reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy po okresie próbnym można wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Czy po okresie próbnym można wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Po okresie próbnym pracownik poprosił nas o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zawieramy z nim kolejną umowę bezpośrednio po zakończeniu okresu próbnego. Czy w takiej sytuacji możemy wypłacić mu ekwiwalent, czy urlop musi wykorzystać w naturze?


RADA

Mogą Państwo wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop, gdyż zakończyła się jego pierwsza umowa o pracę. Wykorzystanie urlopu w naturze w czasie dalszego pozostawania pracownika w stosunku pracy jest możliwe tylko za obopólną zgodą stron stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w przypadku, gdy strony stosunku pracy postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Przepis ten oznacza, że aby po stronie pracodawcy nie powstał obowiązek wypłaty ekwiwalentu, muszą być spełnione 2 warunki:

• z pracownikiem musi zostać zawarta kolejna umowa o pracę z mocą obowiązującą od pierwszego dnia po rozwiązaniu poprzedniej,

• pracownik i pracodawca muszą wyrazić zgodę na wykorzystanie przez pracownika urlopu w naturze w czasie dalszego pozostawania w nowym stosunku pracy.

W Państwa przypadku drugi warunek nie jest spełniony. Prośba pracownika o wypłacenie ekwiwalentu wyraża jego wolę otrzymania tego świadczenia w pieniądzu, a nie wykorzystania go w naturze.

W praktyce, w sytuacjach zawierania z pracownikiem kolejno po sobie następujących umów o pracę (okres próbny, czas określony, czas nieokreślony) większość pracodawców nie wypłaca ekwiwalentu i brak żądania wypłacenia ekwiwalentu przez pracownika przyjmuje jako jego zgodę na wykorzystanie urlopu w naturze w czasie dalszej pracy. Wówczas wstrzymują się z ewentualną wypłatą ekwiwalentu do momentu, gdy pracownik się o to upomni - a więc do czasu złożenia w tej sprawie wniosku pracownika.

Natomiast Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, w jakich przypadkach pracodawca działa na wniosek pracownika. Jest tak chociażby w przypadku świadectwa pracy, które wydaje się pracownikowi, któremu skończyła się umowa o pracę, mimo że stosunek pracy trwa (na podstawie kolejnej umowy), tylko na jego żądanie (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Wniosek pracownika nie jest jednak potrzebny do otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Należy zatem uznać, że zgodna wola obu stron wykorzystania urlopu w naturze w terminie późniejszym powinna zostać udokumentowana. Wystarczające tu będzie zatwierdzenie przez pracodawcę podania o urlop na okres objęty kolejną umową. Innym sposobem może być wpisanie klauzuli dotyczącej wykorzystania tego urlopu we właśnie zawieranej umowie o pracę.

• art. 97 § 11, art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama