decyzję o nadaniu statusu osoby bezrobotnej urząd pracy wydaje w ciągu maksymalnie 30 dni. Jednak status osoby bezrobotnej oraz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego będą obowiązywały od dnia rejestracji. W przypadku konieczności skorzystania, np. z wizyty lekarskiej przed otrzymaniem decyzji z urzędu pracy, w przychodni można napisać oświadczenie, że jest się osobą zarejestrowaną jako bezrobotna i oczekuje się na wydanie decyzji przez urząd pracy o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy pamiętać, że nawet po otrzymaniu decyzji z urzędu pracy, informacja w systemie NFZ o ubezpieczeniu zdrowotnym może się pojawić z opóźnieniem.

Każda osoba bezrobotna ma prawo do dopisania członka najbliżej rodziny do swojego ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nie posiada on prawa do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie zdrowotne z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej ma pierwszeństwo. Jeśli do ubezpieczenia zgłosił nas małżonek lub inny uprawniony członek rodziny, to należy wystąpić z tego ubezpieczenia po otrzymaniu statusu osoby bezrobotnej.

Zasiłek dla bezrobotnych a składki ZUS

Osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego mają również prawo do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego od dnia nabycia prawa do zasiłku do dnia utraty tego prawa. Podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest w tym przypadku kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy ze środków Funduszu Pracy.

Czym ubezpieczenie zdrowotne różni się od chorobowego?

Nazwy tych ubezpieczeń często są mylone lub stosowane zamiennie, jednak oznaczają co innego. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ubezpieczenie chorobowe natomiast jest częścią ubezpieczeń społecznych, które daje prawo do korzystania z zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Osoba bezrobotna nie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Podlegają mu obowiązkowo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub dobrowolnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, czy wykonujące inną pracę nakładczą.

Innym rodzajem składek są składki na ubezpieczenie wypadkowe. Takie składki nie są wcale odprowadzane przez urząd pracy, zarówno w przypadku osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, jak i   bez. Oznacza to, że osoba bezrobotna nie będzie miała prawa do odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1398)

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1409)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia 2025: 3 najczęstsze błędy przy wypełnianiu wniosku ERWD

Os stycznia 2025 r. można składać wniosek o rentę wdowią. Termin na złożenie wniosku mija dopiero z końcem lipca. Warto spokojnie wypełnić wniosek. Rzeczniczka ZUS wskazuje 3 najczęstsze błędy popełniane przy wypełnianiu wniosku ERWD. Jak nie przedłużyć rozpatrzenia wniosku?

Kalkulator wynagrodzeń 2025 [BRUTTO NETTO]

Kalkulator wynagrodzeń 2025 przelicza wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto czyli tyle, ile pracownik otrzyma na rękę. Wyszczególnia, ile z wynagrodzenia należy odprowadzić składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, składek ZUS ogólnie, składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy.

Luty 2025 – kalendarz do druku [PDF]

Luty 2025 – kalendarz do druku w formacie PDF. Pobierz za darmo i wydrukuj. Kalendarz posiada miejsce na notatki. W tym roku luty ma 28 dni. W tym miesiącu wypadają takie święta jak Ofiarowanie Pańskie (Matki Boskiej Gromnicznej) czy Dzień Zakochanych (Walentynki). Sprawdź, dlaczego luty ma najmniej dni. Pobierz kalendarz do druku w formacie pdf.

Czy mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia, gdy znalazłam nową pracę?

Znalazłam nową pracę i zależy mi na szybkim podpisaniu nowej umowy. Chciałabym rozwiązać dotychczasową umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy Kodeks pracy na to pozwala? W jakich sytuacjach zgodnie z przepisami można rozwiązać umowę w sposób natychmiastowy?

REKLAMA

Nawet do 700 zł dofinansowania na okulary z NFZ, nie tylko dla pracowników

Kiedy należy się refundacja na okulary? Ile wynosi dopłata do okularów z Narodowego Funduszu Zdrowia??Refundacja okularów NFZ: co ile lat? Wyjaśniamy!

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty i nowe obowiązki dla pracodawców

W marcu wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą.

Odważna propozycja: Co 7 lat urzędnik, robotnik i każdy z 3 miesiącami urlopu zdrowotnego. Jak nauczyciele

Co 7 lat każdy z pracowników ma 3 lata urlopu zdrowotnego. Taki urlop mają nauczyciele. Związkowcy proponują nowelizację kodeksu pracy. I wprowadzenie tego rozwiązania (dziś Karta Nauczyciela) dla wszystkich (proponowana nowelizacja Kodeksu pracy). O ile przepracowali w jednym miejscu pracy 7 lat.

Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

REKLAMA

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

REKLAMA